L.Helena L.Helena komentáře u knih

V pasti V pasti Klára Janečková

(SPOILER) Knihy této autorky čtu ráda, proto jsem ani předem nečetla anotaci, a tak mě trochu překvapilo, že se jedná o povídky, což je žánr, který moc nemusím. Nakonec mi to vůbec nevadilo, do každé z povídek jsem se začetla prakticky po několika řádcích, jejich náměty byly hodně zajímavé, celou knihu jsem přečetla opravdu s chutí. Akorát mě trochu vadí, že prakticky každý příběh má dobrý konec, navíc někdy to úspěšné vyřešení bylo docela rychlé ve srovnání s tím, jak problematickou situaci předchozí děj popisoval. Vzhledem k tomu, že autorka je psycholožka, mi to ve výsledku přijde jako takové terapeutické čtení, které má ukázat, že i ta velmi těžká a zdánlivě neřešitelná situace může mít za určitých podmínek svůj dobrý konec.

13.05.2023 4 z 5

Rodina na zabití Rodina na zabití Megan Collins

Všechny postavy byly natolik ujeté, že jsem dlouho měla problém vnímat příběh zcela vážně. Připadala jsem si, jako bych četla knihu o blízkých příbuzných Adamsovy rodiny.

SPOILER: Když se s blížícím se koncem začal příběh postupně rozkrývat, staly se tím i mnohé podivnosti poněkud pochopitelnější. Nakonec jsem se dokázala oprostit od toho pocitu absurdního příběhu a jen mi bylo líto, s jakými traumaty se postavy musely vypořádávat.

Nakonec tedy docela zajímavá kniha, i když mě po většinu doby nedokázala opravdu vtáhnout. Proto jen tři hvězdičky.

10.05.2023 3 z 5

Znič to jméno Znič to jméno Jana Jašová

Dost dlouho jsem se nemohla začíst. Četla jsem po chvilkách, což je v případě této knihy asi chyba. Několikrát jsem ji chtěla odložit, vydržela jsem jen díky vysokému hodnocení zde na databázi. Pak se to rozjelo a začalo mě to bavit, četla jsem již v kuse a měla o hodně lepší pocit, než zpočátku. Příběh je spletitý, postupně se čtenář dozvídá nová a nová tajemství z minulosti, současnost se tím pádem víc a víc dramatizuje... Jo, nakonec tedy docela dobré čtení.

03.05.2023 4 z 5

Penzion Penzion Robin Morgan-Bentley

(SPOILER) Čtivá, napínavá kniha. Občas mně některé situace přišly poněkud nelogické, no, nakonec se vysvětlí, proč tomu tak bylo. I když pak, kdy se spousta situací vysvětlila, mně přišly na hlavu postavené zase jiné předchozí pasáže. Ale je to fikce a thriller, občasné odtržení od reality se tak trochu čeká.

03.05.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Skvělá kniha, otřesný příběh...

28.04.2023 5 z 5

Hvězdy na cestě Hvězdy na cestě Karin Krajčo Babinská

Audiokniha
Ani jsem nečekala, že se mi bude kniha tolik líbit. Přestože děj přeskakuje v čase, aniž by na změnu bylo nějak upozorněno, je příběh srozumitelný, a právě díky tomu i dobře vystavěný s postupným odhalováním všech osobních tajemství jednotlivých postav.

26.04.2023 5 z 5

Nevlastní dcera Nevlastní dcera Georgina Cross

Bavilo mě to celou dobu.

26.04.2023 4 z 5

Kniha dvou cest Kniha dvou cest Jodi Picoult

Ráda se při čtení beletrie dozvídám jen tak mimochodem i odbornější informace z oblastí, po kterých bych asi cíleně nešla. Mnohdy mě to pak přiměje k tomu, že si sama na internetu dohledávám další souvislosti a rozšiřuji si tak své vědomosti o spoustu nových zajímavostí. Ovšem čeho je moc, toho je příliš. Egyptologie je v této knize tolik, až je to otravné. Ta prakticky nedovolí, aby si čtenář naplno užil vyprávěný příběh. Tedy alespoň v mém případě. Začátek mě téměř odradil, zůstala jsem jen díky předešlým knihám od autorky, které jsem četla a vesměs se mi líbily. Určitě nyní musela nastudovat kvanta odborné literatury, jenže právě v tomto případě mi to přijde až kontraproduktivní. Úplně by mně stačila jen stručnější zmínka. Naopak rozvinout v románu téma umírání, jakož i povolání dula smrti, je natolik nevšední, že by pro tuto knihu a příběh bylo dostatečně nosné a zajímavé. Navíc jsem celou dobu měla docela chaos v časové posloupnosti, pochopila jsem ji až skoro v závěru knihy. Nevím, zda to byl autorčin záměr, nebo to bylo tím, že jsem nepozorně četla, protože mě to místy opravdu nebavilo.

24.04.2023 3 z 5

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Martin Goffa

Audiokniha
Docela dobrá česká detektivka. Známé prostředí i mentalita lidí. Začala jsem poslouchat, aniž bych tušila, že jde o sérii. Asi si postupně dám všechny díly od začátku.

