los los komentáře u knih

Kantůrčice Kantůrčice Karolina Světlá (p)

Kantůrčice je z oněch pěti "ještědských próz" Karoliny Světlé nejslabší, ani to vlastně není román: příběh je velmi jednoduchý, skoro bez zápletky (prostá venkovská dívka morálně napraví pražskými móresy zkaženého mladíka),

připadá mi, jako by Světlá měla u ruky nějaký prastarý kalendář hospodáře a stránku po stránce z něj opisovala, jelikož téměř celá první polovina textu je v podstatě jen výčtem pranostik, pověr, receptů na domácí léčení, zaříkávadel a přísloví atd. (dokonce dojde i na charakteristiku hvězdných znamení) více či méně dovedně zakomponovaných do vyprávění a rozhovorů postav = z tohoto hlediska je knížka zajímavá a určitě by ji nějaký dialektolog nebo folklorista s úspěchem vytěžil pro nějaký výzkum, ale sentimentální příběh asi současného čtenáře moc neosloví; určitě bych spíš doporučil Kříž u potoka nebo Vesnický román

19.05.2023 2 z 5

Čas v Praze Čas v Praze Pentti Saarikoski

kratičké zápisky třicátníka, v nichž se rychle střídají drobné lyrické reflexe všedního dne s osobními poznámkami o flákání v cizím městě, návštěvě hospod a vináren, přežívání ve vymrzlém pavlačovém bytu bez peněz a občasném povyražení s povolnými jednonočkami

Saarikoski v sobě nezapře "zrak básníka":
*Na ostnatým drátě sedí mezi ostnama ptáci.
*Lustig spí, a kdyby neměl hlavu a na ní brejle, vypadal by jak velikánskej čípek pro velikánskýho obra.

Prahu přelomu zimy 1966-1967 v Saarikoskiho popisu pozná asi málokdo, ale jeho akční radius "Újezd - most Legií - Národní třída" lze identifikovat, politická situace ho moc nezajímá, ale tohle je dobrý postřeh:
*A když má někdo návštěvu přes noc, musí na kurzy marxismu-leninismu. Cestou ke komunismu pohlavní život a stát postupně zaniknou.

09.05.2023 3 z 5

Tajný život domorodců Tajný život domorodců Jan Kholl

oddechové čtení s připomínkou, že po souloži už vždycky následují jen komplikace

vypíchnu jen jeden, ale fakt originální detail, který by neměl v textu zapadnout: motiv kolena = Lenka, její zmizení, citát z Morgensterna

27.04.2023 3 z 5

Palomar Palomar Italo Calvino

všímavý pan Palomar a zase jinak originální Calvinův experiment popisu v úplnosti nepopsatelného světa

ze závěru jsem si vzal poučení, že opakování v jejich jedinečnosti nelze znovu opakovat

13.04.2023 3 z 5

Nesmrtelná dívka Nesmrtelná dívka Egon Bondy (p)

jak necílím do poezie, tak Bondyho Nesmrtelná dívka mne opravdu okouzlila, melodií verše místy upomíná na Nezvala, básnickým výrazem i tématem mi připomněla Holanovy Příběhy, určitě stojí za přečtení a kontemplaci

23.03.2023 4 z 5

Tomíkovy objevy Tomíkovy objevy Alain Grée

takových pěkných dětských knížek, které nenásilně vzdělávají, není nikdy dost

09.03.2023 4 z 5

Medúzy stárnou pozpátku: Dlouhověkost pohledem vědy Medúzy stárnou pozpátku: Dlouhověkost pohledem vědy Nicklas Brendborg

publikace je psána velmi populárně a nepřináší žádné nové informace ani závěry, v porovnání např. s edicí ZIP působí spíš jako výcuc z nejčtenějších článků časopisu 21. století

poslední z celkem tří částí s názvem Dobré rady lze shrnout slovy, s nimiž nelze než souhlasit: jezte zdravě, hýbejte se, nekuřte, vyhýbejte se chronickému stresu a především udržujte dobré vztahy a časté kontakty s blízkými osobami

