jiri77 jiri77 komentáře u knih

Držíce v drzých držkách cigarety Držíce v drzých držkách cigarety Franz Werfel

Velmi těžké čtení, často smutné, ponuré a někdy trochu nechutné. Jinak zajímavé nahlédnutí na německou poezii.
Malá ukázka:

mrtvola je zárodek
a zárodek mor.

09.11.2021 4 z 5

Oddanost podezřelého X Oddanost podezřelého X Keigo Higašino

Japonská literatura mě poslední dobou velmi baví, a tak jsem si řekl ,že zkusím i detektivku. A ono se to vyplatilo! Tak nějak si představuji promyšlenou detektivku a ještě mírně říznutou ''love story''. Za mě naprostá spokojenost a hodnotím plným počtem hvězdiček.

03.11.2021 5 z 5

Čáslavská Čáslavská Jan Novák

Jednoduše a srozumitelně popsané životní momenty, jedné z našich největších sportovkyň ,pomocí báječného komiksu.

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Ze začátku se zdá ,že bude celý příběh potrhlý, ale nakonec je v něm zahrnuto i hledání životních cílů a lásky. Hodně se mi líbil konec, který ještě o něco vylepšil ,můj pohled na celou knihu.

Špity, špity, bábo Špity, špity, bábo Karel Černý

Krásné říkadla ,které určitě budou bavit každé dítě. Já jsem se ke knize dostal až v dospělosti ,ale přesto mě také pobavila.

Pekař peče housky,
uštipuje kousky,
pekařka mu pomáhá,
uštipují oba dva

Jak je bosé noze v rose Jak je bosé noze v rose Milena Lukešová

Nádherné verše ,které nás provedou ročními obdobími, vjemy a zážitky, plus nádherné ilustrace.

Dej mi napít ,studánko
a já
v tobě.

30.10.2021 5 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Další skvělá kniha od mistra nepředvídatelných příběhů. Velmi zajímavý příběh, který mě velmi bavil a užil jsem si četbu této krásné knihy. Moc se mi líbí ,jak dokáže Murakami psát o obyčejných věcech ,a že to čtu s naprostým zaujetím.

,,I to nejtemnější a nejtlustší mračno září na rubu stříbrným jasem ''

27.10.2021 5 z 5

Dvě hrsti života Dvě hrsti života Katharina Fuchs

''Letmý pohled na dějiny Německa první poloviny dvacátého století formou románu''.
Příběh dvou žen Charlotte a Anny, které žijí rozdílné životy v tomhle období. Kniha je napsaná velmi čtivě. Kniha je svým způsobem více zaměřena pro ženy, ale neměl jsem s ní nějaký větší problém.

18.10.2021 4 z 5

Vášeň, co do rána zchladne Vášeň, co do rána zchladne František Gellner

Čtení básní z této sbírky mě hodně bavilo. Dýchala z nich naprostá přirozenost každodenních prožitků, a to jak v lásce ,tak i v životních situacích.

...
Nynější žena, co já v klidu tučním,
v oborech věd a práce působí.
Co naplat! Učím se ted' pracím ručním:
vyšívat, vařit a mýt nádobí.

Chot' poslušný a věrný budu. Škoda,
že muž dnes přec jen rodit nemůže!
Doufám však, že i to se časem poddá.
Ach, vemte si mne, slečno, za muře...

18.10.2021 5 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Tak jsem si konečně přečetl závěrečný díl. Z celé série se mi zdál právě tento díl nejslabší. Scházelo mi tam napětí a děj mi připadal poněkud roztahaný. A ty akční scény byly chvílemi až za hranou uvěřitelnosti. Celkově se mi pokračování ,které David Lagercrantz napsal líbilo, určitě to nebylo lehké navázat na tak skvěle rozepsanou sérii.

11.10.2021 3 z 5

Ptáčku posměváčku přej mi štěstí Ptáčku posměváčku přej mi štěstí Charles Bukowski

Na jednu stranu se mi to líbilo hodně ,a na druhou stranu se našlo i něco,co mi zas tak úplně nesedlo. Celkově mě ale sbírka bavila.
Nejvíce se mi líbila báseň ,, Poslední dny mladého sebevraha '',která je pro mě naprosto to nejlepší ,co jsem od Bukowského četl.

