TerryDee TerryDee komentáře u knih

Svět démonů Svět démonů Sally Green

Na tuhle knihu jsem četla tolik rozporuplných reakcí, že jsem dlouho oddalovala její přečtení. Bála jsem se, že to bude průser. Ale teď mužů říct, že to žádný průser nebyl, protože mně se to líbilo. Jakože fakt líbilo.
Příběh pokračuje tam, kde skončila jednička a mi sledujeme osudy našich hrdinů. Líbili se mi kapitoly z pohledu Tash, a to zejména kvůli tomu, že jsme díky ní mohli nakouknout do světa démonů. Jen škoda, že těch kapitol bylo tak málo. Rozhodně bylo zajímavé tento svět poznávat. Kdo mi tentokrát oproti jedničce nesedl, tak byla Catherine. Ne že by to nebyla zajímavá postava, ale vadila mi její nerozhodnost ohledně pánů (Ambrose nebo Zayn). Podle mě tímhle ztratila ten šmrc, co měla. Takže asi je zřejmé, že Ambrose není můj oblíbenec. Podle mě je to hodně otravná postava. Překvapivě mě pak bavila linka Edyona a Marche, a to jsem je v předchozím díle vůbec nemusela.
Jednu výtku bych k tomu měla, a to, že by to sneslo více Zayna. Protože jeho postava mi tu chyběla. Snad se ho dočkám příště.

26.12.2021 4 z 5

Hořící království Hořící království Sally Green

Po tom, co se stalo na konci dvojky, jsem se musela pustit do závěrečného dílu, abych zjistila, jak tohle všechno dopadne.
Jsem ráda, že se tu konečně více objevuje Zayn, neboť on je opravdu zajímavá postava a příběhu dává něco navíc. A pak tu máme Catherine, která teď (ještě více než předtím) vězí v milostném trojúhelníku. Nicméně i po nastalých událostech se z ní stala zase ta silná žena, která dokázala velké věci. Kdo byl stále úžasný, tak to byla naše Tash. Tahle holka to udržovala po celou dobu. Díky ní jsme poznali svět démonů i samotné démony. Škoda jen, že jsme se toho nedozvěděli víc. Kapitoly Edyona a Marche mi tentokrát přišli na pomezí, jakože nebyly špatné, ale něco mi tam chybělo.
Nechci úplně spoilerovat, jak příběh skončí a jak dopadnou naši hrdinové. K tomu musíte dojít sami.

26.12.2021 4 z 5

Někdo nový Někdo nový Laura Kneidl

Tohle bylo něco neuvěřitelného a nezapomenutelného. Dlouho se mi nestalo, aby mě nějaká kniha takovým způsobem dostala. Laura Kneidl opět dokázala, že umí psát. A s čistým srdcem můžu říct, že tahle kniha se pro mě stává tou nejlepší, kterou jsem letos četla.

Kniha má necelých 500 stránek. Nicméně díky čtivosti to vůbec nevadí, neboť vám stránky ubíhají před očima a nutí vás to číst.

Mikey byla skvělá hlavní hrdinka. Jen mi občas přišlo, že přespříliš tlačila napilu. Chtělo to trochu zmírnit. Ale i tak to byla milá a chápající osoba. A jak by se lidově řeklo, holka se srdcem na správném místě.
A Julian!? Toho si hned zamilujete. Slibuji! I když má kolem sebe postavené zdi obestřené tajemstvím a vás zajímá, co za tím stojí. A víc už neprozradím. Protože tímhle bych vás ráda lákala k jejímu přečtení, neboť tahle kniha za to stojí.

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Tohle bylo úžasné. Fantasy, která měla své kouzlo, díky kterému knihy ožívaly a měly svou hlavu. Z tohoto důvodu se mi líbilo prostředí, kde se příběh odehrával. Neboť popis knihoven byl zajímavý a grimoáry byly přímo fascinující. Koho by to nezaujalo. Takže jako knihomola mě to zcela dostalo do kolen.
Příběh se točil kolem Elizabeth, jenž vyrůstala v jedné z knihoven a tam se zaučovala na strážkyni. Její zajímavou vlastností bylo, že rozuměla grimoárům. Elizabeth byla úžasná a líbilo se mi, jak postupně vstřebávala nové poznatky a svět okolo. Při jedné příležitosti pozná čaroděje Nathaniela Thorna a jeho démonického sluhu Silase, kteří jí potom budou pomáhat s případem ohledně spiknutí v knihovnách. A prave tito dva se stali mými oblíbenci. Nathaniel si mě získal svým sarkasmem a Silas zase tím, jaký byl (ti, co četli tak ví). Líbila se i interakce mezi Elizebeth a Nathanielem, která byla pozvolná ale i jiskřivá.
Knihu bych doporučila všem knihomolům a milovníkům fantasy.