03.03.2023 3 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

přečetl jsem skoro všechny romány Petry Soukupové a konstatuji, že popisek "tak jak ji znáte" opravdu sedí - téma, styl ani formu autorka nemění; už název však napovídá, že tentokrát se mění konstelace postav: rodina drží pohromadě (manželé se dvěma dětmi) a přes občasné protesty některých jejích členů dokáže fungovat, kooperovat a v rámci možností se i vypořádat se závažnými životními komplikacemi, které mají patrně odrážet obecný obraz současné společnosti - jeho reálnost nedokážu dost dobře posoudit, jelikož mám jinou, velmi odlišnou zkušenost: věřím, že spoustu čtenářů se v tom najde, zatímco mně přišel Michal až moc dokonalý, Veronika extrémně přecitlivělá, nezodpovědná a manipulovatelná a obě děcka zpovykaná, líná a bez respektu, naopak prarodiče Soukupová trefila myslím přesně

v příběhu je nahuštěno příliš mnoho negativních společenských jevů, které by si zasloužily podrobnější rozvinutí a řešení, takhle fungují jen jakoby pro připomenutí a pro množení epizod (destrukce rodinných i mezigeneračních vztahů, alkoholismus, šikana, sebepoškozování, osobní vyhoření, deprese, ponižování, stařecká demence...)

v rozhovoru s autorkou mě zaujalo její označení "sendvičová generace", tj. asi tak čtyřicátníků až padesátníků, kteří kromě svého zaměstnání musejí zvládat péči o své pubertální děti a současně i své staré (nemocné, umírající) rodiče - sám bych to vylepšil na bitevní "sendvičové sevření"

román určitě stojí za přečtení, na rozdíl od části recenzentů mně závěr přišel velmi jasný, dokonce i se zřetelným poselstvím

03.03.2023 3 z 5

Podzemní město Podzemní město Karel Poláček

z okresního města do "města podzemního", tedy do zákopů první světové

třetí díl Poláčkovy nedokončené pentalogie lze číst i samostatně, příhody vojáků na haličské frontě, volně propojené postavou Jaroslava, nejmladšího syna obchodníka Štědrého, ukazují zase trochu jiné stereotypy než ty maloměstské a připomenou např. Johnovy Večery na slamníku

přes nostalgickou atmosféru prvoválečných románů musím s klasiky konstatovat, že "válka je vůl"

02.03.2023 4 z 5

Pudlenka Pudlenka Karel Čapek

i když nesnáším kočky, tak musím ocenit Čapkovu schopnost pozorovat svět kolem sebe a pak o tom vyprávět s humorem, dojetím i jízlivostí (kam s dalšími koťaty?)

a škodolibě poukazuju na fakt, že na rozdíl od Pudlenky všichni Češi znají Dášeňku

05.02.2023 3 z 5

První noc u mrtvoly První noc u mrtvoly Jakub Arbes

Arbesovo nokturno z poloviny osmdesátých let, příběh je předvídatelný, ale mě zaujal nečekaně moderní "filmový" vyprávěcí způsob (heterodiegetická narativní perspektiva/fokalizace - ale teď se nechci přít o terminologii): prostě bez expozice vidím dlouhý filmový záběr (jakoby v reálném čase bez střihu), v němž protagonistka (mladá jeptiška) jde Prahou z kláštera do domu, kde se má podle instrukce celou noc modlit u mrtvé nevěsty

myslím, že Arbes dnešní čtenáře sice může otrávit šroubovaným a nivelizovaným jazykem, avšak okouzlit vyprávěcí technikou a žánrovými experimenty (třeba právě nokturno by si zasloužilo exhumaci)

15.01.2023 3 z 5

Lesní růžička Lesní růžička Wolf Waldheim (p)

vítám překladovou edici, která cílí na pozapomenuté autory spjaté s pohraničím, kde se mísí slovanská a germánská tradice, a doufám, že Wolfova Waldröslein nebude její poslední počin

byť je příběh téměř modelový a děj od prvních stránek předvídatelný (jen s otazníkem, zda romantický - pak jeden nebo oba milenci na konci tragicky umřou, anebo sentimentální - pak překonají všechny obtíže mladé lásky a šťastně žijí až do smrti), okouzlí jistě většinu čtenářů právě zasazením do severomoravských lesů a hor

edice dbá na vizuální efekt: kromě poutavé obálky a černobílého provedení je doplněna rozsáhlou fotografickou přílohou s pohledy do lesní a horské krajiny kolem Kralického Sněžníku - i když jsem vyrůstal na opačné straně republiky, citlivě komponované přírodní obrazy mi připomněly dětství a minulost mého kraje a domova i s jeho pozapomenutými příběhy

07.01.2023 3 z 5

Klíč od království Klíč od království Josef Brukner

hodně stará, ale hodně dobrá knížka, s níž zabavíte předškoláka, básničky a říkadla jsou rytmické, dobře se pamatují a hlavně mají nápad i vtip, kam se hrabou Pokémoni

02.01.2023 4 z 5

Garfield přibývá na váze Garfield přibývá na váze Jim Davis

pro Garfielda mám slabost, tolik se v něm poznávám... nedávno jsem dokonce našel doma zahrabaný starý sešit, do něj jsem si vlepoval stripy vystřihané v 90. letech z novin a časopisů

