nefernefer komentáře u knih
Chápu všechno, nad čím se autorka v knize zamýšlí. Myslím, že každý kdo už překročil určitý věk, alespoň něco z toho určitě někdy řešil také. A pokud ne, upřímně mu závidím. Ale tohle řešení, ačkoli mu v zásadě rozumím, je na mě přesto přehnaně a zbytečně radikální. Navíc nemůžu říct, že by to bylo napsané vyloženě čtivě. Zase tak moc se tam toho neděje, a kdyby byla kniha o polovinu kratší, možná by jí to prospělo.
„Vím, jak chci žít: svobodně. Jenže svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.“
„Nejkrásnější sny jsou ty, které zůstanou teorií, ty, které nikoho nezklamou.“
„Děsí mě představa, že se jednou otočím a spatřím život plný planých slibů a platonických snů.“
Tohle je má oblíbená série. Vlastním všechny předchozí díly a i tenhle si časem plánuji pořídit. Jsem toho názoru, že spíš než pro děti je pro dospělé, kteří nepřestali dětmi být. :o) Ačkoli i skutečné děti si v ní najdou to své a dobrodružný příběh je určitě bude bavit, tak spoustu věcí pochopí a ocení jen dospělí. Já se opět bavila královsky.
„Nebyla to ale hesla k mobilu nebo k připojení na síť, protože síť tenkrát visela pouze na fotbalových brankách a telefon byl mobilní jen tak daleko, kam dosáhl šňůrou od zdi. Byla to hesla budovatelská, třeba:
VÍCE VAJEC OD SLEPICE, TO JE NÁŠ DAR REPUBLICE (DRŮBEŽÁRNA XANTIPOV)
Nebo:
NAŠE ZDRAVÉ KOMPOTY MAŘÍ IMPERIALISTŮ KOMPLOTY (ZAVAŘOVNA A MARMELÁDOVNA ŠIŠKOV)
Případně:
PLÁN SPLNÍME NA 110 % (KREMATORIUM DĚSNICE)“
„Byly časy, kdy mi vadilo, že nemám odpovědi. Teď už jsem byl smířený s tím, že nemám ani otázky.“
Druhý díl pokračuje v rozjetém tempu a rozhodně nenudí. Jako mentální výplach funguje naprosto skvěle. Pobavil mě i doslov. Dávám zasloužené čtyři hvězdy a autora zařazuji k oblíbeným. :o)
„Já si chtěl jen vychutnat ten pocit, když má někdo kladný vztah k vašemu genitálu. Ona chtěla víc. Bylo jasné, že to budu muset nějak vyřešit, ale tyhle konfrontační vztahové situace nebyly mojí parketou.“
První půlku jsem byla lehce zklamaná a rozmrzelá, protože to sice bylo nadupané akcí, ale všechno na jedno brdo a na můj vkus moc „navážno“. Takový téměř až klasický akční thriller. Prostě co si budeme, bylo to na mě málo ujeté. :o) Naštěstí jsem to nevzdala a vytrvala a odměnou mi bylo vyjetí druhé půlky ze seriózních kolejí a závěr, který mě navnadil i na druhý díl. A ani humor nechyběl. Což ostatně naznačuje i poslední věta anotace: „... přicházíme s tou největší opthalmo-stomatologickou lekcí všech dob – oko za oko, zub za zub.“ :o)
„Život nám musí občas připomenout, že ho nevlastníme, ale účastníme se ho. Dostali jsme ho a na nás samotnejch je, jak s ním naložíme. Jak odvážný budem, na co si troufnem a co oželíme. Svoboda je hlavně příležitost, která ale jde ruku v ruce se ztrátou. To my se rozhodujem, jakou životní variantu zvolíme.“
„Už v Bibli stojí psáno: Miluj svého bližního jako sebe samého! Bohužel se na druhou část věty často zapomíná.“
...a o tom to všechno je. Nezapomenout na sebe samého. Víc skutečně netřeba. :o)
Je osvobozující vědět, že se někomu honí hlavou ty samé otázky a myšlenky. Že je to vlastně úplně normální. A když ten někdo má ještě navíc dar vládnout slovem a ty otázky a myšlenky dokáže nejenom vyjádřit, ale také zabalit do poetického a krásného jazyka, je potěšení to číst. Jsem moc ráda, že se mi kniha dostala do rukou.
Abych dala plný počet, tak by tu nesmělo být tolik nelogičností a ta kniha by musela být o polovinu kratší. Sice to má být nejspíš romantická komedie, ale ty sáhodlouhé úplně zbytečné a nicneříkající věčně se opakující scénky s neuvěřitelně otravnou rodinou hlavní hrdinky jsem (upřímně se přiznávám) všechny přeskakovala, protože ačkoli to zjevně spousta čtenářů vnímá jako nadmíru vtipné, tak mě to příšerně nudilo. Ale ten nápad samotný je pecka. Ten se mi tak moc líbí, že nelogičnosti i nudné odstavce odpouštím, stejně jako předvídatelný konec. :o) Stojí za přečtení.