Truly Truly Ava Reed (p)

Mám rada, když je příběh vyprávěn z pohledu obou protagonistů, neboť máme možnost nahlédnout do jejich životů. Andie na mě působilo jako sympatická holčina, která se musela poprat s trablemi, které jí živit přehodil. Coopera jsem si oblíbila. A chápala jsem jeho strach. Každý se svými strašáky vyrovnáváme po svém a svým tempem. Užívala jsem si jejich společné chvíle a jejich postupné sbližování. Protože láska má mnoho podob a jde to i bez dlouhých řečí. Byla tam jistá síla, která je k sobě táhla. Velice jsem si oblíbila postavy June a Masona. Jejich popichování dávalo příběhu šťávu a šmrc. Rozhodně se těším na jejich příběh.
Takže jo, já si to maximálně užila a určitě to doporučuji. Tohle je fakt super.

26.12.2021 5 z 5

Milá jednohubka, která nás na chvíli opět zavedla do světa víl a více nám přiblížila postavu Cardana. A přiznejme si, kdo by ho nemiloval, že.  Cardan je Top.
Celou atmosféru knihy dokreslují ilustrace od Roviny Cai, které jsou neskutečné a nádherné.
Za mě je tato kniha úžasným doplněním série. A doporučuji ji všem, kteří mají rádi Kruťase.

River Wild River Wild Samantha Towle

Do této knihy jsem se doslova zamilovala. I když přichází s opravdu těžkými tématy a oba hlavní protagonisté mají svoji temnou a bolestivou minulost, jenž skrývá zneužívání, znásilnění a domácí násilí.
Příběh začíná tím, že Carrie/Annie se rozhodne utéct od svého nasilnického manžela a chce si vybudovat nový život, který by byl odlišný od toho minulého. Už jen kvůli tomu, čím si prošla, jí musíte a chcete fandit. Neboť to chtělo odvahu a sílu tento krok udělat. Její idylický start svým způsobem narušil její věčné nabroušený soused River. Ale ne vždy jsou věci takové, jaké se zprvu zdají. A oni dva se pomalu ale jistě začínají poznávat a odbourávat hradby, které si kolem sebe postavili, a odkrývají svá nitra.
Tahle kniha, to je emocemi nabitá jízda, která měla infarktové zakončení, jenž jsem musela nějakou dobu rozdýchávat. Ale můžu říct, že tohle je top, který vás dostane a nepustí. Rozhodně to stojí za přečtení.

Zachraň mě Zachraň mě Mona Kasten

Tahle kniha je jiná, než autorčina předchozí série Znovu. A to by si mel uvědomit každý, kdo to bude číst. Měl by k tomu přistupovat s čistou myslí.
Můžu říct, že Mona Kasten umí psát. O tom žádná. Zamlouvá se mi, jak dokáže vytvořit tu správnou chemii mezi postavami.
Tentokrát se ocitáme v Maxton Hall, kam chodí naši hrdinové. Ruby mi byla velmi sympatická. Líbí se, že si stala za svými názory a že ví, co chce a že si zatím jde. Bavila mě j její slabost pro plánování. V tom jsem se trochu viděla. A na druhé straně byl James. Ten si mě hned nezískal. To chtělo trochu více času, ale nakonec se mu to povedlo. Je to ten prototyp zlého chlapce, který je však ve skrytu hodný a citlivý. Líbí se mi, jaký na sebe mají vliv, že se svým způsobem ovlivňují, a to v dobrém slova smyslu. Dále jsem si oblíbila i vedlejší postavy. Už se těším, až dostanou větší prostor a my je více poznáme.
A ten konec!? To byl masakr. Jsem zvědavá, co bude dál.

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

Můžu říct, že jsem si velmi oblíbila tvorbu německých autorek, počínaje Monou Kasten, Laurou Kneidl, Avou Reed a konče právě Lilly Lucas.
I když nejsem zrovna horský typ člověka, tak tohle prostřední malebného horského městečka Green Valley jsem si zamilovala. Úplně jsem cítila tu zdejší atmosféru a měla jsem tendenci vrhnout se do sněhu.
Moc jsem si užila hate to love romantiku (tak trochu moje guilty pleasure ), prostředí (jak už jsem zmiňovala výše ), hlavní i vedlejší postavy. Lena mi hned sedla, působila na mě dobrým dojmem. Jako holka z velkoměsta se rozhodne, že potřebuje změnu, a tak zkusí své štěstí a stane se au-pair v americké rodině. Ale ne vždy jsou věci takové hákem se zdají. Zde poznává protivného a nerudného Ryana, s kterým musí žít pod jednou střechou. Bavilo mě sledovat jejich pošťuchování a následné sbližování. Oba dva neměli chybu. Tvořili dynamickou dvojici a jejich příběh jsem si užívala.
Už sebtesim na pokračování v podobě příběhu Izzy a Willa.