24.04.2023 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Česká detektivka, české (v tomto případě spíš jihomoravské) prostředí, postavy, které nejsou černobílé, příběh tak akorát komplikovaný... To jsou pozitivní atributy knih Michaely Klevisové. Ani nemusí Bergman jezdit nikam do severských krajů. Případy, odehrávající se u nás doma, se mi v této sérii líbí nejvíc. A tento je určitě jeden z těch povedenějších.

24.04.2023 4 z 5

Vodní meloun Vodní meloun Marek Otta

Takové ještě trochu začátečnické, ale četlo se mi to dobře. Další případné autorovy knihy si určitě ráda přečtu.

24.04.2023 3 z 5

Na špatném místě Na špatném místě Joy Fielding

Celou dobu to byla spíš nuda. Jedna z dějových linek měla sice docela zajímavou zápletku, ale určitě by se dala zpracovat poutavěji a s větším napětím. Opravdu mě kniha bavila až teprve několik posledních kapitol. V žánru "pro ženy" hodnotím tři hvězdičky, v žánru "thrillery" stěží jedna.

21.04.2023 2 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Audiokniha
Sci-fi žánru moc neholduji, a jak jsem právě zjistila, je to škoda. Vždy jsem si myslela, že tato literatura je jen o spoustě technických pasáží, kterým budu jen stěží rozumět, ale nikdy mě nenapadlo, že může být i plná emocí. Moje první autorova kniha a určitě ne poslední.

18.04.2023 5 z 5

Jeho poslední slova Jeho poslední slova Laura Dave

Hodně slibný začátek. Čím dál jsem ve čtení však pokračovala, tím méně mě to bavilo. Zápletka postupně ztrácela na napětí i srozumitelnosti. Dočítala jsem už vyloženě jen ze setrvačnosti.

16.04.2023 2 z 5

Pokojská Pokojská Nita Prose

Zpočátku takové nemastné-neslané, ale jak jsem se prokousala Pondělkem, začalo to být víc zajímavé a čtivé. "Jinakost" hlavní hrdinky celému vyprávění dává lehce komický nádech.

12.04.2023 3 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Audiokniha
Typická keplerovka, opět až přehnaně drsné, nadsazené, nepravděpodobné... Snad jen že tentokrát Jurek nevstal z mrtvých :-)

11.04.2023 3 z 5

Dětská hra Dětská hra Clare Boyd

"Být rodič je vždycky premiéra" (str.409)
Vztahy a psychologie na každé straně. Bavilo mě to.

10.04.2023 4 z 5

Žena s modrou hvězdou Žena s modrou hvězdou Pam Jenoff

Až v průběhu čtení mi došlo, že je kniha od stejné autorky, jako Světla zimní noci, kterou jsem četla před časem a moc se mi líbila. Přestože kanál pod Krakovem není natolik atraktivní prostředí jako cirkus (kde se odehrává děj právě zmíněné knihy Světla zimní noci), i tak se autorce opět podařil napsat moc krásný příběh o tragických osudech lidí během 2. světové války. I když velmi smutné, tak celou dobu nesmírně poutavé čtení.

07.04.2023 5 z 5

Nechci slyšet tvůj pláč Nechci slyšet tvůj pláč Simona Rošková

Hodně závažné téma, ovšem zpracování mi přišlo až amatérské. Stejně jako korektury textu. Téma knihy by si zasloužilo úplně jiné zpracování, tohle se sice dobře četlo, ale přesně tomu odpovídaly i dějové situace. Jako by kniha byla napsána pro lehkou čtivost a nepostihovala tak dostatečně závažnost popisovaného problému. Čekala jsem, že u hlavní dějové linky půjde autorka takříkajíc až na dřeň, ale asi jí došly nápady nebo znalosti či informace o tomto tématu, tak text nastavila dějovou linkou příběhu švagra hlavní hrdinky. No a zápletka kolem hospodyně byla už úplně zcestná. Hlavní téma je nedostatečně uchopené a ty vedlejší příběhy se spíš jen tak plácají od ničeho k ničemu. Vše je popsáno jen tak po povrchu, nic nejde pořádně do hloubky. A epilog z toho celého vyprávění už udělal opravdovou frašku. Chtěla jsem dát autorce tři hvězdičky, alespoň za to, že se pustila do tématu, o kterém se moc nepíše, přestože podle mě by mohlo být lépe psychologicky zpracované, ale za to množství chyb, které se v celém textu vyskytují, musím dát další hvězdičku dolů.

05.04.2023 2 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Audiokniha
Hledala jsem něco na tohle téma do čtenářské výzvy, upřímně, moc se mi do něj nechtělo, takže když jsem narazila na tuto knihu v audioverzi, řekla jsem si, že poslouchat by to mohlo být snazší, než číst. No, ani to poslouchání nebyla zrovna odpočinková činnost. Ale stejně jsem ráda, že jsem si zvolila právě tuto knihu. Míšo, držím palce!

04.04.2023 4 z 5