„Víla, jež visela ve vzduchu jako miniaturní helikoptéra, jako letecká ambulance pro zraněné berušky, nasadila vážnou tvář a oznámila, že nastal čas dozvědět se něco o pivu.“
Popravdě jsem si nebyla jistá, co mám od Tomovy dětské knížky očekávat, tak jsem byla trochu obezřetná. Přece jen jeho ostatní knihy pro děti moc nejsou. :o) Ačkoli fantazie, která je při psaní dětské literatury zásadní, se jim rozhodně upřít nedá. Každopádně tuhle knížku si děti klidně přečíst můžou, protože je překvapivě dokonce poučná a myslím, že se jim bude líbit. Stejně jako se líbila mně. Opět jsem si užívala svěží jazyk se spoustou neotřelých přirovnání a obdivovala práci překladatelky. Za pivní vílu Pivoňku si zaslouží samostatnou hvězdu. :o)
„Slib mi, že se nikdy nebudeš bát cestování, lidí, co jsou jiní než ty, pavouků, netopýrů, hulvátů, zubařů, právníků, nátlakových skupin, špatného vkusu, společenského pohrdání, nejistoty [...] Že se nerozklepeš před starými chlápky s titulem, a hlavně že se nikdy nebudeš bát lásky, a to dokonce ani když bude hrozit, že bude neopětovaná.“
„Vyhlížím k obzoru; přeju si nemožné
chci vůbec to, co chci? Nechci. A kdyby...
vyhaslo srdce mé, popel už jenom žhne
vlaštovky přilétly, jedna však chybí“
Brutálně něžné a morbidně poetické. Jako vždy. V oblasti poezie patří J. H. Krchovský mezi mé jasné favority. A přestože jeho verše přes všechen černý humor a vtipné pointy většinou plují na depresivní vlně, tak v případě této sbírky jsem měla pocit celkového téměř až optimistického vyznění. Výběr básní poskládaných do „čtvera ročních dob“ se povedl.
„Najkrajší sľub:
Zosta(r)nem pri Tebe.“
Název knihy přesně vystihuje, co je jejím obsahem. Nejen vtipné, ale hlavně chytré slovní hříčky. Bavila jsem se. V několika případech mě sice má nedostačující úroveň znalosti slovenštiny o pobavení ochudila, ale naštěstí jich nebylo mnoho.
Slovenský Hrdý Budžes? Ani náhodou. Hodně vzdáleně ho připomíná jen styl psaní. Možná kdybych byla Slovenka... Nevím. Myslím, že ani pak ne. Tu dobu jsem sice zažila, tak bych teoreticky měla být přesně ta správná cílová skupina, ale mrazení ani humor jsem při čtení necítila, jen pachuť otravnosti a nudy. Lidské malosti se smát nedokážu.
„Nejvíc, co pro děti můžeme udělat, je umění jim nezprotivit, nevytvořit v nich pocit, že umění je pro ně příliš vznešené.“
Totéž platí i pro dospělé. I spousta dospělých se „bojí“ jít na výstavu, že si tam bude připadat trapně, že tomu nerozumí. Ale umění není od toho, abychom mu „rozuměli“. Umění v nás má vyvolat nějakou reakci, pocit, a ten vůbec nemusí být jenom příjemný. Člověk by se neměl bát přiznat, že se mu něco nelíbí, že něčemu nerozumí, a naopak dát umění šanci a najít si to, co ho osloví. Na obalu se píše: „Kniha je průpravou ke zdravému vztahu k umění.“ Pod to se podepisuji a dodávám, že rozhodně není jen pro děti. Je pro všechny, kdo se chtějí zbavit ostychu a naučit se, jak umění dovolit, aby k nim promluvilo.
Z téhle knihy jsem tak nadšená, že si ji budu muset koupit, přestože není nejmenší ani nejlevnější. Pan Třeštík je prostě chytrý pán. Píše lehce, jednoduše, srozumitelně, vtipně, dokáže vypíchnout to, co je skutečně důležité, a nemá potřebu nějaké slovní exhibice ani se nesnaží čtenáře přesvědčit o vlastní pravdě. Dozvěděla jsem se spoustu nového a naučila se na některé věci dívat jinak. Jediné, co mě trochu rušilo, byly ilustrace. Ale to je čistě můj osobní názor. Chápu důvody, proč autor nechtěl v knize použít fotografie, a proti variantě ilustrované knihy o architektuře nemám vůbec nic. Ale v tomto případě jsou ilustrace občas natolik přibližné, že jsem i budovu, kterou relativně dobře znám, měla potíž na tom obrázku poznat. Ovšem co se týče obsahu knihy jako takové, tak na moje nadšení to vliv nemá a doporučuji ji všema deseti.
