booklover_mili booklover_mili komentáře u knih

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Když tak jenom chcete zapomenout na všední starosti, odskočit si od povinností a romanticky se zasnít. A přesně to tato kniha splňuje. Přečteno za jediný den.

Hezky jsem se přenesla do Irska, zavzpomínala na irštinu, kterou jsem se učila na univerzitě (ta občas v knize sem tam vykoukne). Něco takového jsem dlouho potřebovala. Vypnout a jen se nechat pohltit příběhem.

10.02.2023 3 z 5

Spřádači snů Spřádači snů Barbara Erskine

Romány Barbary Erskinové patří mezi moje nejoblíbenější už přes 20 let. Jakožto fanatik do britské historie je tohle naprosto něco pro mě. Autorka se zaměřuje na Wales či Skotsko. Nechybí nadpřirozené jevy, duchové, dávná minulost a schopnost propojit dávné i současné lidské osudy. Na žádný český překlad se nikdy tak netěším jako na ty od Evy Křištkové. Je prostě perfektní a dokonale vystihne atmosféru i celkovou náladu knihy.

K románům B. Erskinove mě přivedla máma. Přečetla jsem zatím všechny. Nyní vyšla v českém překladu i poslední kniha Spřádači snů ( The Dream Weavers). Samozřejmě mám obě verze - tedy originál i překlad.

10.02.2023 4 z 5

Oheň je tvým osudem Oheň je tvým osudem Barbara Erskine

Jednoznačně nejlepší kniha B. Erskine. Jediná odehrávající se kompletně v minulosti. Silný, rozvětvený příběh. Od B. Erskine mam přečtené všechny knihy a ráda si kupuji další.

11.10.2022 5 z 5

Slečna Julie Slečna Julie August Strindberg

Přečteno za hodinu. Lehké čtení, oddechové. I přes špatný konec Vás drama vtáhne a máte chuť se k němu časem vrátit a s postavami vlastně i sympatizujete. Přála bych si drama vidět v divadle.

11.02.2015 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

"Nedonutili mě nenávidět." Věta, ktera ve mně bude rezonovat ještě dlouho.

Kniha o 50.letech na jihočeské vesnici. Téma kolektivizace, nemožnost odpustit staré křivdy a pátrání v rodokmenech. Kniha obsahuje totiž opravdu skvěle tipy na to, když chcete začít pátrat po svých předcích.

14.10.2024 5 z 5

Drak na polní cestě Drak na polní cestě Jiří Hájíček

Kniha se mi strašně moc líbila. Byla jsem i na besedě s panem autorem před samotným čtením a správně mě to na knihu naladilo.
Témata stárnutí, vztah s velkým věkovým rozestupem a hlavně skupování akcií privátní společností. Velmi čtivá a skvěle napsaná kniha. Pan Hájíček se zaměřuje na jihočeský venkov, odchod lidi do měst a boj těch, kteří zůstávají. Konec je pak dost otevřený a vlastně je v něm i naděje.
Ráda doporučuji.

13.10.2024 5 z 5

Dům v Matoušově ulici Dům v Matoušově ulici Tereza Boučková

Od románu, jak autorka mnohokrát v knize píše, jsem čekala něco jiného. Toto je sbírka zápisků, osobních myšlenek, pohledu do současného světa. Autorka otevře nějaké dveře v domě, nechá slabě nakouknout a jde se k dalším dveřím. A tak to jde cele čtení .... Škoda že je knížka napsaná tímto stylem. Mělo by to potenciál ale zde není prostor. Postavy by se tak dali lépe propracovat, dozvěděli bychom se více. Jsem z knihy dost rozpačitá.

08.10.2024 3 z 5

Chemie lásky Chemie lásky Sariah Wilson

(SPOILER) Pro mě osobně je kniha ztráta času pokud je Vám 30+.
Kdyby mi bylo 17-18 jsem asi z knihy nadšená, ale takhle mi to nic nedalo.
Jsem člověk, co knihy dočítá a je nemyslitelné pro mě nechat knihu rozečtenou.

