Miliarda Miliarda komentáře u knih

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

Má první kniha od Jeffreyho Deavera a rozhodně se jednalo o milé překvapení. Deaver vytvořil retrospektivně velmi napínavý příběh, v němž musíte stále přehodnocovat fakta a vytvářet si nové úsudky. Současně musím ocenit fakt, jakým způsobem autor pracuje s tempem. Naprosto přesně ví v jakých pasážích zvolnit a kde je naopak třeba, aby děj akceleroval. Nejvíc ze všeho však musím vyzdvihnout závěr knihy. Když už si myslíte, že víte jaká je motivace jednotlivých postav, autor dvěma neuvěřitelnými zápletkami zvrátí děj úplně jiným směrem a nechá čtenáře v němém údivu. Jeffrey Deaver odvedl zkrátka skvělou práci a určitě mě navnadil na další jeho knihy.

15.09.2019 5 z 5

Co si za peníze (ne)koupíte Co si za peníze (ne)koupíte Michael Sandel

Velmi dobře napsaná kniha zabývající se morálními problémy trhu a tržních situací. Prof. Sandel na řadě velmi přiléhavých příkladů ukazuje jaké morální problémy skýtá obchodování s určitými druhy statků (lidské zdraví, lidský život apod.) a velmi umně vysvětluje proč se obávat toho, že naše společnost spěje do stádia, kdy bude vše na prodej. Jediné co kvalitu této jinak velmi dobré knihy snižuje je fakt, že řada popsaných tržních situací je druhově velmi obdobná a četba začne být po čase lehce monotónní (nikoliv však nezajímavá). Jako celek však mohu knihu maximálně doporučit, neboť zpracovává dle mého soudu velmi zajímavé téma podané dosti netradičním, odborným, přesto však velmi čtivým způsobem.

07.09.2019 4 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Na Lindu Castillo jsem narazil náhodou a její prvotina Slib mlčení mě doslova ohromila. Nejen, že autorka dokáže skvěle vykreslit pro nás atypické prostředí amišské komunity, kde se děj knihy odehrává, ale hlavně dokáže skvěle stupňovat napětí. Kromě skvěle propracované hlavní dějové linky, vyšetřování brutálních vražd v městečku Painters Mill v Ohiu, oceňuji skutečnost, že autorka skvěle pracuje s dějovými linkami hlavních postav. Ať už se jedná o "temnou" minulost policejní náčelnice Kate Burkholderové nebo psychické problémy agenta FBI Johna Tomasettiho, všechny tyto příběhy jsou nesmírně zajímavé a kniha proto neobsahuje hluchá místa ani v částech, které se nevěnují přímo vyšetřování zločinů. Jedinou vadou na kráse může být fakt, že konečné odhalení vraha není tak šokující jak by si kniha zasloužila, neboť náznaky odhalující jeho identitu jsou mnohdy až příliš zřetelné. Jako celek je však Slib mlčení skvělou knihou a já se již těším na další díly se série.

20.08.2019 5 z 5

Kniha pěti kruhů Kniha pěti kruhů Mijamoto Musaši

Velmi zajímavý a poučný vhled do taktik boje a jednotlivých strategií vedení soubojů a bitev sepsaný samurajem Mijamotem Musašim. Část zde nastíněných bojových praktik je sice velmi obtížně pochopitelná a pro průměrného čtenáře (který se nevěnuje bojovým uměním) i velmi obtížně představitelná, nicméně kniha obsahuje i řadu principů a zásad, které lze aplikovat rovněž v normálním životě a jsou poplatné i dnešní době. Systém těchto zásad označovaný jako Dokukódó (který dal vzniknout tvz. bušidó - cestě bojovníka) nabízí poučení (a do jisté míry i návod k žití) i pro ty, které námět této knihy nezaujal a určitě neprohloupí, když si min. Dokukódó přečtou. Celkově mě kniha zaujala a určitě si v budoucnu přečtu nějakou další s obdobnou tématikou.

10.08.2019 4 z 5

Němý Bobeš aneb Český Tarzan Němý Bobeš aneb Český Tarzan Zdeněk Svěrák

"Kde máš ženu Mikovče? Je na malinách", "Hurych a synové - parní mlýny" a další hlášky, které zlidověly. Nadto absolutně geniální postava starého papouška, jakož i němého Bobeše dělají z této hry jeden z výstavních klenotů DJC. Nelze jinak než hodnotit maximálním počtem hvězd.

04.08.2019 5 z 5

Teorie práva Teorie práva Petr Osina

Kvalitní učebnice seznamující čtenáře se základními instrumenty práva jako takového a s hlavními světovými právními kulturami. Lze však vytknout jednolitost textu učebnice, který plyne značně monotónně a zasloužil by si lepší grafickou úpravu, jakož i doplnění o praktické případy, jak činí např. učebnice Teorie práva od prof. Gerlocha, která je dle mého soudu čtivější a celkově přínosnější. Nicméně pro svůj účel je učebnice Teorie práva od Petra Osiny plně dostačující a jejím zakoupením chybu rozhodně neuděláte.