13.12.2022 5 z 5

Příběhy vašeho života Příběhy vašeho života Ted Chiang

novější Chiangův povídkový soubor Výdech mě sice zaujal víc, ale i Příběhy stojí za přečtení, každý čtenář si jistě najde svůj oblíbený námět = matematika, teologie, lingvistika, filozofie..., vše se prolíná tak samozřejmě a překvapivě; nápadité je zasazení příběhu s aktuálním problémem do dávné minulosti (genetika nebo třeba hypotéza o kulatosti Země), anebo naopak do budoucnosti (komunikace s neantropomorfní mimozemskou civilizací)

Chiang počítá s poučeným a přemýšlivým čtenářem, vyhýbá se dořečenosti a dovysvětlování, a za to jsem rád, protože mě nudí texty s "manuálem k použití"; i závěry nechává neohraničené a bez definitivních řešení, otevřené dalším hypotézám

01.12.2022 4 z 5

Směna Směna Anna Beata Háblová

Háblová umí psát, to se musí nechat, zprvu se vyprávění jevilo jako další z řady ufňukaných zpovědí znuděných slečen, které neví co s životem, ale Směna má nad kníkáním o nutnosti vydělávat si nekvalifikovanou prací přece jen nějakou nadstavbu myšlenkovou (smysl umění, ekologie, vykořisťování, mezilidské vztahy...) i symbolickou (pták, jablko, obraz) - pro mne ale ve většině míst nevěrohodnou: zvlášť ten pohádkový konec či "detektivní" zápletka s hledáním ukradeného obrazu, ale i nelogické drobnosti (pokud si hrdinka z nějakého důvodu vydělává pro ni ponižující prací v supermarketu - skutečně nemá jinou alternativu? - a musí počítat každou korunu, aby zaplatila nájem a služby, řeší, jestli může zaplatit kafe za kolegyni, pak těžko uvěřit, že si jen tak cestou ze směny namátkou koupí v knihkupectví encyklopedii, jindy nakupuje malířské potřeby, platí vstupy na výstavy a luxusní pohoštění...), nicméně čte se to dobře

26.11.2022 3 z 5

Moxonův pán a jiné povídky Moxonův pán a jiné povídky Ambrose Bierce

skvělá odeonka, v níž se sešla práce tří profesionálů: dílo nadčasového spisovatele, cynika a mistra hrůzy Ambrose Bierce, přeložené do češtiny mistrem jazyka Janem Zábranou, vybrané a komentované mistrem literární eseje Josefem Škvoreckým, prostě úžasný čtenářský zážitek; líbily se mi všechny povídky, strašidelné, fantastické, anekdotické i z válečného prostředí

"Narodil jsem se z chudých, protože poctivých rodičů..."

"cynik = zlosyn, jehož pokřivené vnímání způsobuje, že vidí věci, jaké jsou, ne jaké by měly být"

08.11.2022 5 z 5

Dobrý den, soudružko učitelko: Husákovy děti ve školních lavicích aneb jak to tenkrát vážně bylo Dobrý den, soudružko učitelko: Husákovy děti ve školních lavicích aneb jak to tenkrát vážně bylo Ondřej Horák

čekal jsem nějaké popularizované pojednání o školství v 70. a 80. letech, podložené odborným materiálem, a ne fotografie obalů od bonbonů a různého spotřebního zboží s odkazem na nějaké muzeum socialismu, to vše doprovázené subjektivním komentářem kompilátora, který staví na stereotypním a kontrapozičním obrazu doby

proč se v posledních letech stalo takovou módou chlubit se, že jsem nevzdělaný hlupák? (narážím na autorův závěrečný medailon)

29.10.2022 odpad!

Příběh lidského těla Příběh lidského těla Daniel E. Lieberman

nemohu upřít knize čtivost, ale shoduju se s názory čtenářů níže: velmi zjednodušené, v mnoha případech neaktuální a protivně znovu a znovu opakující už několikrát podrobně podané informace (desetkrát po sobě je opravdu moc), první část mi připomněla jeden starší dokumentární seriál, něco jako Putování s pravěkými lidmi; další dvě se dají shrnout varováním, abych míň žral a víc se hýbal, chodil pěšky (pokud možno bos) a nečetl knihy, protože dlouhé koukání do blízka způsobuje krátkozrakost - no ale divím se, když se australopitékové adaptovali z ovoce na lov a sběr a homo sapiens později na zemědělství, proč by se homo sapiens sapines (já) nemohl adaptovat na guláš s knedlíkem?

13.08.2022 3 z 5

Nebe pod Berlínem Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš

na ja, Punk ist noch lange nicht tot, Punk ist für alle da

08.06.2022 3 z 5