Série jako taková se mi líbila, tak proč to nízké hodnocení posledního dílu. Protože mě zklamal. Už od prvního dílu to není příběh jednoho hlavního hrdiny. Čtenář sleduje hned několik postav, jejichž linky se nakonec protnou a jsou vlastně všechny stejně důležité. A jak se příběh vyvíjí, tak přibývají další a další, o kterých také nelze říci, že by to byly vysloveně pouhé vedlejší postavy. Proto mě kromě závěrečného finále, které je podle mě samo o sobě odbyté, na to co všechno mu předcházelo, zklamalo, že některé postavy autorovi ani nestály za to, aby jejich příběh uzavřel. Prostě mi to přišlo takové uspěchané, jako by ho to už nebavilo a chtěl to mít už konečně za sebou. Což se koneckonců nedivím, protože se nedokážu ubránit pocitu, že se mu to jeho grafomanství pomalu začínalo vymykat. Je to škoda, protože příběh to byl zajímavý a moc pěkně se to četlo. Takže přestože poslední díl hodnotím relativně nízko, tak kdybych sérii hodnotila jako celek, dala bych o hvězdu víc.
Přesně jak píše jaroiva. Kořeny nastavily laťku, které se Fazóna dokázala přiblížit jen vzdáleně. Není to špatné, ale čekala jsem víc, takže za mě zklamání. Možná kdyby se Fazóna ke mně dostala jako první, byla bych nadšená, a Kořeny by pak moje nadšení posunuly ještě výš. Prostě jsem to četla ve špatném pořadí. :o)
„... pochopil jsem, že to, co se rozhodneme jeden o druhém si pamatovat a co zapomenout, definuje nás jako lidi a zároveň i svět, v němž žijeme.“
Představa, že mi mozek pomalu vypovídá službu a plíživě se ze mě stává slintající individuum, je ta nejhorší noční můra. Lék na demenci je zatím skutečně sci-fi, a tak si jeho možné fungování a účinky lze představovat v podstatě jakkoli. Tahle fantazie „po finsku“ je rozhodně zajímavá. Chvílemi jsem sice měla pocit, že hlavní hrdina buď sní, nebo je v rauši. Lehce pokřivené vnímání reality, lidé, kteří se schovaní za karnevalovou maskou nechovají úplně standardně, do toho levicoví revolucionáři, tajní agenti Stasi a za každým rohem kočka. No nenudila jsem se. Doporučuji čtenářům, kteří rádi otvírají svou mysl podivnostem.
Anotace je zavádějící. Neříkám, že si člověk z knihy nic neodnese. Určitě je v ní spousta užitečných myšlenek, potažmo i rad. Ale ne každá bolest duše je způsobena rozpadem vztahu nebo neporozuměním mezi partnery. Ne každá bolest duše má svůj původ v nešťastné lásce. A tato kniha řeší z 99 % právě pouze tyto případy a jen 1 % se dotýká i jiných příčin. Za mě kniha nesplnila očekávání. Nesplnila, co slibuje, tj. poradit, "jak vlastními silami čelit smutku, psychické bolesti a úzkostem", protože v tom slibu schází specifikace - "způsobeným nešťastnou láskou". Ale pokud někdo řeší problémy po rozchodu, pak by mu mohla být užitečná.
Krásný jazyk, neotřelá slovní spojení, široké rozpětí od každodennosti až po věci milostné, ať už šťastné či bolavé, a to všechno podané s tak úžasnou lehkostí, že ani ty bolavé v sobě nemají ni náznaku deprese a tíhy. Tentokrát jako ukázku nevyberu žádnou báseň, ale autorčin epilog na zadní straně obálky, který dle mého dokonale vystihuje podstatu této nádherné sbírky.
"Můžeme se setkávat i rozcházet, milovat i nemilovat, rozumět si i nerozumět, navzájem se přibližovat i vzdalovat, míjet se. Jsme lidé a jinak to ani neumíme. Ale žijeme spolu a jinak to nebude. A tak bychom si měli každý den udělat takový, abychom vstávali s pocitem, že stojí za to ho žít. Naplno, s někým a pro někoho.
Laskavost je vnímání se navzájem takoví, jací jsme. Zastavit svá slova, když je jich moc, nešetřit slovy, když je jich třeba, bát se i nebát jejich síly. A mlčet, krásně mlčet, když už slov potřeba ani není. A pak se můžeme setkávat i rozcházet, milovat i nemilovat a pořád to bude hezké pro nás pro všechny.
Možná právě teď víc než dříve je dobře si připomenout význam slova laskavost. A moc si přát, aby tu s námi a v nás byla."
Po několika špatných zkušenostech jsem se už vyhýbala mnohadílným sériím, a pak se mi dostane do rukou tohle a zase se vezu. :o) Tak jen doufám, že další díly nezklamou a budou stejně dobré jako ten první. Dlouho se mi nestalo, aby mě kniha úplně pohltila a já nemohla přestat, dokud ji prostě nepřečtu. Doporučuji.