04.08.2019 4 z 5

Vražda v salonním coupé Vražda v salonním coupé Zdeněk Svěrák

Absolutně skvělá hra. Seminář s perlami jako kriminální horor Chtěla bych ženicha mladého s kučeravými vlasy, Cimrmanovy povídky pro budoucí recidivisty Chytrý Lojza a Dobrý zvyk kasaře Bouzka nebo snímek Neodbytný detektiv a hlavně famózní hra s policejním inspektorem Trachtou dělají z Vraždy v salonním coupé jednu z nejlepších her DJC vůbec a právem si vysloužila tak vysoké hodnocení.

02.08.2019 5 z 5

Hospoda Na mýtince Hospoda Na mýtince Zdeněk Svěrák

Jedná z mých nejoblíbenějších her DJC a kvalitou i jedna z nejlepších. Seminář s dokonalými rýmy, akustickými konstantami a dalšími velmi humornými glosami je prostě brilantní a herecké výkony při samotné hře v podání Miloně Čepelky, Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka jsou prostě famózní. Vřele doporučuji.

31.07.2019 5 z 5

Vyšetřování ztráty třídní knihy Vyšetřování ztráty třídní knihy Zdeněk Svěrák

Další z her génia Járy Cimrmana. Seminář jako tradičně naprosto skvělý, bohužel hra je na mé poměry ke konci až přehršle dadaistická. Celkově se však jedná o velmi kvalitní dílo, jen pro mě osobně jsou další hry úrovní lehce výše a těmto tak dávám přednost.

30.07.2019 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Na tuto knihu jsem narazil díky čtěnářské výzvě a rozhodně jejího přečtení nelituji. Byť postapokalyptická sci-fi nepatří mezi mnou nejvyhledávanější žánry, Silo mě absolutně dostalo. Propracovaný příběh, plný zápletek a neočekávaných zvratů. Dobře vykreslené hlavní postavy ke kterým okamžitě přilnete nebo si je hned od zařátku zprotivíte tvoří jen jedno z pozitiv, které je možno vyzdvihnout. Dalším je skvělý vypravěčský styl, který čtenáře udržuje v napětí od začátku do konce a dějové linky, jenž postupně gradují v epické vyvrcholení. Celkově mě kniha naprosto uhranula a nemohu se dočkat až si přečtu Turnus a Prach.

28.07.2019 5 z 5

Akt Akt Zdeněk Svěrák

První hra Divadla Járy Cimrmana a už zde je laťka nasazená neuvěřitelně vysoko. Humor Svěráka a Smojlaka nelze nemilovat a postava staré Žílové v podání Miloně Čepelky je prostě dokonalost sama. Kde tuto klasiku nezná, doporučuji rychle doplnit mezery.

20.07.2019 5 z 5

Rukověť ke studiu mezinárodního práva 2 Rukověť ke studiu mezinárodního práva 2 Pavel Bureš

Velmi kvalitní cvičebnice mezinárodního práva, která navazuje na neméně kvalitní učebnici Mezinárodního práva veřejného s kazuistikou. Pro aplikaci získaných teoretických znalostí do praxe založené na reáliích skutečných mezinárodně právních případů je tato cvičebnice ideálním nástrojem a díky její přehledné struktuře přispěje k co největšímu možnému pochopení jednotlivých instrumentů mezinárodního práva veřejného ve všech jejich "polohách". Ačkoliv sám mezinárodnímu právu veřejnému nikterak neholduji, tak mi kombinace shora nadepsané učebnice a hodnocené cvičebnice přiblížila tento právní obor velmi záživným způsobem, a proto mohu obě uvedené publikace jen směle doporučit.

08.07.2019 5 z 5

Mezinárodní právo veřejné s kazuistikou Mezinárodní právo veřejné s kazuistikou kolektiv autorů

Takto by dle mého soudu měly vypadat všechny učebnice. Nejen že je tato publikace srozumitelná a do velké míry čtivá, ale je obohacená o rozsáhlou kazuistiku, jež ukazuje aplikaci popsaných mezinárodně právních instrumentů v praxi. Ačkoliv mezinárodní právo veřejné nepatřilo nikdy mezi obory práva o něž bych měl nějaký větší zájem, tato učebnice ho ve mně dokázala vyvolat a "donutila" mě k prohloubení si svých znalostí na tomto poli. Celkově vzato nemám co vytknout, jelikož autoři odvedli skvělou práci.