Podlý král Podlý král Holly Black

Krutého prince jsem četla někdy před rokem a pamatuji si, že jsem z toho měla celkem smíšené pocity a svým způsobem mě to tolik nepohltilo jako ostatní.
Nicméně po přečtení Podlého krále musím změnit názor a přiznat se, že mě to totálně dostalo a už chápu, co na tom všichni mají.
Kniha byla neuvěřitelně čtivá i přes to politikaření a pletichaření ze začátku, ale potom to už nabíralo na síle, až přišel konec a já nestačila koukat. Jako tohle bylo neskutečné a chci další díl. Ještě, že je duben za dveřmi.
Co mi přišlo zajímavé, byla má změna názorů na postavy, především na Jude. Vybavuji si, že v jedničce jsem ji nemohla vystát a celkově mi vadila její osoba. Ale rady, totální obrat a já jí najednou začala fandit (jakože fakt). Taryn mě iritovala stejně jak v jedničce, tak ve dvojce. Opravdu hrozná postava. Cardana jsem si ještě více zamilovala, neboť je to prototyp hajzlíka, kterého si člověk musí oblíbit.
Sečteno a podtrženo Holly Black je úžasná autorka, která mě dokázala přesvědčit, že její série Krutý princ je úžasná.

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

SPOILER - komentář obsahuje informace, které prozrazují část děje.

Ze všech stran jsem na tuhle knížku slyšela velmi pozitivní reakce. Takže když jsem ji od přítele dostala, bylo rozhodnuto, že si ji musím přečíst.
Po hodně dlouhé době jsem si přečetla něco jiného než fantasy či historický román. Jedná se stand-alone román s dystopickými prvky v young adult.
Ženy v této knize to nemají vůbec snadné a ačkoliv jich je víc než můžu, tak nemají žádná práva. Mohou pouze studovat 1. stupeň základní školy, další studium už povolené nemají. Výběr manžela není na nich, neboť muž si volí, kterou ženu si vezme (většinou je to domluva mezi mužskými členy jednotlivých rodin). Z toho vyplývá, že muži mají zcela silnou vládnoucí pozici a ženy se tomu musí podřídit. Tím pádem si musí každá dívka ve věku šestnácti let projít prokletým rokem, o kterém se však nemluví a to, co se o něm proslýchá, tak dívkám nahání hrůzu. Netuší, co je tam čeká a zda se té údajné "magie" zbaví.
Vykreslení společnosti je neskutečné až mrazivé. A musím říct, že mě při čtení toho, co se odehrávalo v táboře dívek, celkem děsilo. Protože to, co dokázaly udělat sami sobě, bylo fakt šílené. Chvíli jsem si říkala proboha proč!? Proč se nespojí a nějak spolu nespolupracují. Proto si mě dokázala získat hlavní hrdinka Thiery. Přála jsem ji jen to nejlepší a jednoduše jsem ji fandila, aby ten šílený svět, ve kterém žila porazila.
Jsem ráda, že se mi tahle kniha dostala do rukou. Protože na mě hodně zapůsobila a věřím, že se mi do paměti vryla na hodně dlouho dobu.

Výkupné z Vysočiny Výkupné z Vysočiny Hannah Howell

SPOILER

Další knihou od Hannah Howell bylo Výkupné z Vysočiny, která se už, jak napovídá název, odehrává ve Skotsku. I když hlavní hrdinka Aimil pochází z Nížiny, což je oblast ve Skotsku sousedící s Anglií a její obyvatelé jdou spíše považováni za Angličany než za Skoty.
Příběh se oproti jiným moc neliší, ale byl svým způsobem zajímavý. Je to klasický příběh uvězněné dívky, jenž podlehne kouzlu svého věznitele Parlana. Protože se ukáže, že to nebude takový netvor, jak si zpočátku mohla domnívat, ale že našla může čestného a ochotného jí pomoc. Jediné, co mi na tom vadilo, bylo to neustále protahování zápletky s hlavním záporákem Rorym. Bylo to trochu únavné a knížce to svým způsobem ubralo.

