Teckovana Teckovana komentáře u knih

Deset snů Deset snů Sóseki Nacume

Něco jako surrealismus na japonský způsob. Krátké příběhy čtenáře rychle vtáhnou a než se stačí rozkoukat, je konec. Fantastické texty provázejí velmi decentní barevné ilustrace, takže četba je to opravdu barvitá. :-)

23.02.2020 5 z 5

Písně z Ostrova vážek Písně z Ostrova vážek * antologie

Parádní ilustrace v tradičním duchu a zajímavé vysvětlivkové komentáře zasvěceného dlouholetého překladatele staré japonské poezie. Povinná četba pro japanology i japanofily. :-)

02.02.2020

Návrat karavel Návrat karavel António Lobo Antunes

Všechna sláva - polní tráva. Tak nějak lze shrnout poselství této knihy. :-)
Autor se zaměřil na slavné portugalské mořeplavce, objevitele a vojevůdce, nechal je dožít se neslavného konce koloniální říše a možná až příliš detailně popisuje jejich návrat domů do "království". Je to poněkud náročnější četba, výhodu mají znalci portugalských dějin. Není to nic příjemného pro sentimentální čtenáře, občas se dočteme docela odpudivé věci, ale také se tu najde pár hodně vtipných pasáží, kvůli kterým se mi kniha nepochybně vtiskne do paměti.

29.01.2020 4 z 5

Dvacet šest krásných let Dvacet šest krásných let Ludmila Vančurová

I pro čtenáře Vančurových knih může být překvapivé, že tento autor považoval film od počátku za plnohodnotné médium, které je třeba sledovat a dokonce se sám snažil filmy tvořit - jako režisér a libretista. Román Konec starých časů byl prý původně napsaný jako filmový námět s hlavní rolí pro Jindřicha Plachtu. Je asi docela škoda, že se tento film Vančurovi nepodařilo realizovat.

04.12.2019 4 z 5

Popelavý měsíc Popelavý měsíc Naoja Šiga

Šigovy povídky fungují jako pestrá mozaika života Japonců ve dvacátém století. Jsou stručné, psychologicky působivé, někdy moralizující, jindy přeskakující do říše bajek a fantazie. Je skvělé, že ani po téměř sto letech od jejich vzniku nezestárly.

22.11.2019 4 z 5

Závoje mlhy Závoje mlhy Izumi Šikibu

Deník zrodu křehkého vztahu dvou japonských šlechticů plný krátkých veršovaných vzkazů. Kniha je vhodná zejména pro příznivce tradiční japonské poezie a lyrických textů o přírodě, ostatní čtenáře hledající romantiku, akci a zajímavý příběh asi příliš nezaujme. Pokud máte zálusk na Příběh prince Gendžiho, tohle je podobný literární styl ze stejné historické epochy, je ale výrazně komornější a stručnější, asi jako jedna kapitola z románu o Gendžim. :-)

22.11.2019 3 z 5

Jen šmouha po nebi Jen šmouha po nebi Ivan Binar

Výborný autobiografický pohled na poválečné dějiny jednoho původně německého městečka. Osamělý Antonín Bartoš na konci své pouti vypráví svůj osud kamarádce kočce a nachází vykoupení v podobě přízračné modré lodi, v níž většina lidí vidí jen šmouhu na nebi. Poetické vyprávění o ošklivých dobách s nezbytným absurdním humorem mě velmi bavilo číst i poslouchat jako četbu na pokračování.

09.11.2019 5 z 5

Cizinci hledají byt Cizinci hledají byt Egon Hostovský

Soubor tří prozaických textů, které se všechny týkají období druhé světové války.
Listy z vyhnanství jsou víceméně reportážní povídky o přesunech lidí dotčených válkou a reagují na autorovy vlastní čerstvé zážitky z exilu. ***
Sedmkrát v hlavní úloze je novela většího záběru a více vrstev. Výborná psychologie hlavních sedmi postav a originální pohled na strůjce nové světové války. ****
Cizinec hledá byt je už plnohodnotný psychologický román s mnoha zajímavými postavami, jehož rozbor přesahuje možnosti krátkého komentáře. *****

26.10.2019 4 z 5

Velká láska Velká láska Vladimír Balla

Zajímavosti ze života. Stručná a dobře napsaná záležitost, nevadil mi ani český překlad.

08.10.2019 4 z 5

Ve skříni Ve skříni Tereza Semotamová

Vtipný styl, neotřelé dialogy, zajímavé nápady, dobré postřehy ze života a snové fantazie. Celkově velmi příjemná kniha o trampotách lehce excentrické introvertní hrdinky. Připomněla mi Teorii podivnosti Pavly Horákové, jen tady chybí fantastická linka v příběhu.

