booklover_mili booklover_mili komentáře u knih

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Kniha psaná v nářečí, přibližuje autenticitu venkova a dost hrubé povahy. Vlastně každý příběh má v sobě něco "zlého", ať je to řev na příslušníky rodiny, nevěru, lakotu... vlastně se kniha četla těžce a trvalo mi to.
Za mě fajn kniha ale nejslabší od Petry Dvořákové. Klobouk dolů, jak dobře píše místním nářečí.

27.03.2024 3 z 5

Anatomie: Příběh lásky Anatomie: Příběh lásky Dana Schwartz

Příběh jako takový se čte lehce, ale kniha mě jako taková nezaujala. A ten konec? Směrem, jakým se kniha ubírala a najednou tak prapodivné zakončení.... za mě by to chtělo jiný konec. Když jsem dočítala poslední stránky, vlastně jsem se těšila, jak to skončí a pak najednou jen reakce....cože? proč?
Rozhodně to není titul, ke kterému bych se někdy vrátila.

18.02.2024 2 z 5

Rozložíš paměť Rozložíš paměť Marek Torčík

Velmi povedená kniha napsaná stylem, na který nejsem zvyklá, ale nijak mi to nevadilo a do děje jsem se rychle začetla. Autor bravurně vykreslil myšlenky i typickou náturu Čechů v 90. letech, kdy jsem vyrůstala. Předsudky, narážky a urážky, věčný cynismus a nadávání na druhé, na politiku, na stát. Tleskám!

18.02.2024 4 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Zábavná kniha napsaná tak lehce jako by to byl samotný stand-up :) Často jsem se i hlasitě smála, což se mi u knih nestává. Ráda doporučuji!

15.01.2024 5 z 5

Vánoce na skotském hradě Vánoce na skotském hradě Donna Ashcroft

Úplně oddechová a neskutečně milá pohoda na Vánoce.
Vánoční atmosféra, hrad ve Skotské Christmas Village, vune kávy, vánočních pochutin, teplo krbu a sousedé, kteří drží spolu a vzájemně se podporují.

26.12.2023 4 z 5

Miluji tě, Jasone Thorne Miluji tě, Jasone Thorne Ella Maise

Oddechová knížka klidně na jeden večer. Plná dětských snů, naděje, přání a erotiky. Čte se rychle a svižně. :)

02.12.2023 3 z 5

Když jsem si tuto knihu kupovala, říkala jsem si hlavně, ať ten titulek nevidí moje máma. Přece jen mě zarazilo, jak někdo jen může takto nazvat svou knihu. Po přečtení to ale chápu. Kniha slouží jako očištění se od trýznění, které Jennette zažívala jako malá a v dospívání.

SPOILER
Matka ji koupala do 17 let a prohlížela ji detailně prsa i vagínu. Nutila ji stát se herečkou, přiměla ji k anorexii, kontrolovala co jí a počítala kalorie. Nesměla mít heterosexuální přátele muze. Když si konečně koupila byt, její máma se k ní nastěhovala a spala s ní v posteli. Když někam odjela, volala ji i 10x denně. Neustále měla potřebu svou dceru kontrolovat. Až je mi z toho úzko.

Po její smrti sklouzla k alkoholismu, pak bulimii, že které ji i vypadnul zub.
Říkám si, jak dusivá atmosféra to musela být.

Herečku jsem před tím neznala, ale kniha mě chytla (čte se lehce) a těším se, až si poslechnu i Jennettin podcast.

16.11.2023 5 z 5

Epocha Epocha Jewel E. Ann

Také jsem propadla Transcendenci a Epochu jsem už nemohla odložit. Zcela jsem si zamilovala postavu Griffina a jeho "Tak jak ses dneska měla, Swayze?"
Nádherně napsaná postava, milující, upřímná ... více takový postav.

Moc jsem Swayze a Griffinovi od začátku fandila a jejich linka se mi moc líbila. Nate mi nebyl sympatický, ale chápala jsem jeho bolest. Nějak teď ani nepotřebuji třetí díl, ale ze zvědavosti si ho přečtu. :)

01.11.2023 5 z 5

Vinice ve Francii Vinice ve Francii Julie Caplin

Přiznám se, že ke konci už jsem se nutila knihu dočíst. Nic moc se v ní neděje a nudila mě. Předchozí knihy autorky se mi líbily (Irsko a Skotsko) ale tohle bylo spíše zklamání.