Je to opravdu taková až preslazena pohádka pro dospělé. Nic moc se v knize neděje. Hlavní hrdinka je extrémně stydlivá a myslí si, že jsou si souzeni s šéfem firmy po jednou střetnutí před dvema lety. Mentálně s ním v hlavě ty dva roky žije a pak přijde realita a dojde ji, že je to úplně jiný člověk než kterého si vybajila.

Mezitím potká jeho bratra a spolu hrají hru, že spolu chodí, aby se dostala ke své vysněné lásce .... No ....

Nalákal mě obal ale kniha mi absolutně nic nedala a pro moji věkovou skupinu už tohle opravdu není.

22.09.2024 2 z 5

Orgány nepatří do nebe Orgány nepatří do nebe Renata Kalenská

Silná kniha. Doporučuji přečíst všem, aby se více dostávalo lidem informací ohledně transplantací.
Některé příběhy vas dovedou až k pláči...

14.08.2024 5 z 5

Velké léto Velké léto Ewald Arenz

Milá kniha. Vzala jsem si ji s sebou k moři a nelituji. Jak bylo psáno níže, nic moc se tam neděje, ani žádné zvraty, ale příběh je čtivý a moc se mi líbilo prostředí mladistvých v 70. letech - i jak mluvili, různé odkazy na filozofy, latinu a jiné jazyky. To už dnešní mládež nedělá a je to škoda. :)

19.07.2024 4 z 5

Poslední léto Poslední léto Dorota Ambrožová

Přečteno za jeden večer. Knížka mě v mých 30 letech vrátila do dospívání a do doby, kdy si vše člověk maluje jinak než je realita a pak narazí.
Debut autorky moc chválím. Opravdu čtivá knizka a dospívající dívka a její mluva popsána trefně!

17.05.2024 4 z 5

Ozvěny run Ozvěny run Christina Courtenay

Kniha je tematicky podobná autorčině druhé knize Runy osudu, přesto se liší.
Sledujeme dva příběhy - jeden z 9. století a druhý ze současnosti, které se prolínají. Opět jsou v knize i dobová slova, která velmi oceňuji, opakuje se tu únos ženy a hlavní hrdina je vykresleny jako slušný, čestný člověk se smyslem pro povinnost, který by ženě neublížil a ti dva se postupně sblíží.
Kniha se čte lehce, příjemne a rychle.

Nemůžu si pomoct ale hrozně moc v knize vidím podobnost s Barbarou Erskinovou.

11.04.2024 4 z 5

Soumrak Soumrak Jessie Cave

(SPOILER) Tato kniha mě naprosto dostala!

Postava Hannah je v mnoha ohledech inspirativní. Její seznamy, její rady a její přítomnost v knize po celou dobu, ač na samém začátku knihy umírá. Její sestra Ruth upadá do obrovské deprese, ze které se ale postupně dostává. Snaží se s tím vyrovnat různými způsoby. Řekla bych, že samotný konec představuje obrovské očištění a zároveň moment, kdy se se sestrou definitivně loučí a sama se chce posunout dál a znovu žít.

Kniha ve mně bude ještě dlouho rezonovat, četla se lehce a ihned na začátku se začtete a nepustí vás.

25.03.2024 5 z 5

Carrie Soto se vrací Carrie Soto se vrací Taylor Jenkins Reid

Další z velmi povedených knih od Taylor Jenkins Reid. Fantastická knížka! Během čtení jsem doslova slyšela v uších svištět tenisové míčky, vzdechy na stadionu, napětí a emoce. Skvěle napsaná knížka a opět smekam před autorkou, jak dokáže zachytit atmosféru.