06.10.2021 3 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Kniha mě hodně bavila ,a to jak dějem ,tak nápadem. Čtyři naprosto skvělé příběhy, které chvílemi vezmou i za srdíčko. Určitě si přečtu i pokračování. Japonská literatura mě poslední dobou velmi baví.

05.10.2021 5 z 5

Tetovaná teta Tetovaná teta Daniela Fischerová

Velmi veselá a vtipná knížka, básniček a jazykolamů. U čtení jsem se hodně pobavil a dokonce několikrát zasmál. Nejvíce mě pobavilo čtení říkaček a jazykolamů ,jako například Sviští jazykolam a říkačka Srážky. Z básniček mě rozesmál Červotoč. Pro zlepšení nálady doporučuji.

05.10.2021 5 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Tak jsem se pročetl touhle tetralogií ,a musím konstatovat ,že je to naprosto skvělé čtení. Nebojím se říci mistrovské dílo plné emocí. Nedivím se, že je Elena Ferrante ,řazena mezi největší žijící italské autory.

,, Knihy se píšou ,aby nás bylo slyšet ,ne abysme mlčeli ''

02.10.2021 5 z 5

Třetí setkání s Elenou a Lilou a s životními osudy dalších postav ,této skvěle vyprávěné knihy. Moc se mi líbí ,že jsou postavy popsány naprosto reálně se všemi svými klady i zápory. Hodně jsem koukal ,jaké to v Itálii muselo být drsné v sedmdesátých letech minulého století. Kniha mě velmi bavila a hned si jdu přečíst další pokračování.

28.09.2021 5 z 5

Levá strana světa Levá strana světa Lisa Genova

Autorka si zvolila téma knihy - syndrom opomíjení o kterém jsem v životě neslyšel. O to bylo zajímavější čtení a se zaujetím jsem otáčel stránky příběhu, který je velmi čtivý. Jasná ukázka toho ,že nám pár vteřin dokáže překopat celý život. Velmi dobrá kniha o překonání sama sebe, o úsilí, lásce a odpuštění.

21.09.2021 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Velmi povedená kniha, čtení mě bavilo a jsem rád, že jsem si knihu konečně přečetl.

18.09.2021 4 z 5

Zvonokosy Zvonokosy Gabriel Chevallier

Kniha mě bavila jen tak napůl. Příběh to nebyl úplně špatný ,ale ty odbočky k neustálým popisům postav mě absolutně rušili ,a ten úsměv na tváři ,se ne ,a ne dostavit. Nakonec jsem se párkrát mírně pousmál,až na konci příběhu, tak alespoň něco :-)

''Kdyby lidi dělali doopravdy všecko ,co dělají v myšlenkách, to by byl na světě setsakramentský čubřinec, no ne ? ,,

13.09.2021 3 z 5

Opravdový život Opravdový život Adeline Dieudonné

Příběh vyprávěný hlavní hrdinkou je chvílemi velmi drsný ,ale přesto se snaží najít v té hrůze ,alespoň trochu naděje a lásky. Kniha mě absolutně připoutala ,a neskončil jsem s četbou ,dokud jsem nebyl na konci. Knihu mohu jen doporučit !

07.09.2021 5 z 5

Hora mrtvých Hora mrtvých Jeremy Bates

O Djatlovově výpravě jsem už něco přečetl a zhlédl i nějaké dokumenty, hodně mě zajímá, jak to opravdu bylo. Knihy Jeremyho Batese mám též hodně rád, tak jsem se pustil do čtení Hory mrtvých, a nakonec jsem celkem spokojen. Musím přiznat ,že čtení dvou předchozích knih mě zaujalo o něco více. Autor si s příběhem pohrál opravdu dobře, chvílemi až hororová atmosféra.
Už se těším s jakou lokalitou nebo záhadou přijde v další knize.

06.09.2021 4 z 5