20.10.2023 2 z 5

Potkáme se v Praze Potkáme se v Praze Julie Caplin

Ocenila jsem, že autorka píše konečně i o Praze, ač by si to byla zasloužila být samotná kniha.
Příběh je krátký a tak nějak o ničem. Oceňuji, že autorka zmiňuje pražská místa a popisuje typické atrakce pro turisty (a že trdelník není český výrobek - konečně o tom někdo píše).
Ale jinak příběh bez myšlenky, bez nápadu.
Na Prahu nic moc. Škoda, že tam toho autorka nedala více. Jako kapitola knihy super ale na povídku je to prostě málo

20.10.2023 2 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Zaujala mě anotace a pak jsem knihu přečetla za pár hodin.
Zajímavý příběh dvou žen a jejich vnitřních bolů. Spojuje je jeden muž.
Škoda otevřeneho konce. Jak to bude vlastně dal....? :-)

23.08.2023 3 z 5

Chawtonské dopisy Chawtonské dopisy Jane Austen

Tuto knihu doporučuji každému, kdo si přeje nechat promluvit Jane Austenovou skrze své vlastní dopisy. O Jane neexistuje žádný deník, pouze pár dopisů a právě ty nám ukážou jinou tvář autorky a přece podobnou té, jak ji známe z jejich románů.

13.02.2023 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Když tak jenom chcete zapomenout na všední starosti, odskočit si od povinností a romanticky se zasnít. A přesně to tato kniha splňuje. Přečteno za jediný den.

Hezky jsem se přenesla do Irska, zavzpomínala na irštinu, kterou jsem se učila na univerzitě (ta občas v knize sem tam vykoukne). Něco takového jsem dlouho potřebovala. Vypnout a jen se nechat pohltit příběhem.

10.02.2023 3 z 5

Spřádači snů Spřádači snů Barbara Erskine

Romány Barbary Erskinové patří mezi moje nejoblíbenější už přes 20 let. Jakožto fanatik do britské historie je tohle naprosto něco pro mě. Autorka se zaměřuje na Wales či Skotsko. Nechybí nadpřirozené jevy, duchové, dávná minulost a schopnost propojit dávné i současné lidské osudy. Na žádný český překlad se nikdy tak netěším jako na ty od Evy Křištkové. Je prostě perfektní a dokonale vystihne atmosféru i celkovou náladu knihy.

K románům B. Erskinove mě přivedla máma. Přečetla jsem zatím všechny. Nyní vyšla v českém překladu i poslední kniha Spřádači snů ( The Dream Weavers). Samozřejmě mám obě verze - tedy originál i překlad.

10.02.2023 4 z 5

Oheň je tvým osudem Oheň je tvým osudem Barbara Erskine

Jednoznačně nejlepší kniha B. Erskine. Jediná odehrávající se kompletně v minulosti. Silný, rozvětvený příběh. Od B. Erskine mam přečtené všechny knihy a ráda si kupuji další.

11.10.2022 5 z 5

Slečna Julie Slečna Julie August Strindberg

Přečteno za hodinu. Lehké čtení, oddechové. I přes špatný konec Vás drama vtáhne a máte chuť se k němu časem vrátit a s postavami vlastně i sympatizujete. Přála bych si drama vidět v divadle.

11.02.2015 5 z 5

Kolem dokola Kolem dokola Lucie Hušková

Téma je velmi smutné a depresivní. Ukazuje však dva pohledy - pohled Zoji, co zavinila nehodu a smrt otce rodiny a musí s tím žít. Chodí na terapie a začne se se situací srovnávat tím, že si nechává nehodu a symboly tohoto pro ní životního milníku tetovat na tělo.
Oproti tomu máme i příběh rodiny, která se smrtí otce potýká a snaží se se situací popasovat po svém, ač Markovi (syn otce) nedochází, že je ve stavu, kdy zoufale potřebuje psychologa.

Knihy paní Huškové mám ráda - již druhá a opět přečteno za pár hodin. Píše velmi čtivě! Jen se připravte je to náročné téma, ale jsem ráda, že máme české spisovatele, kteří se toho nebojí.

30.08.2024 4 z 5

Orgány nepatří do nebe Orgány nepatří do nebe Renata Kalenská

Silná kniha. Doporučuji přečíst všem, aby se více dostávalo lidem informací ohledně transplantací.
Některé příběhy vas dovedou až k pláči...

14.08.2024 5 z 5

Velké léto Velké léto Ewald Arenz

Milá kniha. Vzala jsem si ji s sebou k moři a nelituji. Jak bylo psáno níže, nic moc se tam neděje, ani žádné zvraty, ale příběh je čtivý a moc se mi líbilo prostředí mladistvých v 70. letech - i jak mluvili, různé odkazy na filozofy, latinu a jiné jazyky. To už dnešní mládež nedělá a je to škoda. :)

19.07.2024 4 z 5

Poslední léto Poslední léto Dorota Ambrožová

Přečteno za jeden večer. Knížka mě v mých 30 letech vrátila do dospívání a do doby, kdy si vše člověk maluje jinak než je realita a pak narazí.
Debut autorky moc chválím. Opravdu čtivá knizka a dospívající dívka a její mluva popsána trefně!

17.05.2024 4 z 5