24.02.2024 5 z 5

Kleopatra a Frankenstein Kleopatra a Frankenstein Coco Mellors

Čteno v originále. Ufff, upřímně jsem dost rozpačitá a aktuálně pociťuji spíše negativní pocity. Kniha mě zklamala, na to kolik pozitivních ohlasů slyším všude kolem. Dlouho se mi nestalo, abych se nutila tak moc něco číst. Neměla jsem ani chvilku, kdy bych se doopravdy začetla. Zbytečné dějové linky o přátelích a nedůležitých postavách. Kdyby se kniha zaměřila čistě na hlavní postavy, bylo by to lepší.

23.01.2024 1 z 5

Číst knihu s vědomím toho, že je Matthew Perry již mrtvý je náročné. Zejména když na smrt poukáže v mnoha větách a i kniha začíná větou: I should be dead. Nejvíce mě mrazila věta, že pro mnohé by jeho smrt byla sice šokující ale ne překvapivá.

Kniha je napsaná dost surově, upřímně a otevřeně. Prošel si mnoha pády a mnohokrát utekl smrti přímo z lopaty. Byl x krát na odvykačce, x krát hospitalizován. Byl závislý na drogách, alkoholu ale i lécích na bolest. Nejvíce mě ale mrzelo, jak do toho padal znovu a znovu....
Škoda, že se s tím pral dekády až ho to nakonec zastihlo, když byl dlouho relativně "v pořádku".

15.01.2024 4 z 5

Nestoudná zvědavost Nestoudná zvědavost Lynn Messina

Normálně se mi nestává, že dávám tak špatné hodnocení, ale tohle se nedalo číst.
Zasazené do doby Jane Austen, kterou miluji, ale příběh je tak moc smyšlený a ty dialogy a popisy.... pro mě ne.
Dala jsem knize dva pokusy a nebyla jsem schopná to dočíst, jak mě to nebavilo.

26.11.2023 1 z 5

Město dívek Město dívek Elizabeth Gilbert

(SPOILER) Knihu jsem četla na mě delší dobu. Velkou část knihy je to o mladí Viviane, tzv. divokých let v New Yorku, kdy vymetala večírky a užívala si svobodu a hlavně společnost různých mužů.

Ke konci kniha změní ton a jsme svědci zajímavého druhu lásky. Takový odklon od divokého nespoutaného sexu, který je v knize velkou součástí, jsem nečekala.

Každopádně kniha mě moc nezaujala. Musela jsem se donutit k dočtení.

23.10.2023 2 z 5

S hlavou v oblacích S hlavou v oblacích Sarah Hogle

Nekomplikovaná knížka, ideální na podzimní večery. Přečteno za dva dny. Hlavní hrdinka je věčný snílek a utíká do svého světa, kde jí je nejlépe. Tomu rozumím, také mám takovou svojí místnost.
Pak ji umře teta a do cesty ji vstoupí osudový muž.

26.09.2023 3 z 5

Papírový palác Papírový palác Miranda Cowley Heller

(SPOILER) Anotace napovídala zajímavou zápletku v milostném trojúhelníku. Říkala jsem si, že na léto zajímavá oddechovka. Rozjel se ale příběh plný tajemství, drama v rodině, které bylo skryto několik desítek let a láska, která byla nenaplněná, ač oboustranná již od dětství.

Překvapilo mě to násilí na náctiletých dívkách v rodině, které se táhlo generace, ač každé v jiné podobě (mámu Elle zneužíval její nevlastní otec a Elle znásilní nevlastní bratr). Každá se s tím ale vypořádávala jinak. Máma Elle nad tím mávne rukou, zatímco Elle mlčí mnoho let a vlastně se boji to komukoliv říct.
Pak Elle přístup k manželství, které jak sama říká, začíná lži a táhne se roky, ač je její manžel milionový a vše by ji nejspíše odpustil.

Knihu jsem četla pár dní. Upřímně moc jsem fandila Elle a Jonasovi a viděla jsem v nich paralelu na knihu Kde zpívají raci. Konec je sám o sobě otevřený a autorka nás nechá na vážkách, jakou cestou se Elle nakonec vydá.

Není to kniha ke které bych se někdy vrátila. Příběh je to zajímavý, ale kniha mě vyloženě nenadchla.

31.08.2023 3 z 5