03.07.2019 5 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Gaiman jednoduchým a srozumitelným způsobem dokázal v této knize přiblížit nejdůležitější spletitosti a zákoutí velice zajímavé severské mytologie. Veškeré příběhy jsou velice jedinečné a originární a proto v knize není slabých míst. Putování s vychytralým Lokim, moudrým Odinem, oblíbeným Balderem a dalšími "hrdiny" severské mytologie pro mě bylo velmi osvěžující a zábavné a všem mohu směle doporučit.

29.06.2019 5 z 5

Obchodní korporace - Přeměny a obchodní rejstřík. Základy soukromého práva VI Obchodní korporace - Přeměny a obchodní rejstřík. Základy soukromého práva VI Petr Holý

Další z řady velmi přehledných učebnic od autorského kolektivu Chalupa Reiterman. Tentokráte dělená na část zabývající se přeměnami obchodních společností a část zabývající se zápisy do obchodního rejstříku. Stejně jako předchozí díly ze "série" je i tato učebnice velmi dobře struktorovaná a doplněná o řadu vzorových případů a o nejdůležitější judikaturu týkající se stěžejních právních institutů, které učebnice rozebírá. Jako vždy musím hodnotit plným počtem a vřele tuto učebnici doporučit.

29.06.2019 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Do literární prvotiny Larse Keplera jsem se nemohl dlouho začíst, nicméně zhruba v polovině chytla kniha takový spád, že se od ní nešlo odtrhnout. Celkově jí hodnotím jako vysoce kvalitní literární počin, nicméně plný počet hvězd v tomto případě dát nemůžu. Pozitiva jako velmi kvalitní děj či zajímavé vykreslení postav, totiž z mého pohledu do jisté míry sráží řada velmi nepravděpodobných situací, které jsou v knize vykresleny (výslech svědka v komatu apod.), jakož i "nesmrtelnost" všech hlavních postav. Celkově vzato jsem však byl velmi spokojen a rád se pustím do dalších knih ze série, které věřím ve mně vyvolají pocit nadšení.

14.06.2019 4 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Neskutečně čtivá kniha od které se prostě nedá odtrhnout. Skvěle napsané postavy, ke kterým si okamžitě vytvoříte vztah, rychle plynoucí děj, jakož i množství překvapivých zvratů jen dokazují, že kniha si svou velkou mediální pozornost opravdu zaslouží. Pokud toužíte po oddechové knize u níž nemusíte moc přemýšlet a jen se necháte unášet dějem, Nyxia je pro Vás tou správnou volbou. Ve mně osobně zanechala velmi pozitivní dojem a už teď vím, že si rozhodně ujít druhý díl.

07.06.2019 5 z 5

Obchodní korporace. Obecná část Obchodní korporace. Obecná část David Reiterman

Další z velmi kvalitních právních publikací, která poskytuje základní, nicméně dostačující vhled do práva obchodních korporací, resp. do jeho obecné části. Přehledná struktura, logické členění, rekapitulace nejdůležitějších pasáží z každé kapitoly a doplňující otázky pro procvičení nabitých znalostí, toť hlavní pozitiva této právní "příručky". Současně lze vyzdvihnout i fakt, že v případě, je - li na některá prezentovaná témata nahlíženo více právními názory, představují autoři i názory ostatních právních autorit, které jsou k jejich právnímu názoru v protikladu. Učebnice je díky své přehledné struktuře a do jisté míry i "laickému" jazyku vhodná jak pro studenty práv, tak pro širší veřejnost se zájmem o obchodní právo. Kdyby takto vypadala každá učebnice, byl bych jedině nadšen, maximální spokojenost.

06.06.2019 5 z 5

Právo Evropské unie. Ústavní základy a vnitřní trh Právo Evropské unie. Ústavní základy a vnitřní trh Ondrej Hamuľák

Velmi kvalitní učebnice, která přináší základní seznámení s ústavními a institucionálními základy práva EU, jakož i se základy ekonomické integrace EU. Učebnice je psána srozumitelným jazykem, členění látky je systematické a logické a ocenit lze i velké množství relevantní judikatury o níž učebnice pojednává. Učebnici jako takové se nedá nic vytknout a ačkoliv právo evropské unie není pro mě osobně nikterak velkým požitkem, učinila ho pro mě tato učebnice přinejmenším stravitelným a za to patří autorskému kolektivu můj velký dík.

01.06.2019 5 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Velice pozitivní překvapení. První třetina knihy je sice velmi rozvláčná, nicméně další 2 to plně vynahrazují. Současně oceňuji velmi zdařilý a nápaditý závěr, který jsem vůbec nečekal, nicméně o to víc mě nadchnul. Ke knize jsem se sice dostal náhodou, avšak B. A. Paris mě přesvědčila o svých literárních kvalitách a rozhodně si přečtu i další její knihy.

27.05.2019 5 z 5