01.10.2019 4 z 5

Nevítaní vetřelci - Invazní rostliny a živočichové v Evropě Nevítaní vetřelci - Invazní rostliny a živočichové v Evropě Wolfgang Nentwig

Shrnutí informací o nejzajímavějších invazních druzích Evropy může sloužit jako velmi užitečný průvodce po problematice prakticky pro každého, kdo chodí občas do přírody.

18.09.2019 5 z 5

Chachacha Chachacha Jurij Vynnyčuk

Až příliš surrealistické povídky, mnohdy pro čtenáře už poněkud nestravitelné absurdity.

27.03.2019 3 z 5

Legenda Komači Legenda Komači Zdenka Švarcová

Japonské divadlo nó má k tradiční poezii blízký vztah, proto byla básnířka Ono no Komači a její legenda vděčným námětem mnoha příběhů přetavených do libret divadelních her. Český překlad pěti dochovaných kusů "Komačimono" je doprovázen odborným komentářem a nádhernými ilustracemi, které potěší oko znalce, ale mohou zaujmout i naprosto nezasvěcené čtenáře.

11.03.2019 5 z 5

Rozpukov: Místopis čínského zázraku Rozpukov: Místopis čínského zázraku Jen Lien-kche

Velmi trefné zobrazení současné reality v Číně, kde se nyní v dokonalé harmonii snoubí to nejhorší ze zlodějského kapitalismu s komunistickou nomenklaturou. Čtyři knihy jsou ještě silnější, ale tohle taky stálo za přečtení.

13.12.2018 4 z 5

Čosi čudné vo mne Čosi čudné vo mne Orhan Pamuk

Vzhledem k tomu, že český překlad zatím není a asi v dohledné době ještě nebude k mání, posloužilo mi slovenské vydání. A musím uznat, že je to pěkná kniha a dobře se čte (samozřejmě pouze za předpokladu, že čtenář nemá problém porozumět běžné slovenštině). Velmi uvěřitelný příběh. Mevlutův život prostě byl takový a nemohl se odehrát jinak. Tento prodavač jogurtu, bozy, zmrzliny a rýže mi docela přirostl k srdci i se svými vykutálenými příbuznými a přáteli. Perfektní přiblížení dějin novodobého Turecka a zejména města Istanbulu a jeho obyvatel.

19.09.2018 5 z 5

Exil Exil Çiler İlhan

Krátká, ale brutální kniha. Strohé věty bez ornamentů, které člověka donutí zamyslet se nad existencí násilí v mnoha různých podobách. To, co v televizních zprávách vnímáme jako statistiku, získává najednou velmi osobní rozměr.
PS: Pod optikou této knihy by se autorka mohla zdát až příliš vážná, ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že ve skutečnosti docela má smysl pro humor. :-)

12.07.2018 4 z 5

Lékařský román Lékařský román Riku Korhonen

Kniha o finské současnosti a nedávné minulosti. Hudba, sex, alkohol, ketamin, černý humor, mezinárodní politika, válka s terorismem, ale také spousta vztahových kotrmelců a selhání. Nepříliš optimistická, trochu provokativní, ale zřejmě upřímná autobiografická studie na téma mladý sexuálně hyperaktivní intelektuál ve 21. století.

12.05.2018 3 z 5

Revolver v kabelce – Životy Vladimira Nabokova Revolver v kabelce – Životy Vladimira Nabokova Monika Zgustová

Spletitý a neradostný život Vladimira Nabokova by jistě vydal na román. Zde máme jen krátké nahlédnutí do jeho soukromí a spisovatelské kuchyně. Fanoušky Lolity možná potěší pár nových informací k její interpretaci. Ale nebojte se, ani ostatní Mistrovy knihy nejsou opomenuty, dostalo se jim zasloužené pozornosti.

08.12.2017 4 z 5

Peckova jáma Peckova jáma Ivan Binar

Ivan Binar strávil kvůli legráckám na účet Sovětského svazu dva roky ve vězení, ale jak se zdá, nepolepšil se. :-) Kniha asi měla autorovi pomoci, jak se s tímto strašákem vyrovnat po svém. Absurdní a groteskní pohádkový příběh o válečném tažení proti neexistujícímu, nicméně stále strach nahánějícímu nepříteli, s trochu nečekaným happyendem. Podobný styl jako Moskoviáda Jurije Andruchovyče, ale něco podobného by mohl napsat i Jaroslav Hašek. Kniha opravdu není určena dětem.

18.10.2017 4 z 5

Život tak krátký na lásku tak dlouhou Život tak krátký na lásku tak dlouhou Hélder Macedo

Lehce surrealistická postmoderní novela. Začátek, kde autor glosuje portugalskou realitu 20. století, mi trochu připomněl Musilova Muže bez vlastností. Závěr, kde se hlavní hrdina hádá s autorem, že to vlastně bylo úplně jinak, je ovšem jasná postmoderna s nespolehlivým vypravěčem. Celkově hodnotím jako originální text, někdy vtipný, jindy ironický, ale zejména nevybočující do nestravitelného experimentu.

09.02.2017 3 z 5