23.03.2020 3 z 5

Ukrytá vášeň Ukrytá vášeň Hannah Howell

Po Zaklínači jsem se na chvíli obrátila ke své oblíbenkyni, a to k Hannah Howell, od které jsem v loňském roce přečetla 20 knížek. Její příběhy mám ráda, protože to není nic náročného a je to odpočinkové, proto si vždy u jejich čtení odpočinu a přijdu na jiné myšlenky.
Ve směs se její knihy odehrávají ve Skotsku na Vysočině, nicméně tento příběh je výjimkou a odehrává se v Anglii, což má taky své kouzlo.
Co se mi tu líbilo bylo to, že poprvé nebyl hlavní hrdina krasavec, ale muž s jizvami a šrámy na duši, jenž utržil v minulosti. Tím se odvíjelo i jeho chování, které nebylo vždy košer (opravdu mi někdy přišel jako zaslepený osel - vážně sledoval, jak se jiný muž pokouší znásilnit jeho manželku a nezakročí!?). Gytha se mi jako hlavní hrdinka zamlouvala. Byla to dívka rozumná, ale i trpělivá, především co se týká ke vztahu k Thayerovi.
Za mě osobně oddechové počteníčko.

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Možný SPOILER

Je zajímavé, že před seriálem z produkce Netflixu, jsem se o Zaklínače moc nezajímala. Věděla jsem, že tu byly knížky (o přesném počtu jsem neměla ani tucha, přiznávám), seriál (ten jsem neviděla, i když si vzpomínám, že ho na ČT určitě dávaly) a hry (bohužel nejsem herní typ, takže asi tak). Nicméně se musím přiznat, že mě nový seriálový Zaklínač opravdu chytl. Z toho vyplývá, že se mi to až tak líbilo, až mě to dokopalo k přečtení knížek. Zatím jsem teda zvládla jen první díl, ale na zbytku se začne pracovat. Rozhodně chci knížky dočíst, než přijde 2. série.
Kniha se skládá z několika povídek a každá z nich má něco do sebe a člověka úplně vtáhnou do děje. Zaklínač začíná povídku "Cesta, z níž není návratu " a pojednává o Geraltově matce Visseně a otci Korinovi. Dále obsahuje: "Zaklínač", "Zrnko pravdy", "Menší zlo", "Otázka ceny", "Konec světa" a "Poslední přání". Mezi jednotlivými povídkami se nachází "Hlas rozumu", který líčí léčení Geralta po střetu se strigou. Na závěr můžu říct, že jsem ráda, že jsem se k Zaklínači dostala, protože teď chápu ten boom kolem. Kniha je úžasná, skvělé se čte a příběhově vás dostane (svět, nadpřirozené síly, magie, postavy).

Temné a osamělé prokletí Temné a osamělé prokletí Brigid Kemmerer

Pár retellingů na příběh Krásky a zvířete jsem už četla (Dvory, Na lovu, Krutá krása), a tak jsem si řekla, že další kniha mi neublíží. Proto jsem se rozhodla, že si přečtu Temné a osamělé prokletí od Brigid Kemmerer, od níž jsem už četla Dopisy ztraceným, a ty se mi opravdu moc líbily. Z toho důvodu jsem byla neskutečně zvědavá, jaké tohle bude.
Člověk by čekal, že už toho bylo napsáno hodně. Nicméně jsem byla velmi mile překvapena, že je tato kniha oproti dalším trochu jiná a svá. Autorčin svět je klasicky pohádkový a vyobrazení Uhlíkova (bože ten překlad)se mi zamlouvalo. Zároveň tu nechybí kouzla, a právě díky nim se do našeho království dostane hlavní hrdinka Harper. Což není úplně klasická hrdinka, je to dívka, která prodělala mozkovou obranu a kvůli tomu trochu kulhá na jednu nohu, nicméně ji to jinak neomezuje a snaží se být odvážná a milující. Potom je tu věrný Grey, což je ochotný ochránce svého pána, a to prince Rhena, kterého postihla kletba.

Jediná maličkost Jediná maličkost Erin Watt

Na knihu jsem narazila zcela náhodou, když jsem pročítala různé recenze na knížky. A právě u Dopisů ztraceným jsem se dočetla, že jim to v něčem připomíná knihu Jediná maličkost od Erin Watt. A tak jsem neváhala a pustila jsem se do toho, abych se sama přesvědčila. Kniha se mi líbila, neboť měla zajímavé téma, i když ne zrovna veselé. Zaujala mě především myšlenka, že i jediná maličkost může změnit náš život, ať už k dobrému či zlému. Proto je dobré vážit si toho co máme a jít vždy kupředu. Jediné, co mě ubíjelo, bylo nelogické chování některých postav. Z toho jsem občas šílela. I když upřímně nevím, jak by se v dané situaci člověk choval.
Když to vezmu kolem a kolem, tak se mi Dopisy ztraceným líbily o trochu víc, než Jediná maličkost. Nicméně jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

S recenzí na Zjizveného krále jsem si dávala chvíli načas, abych si uspořádala myšlenky, protože z knížky mám smíšené pocity.
S jistotou nemůžu říct, zda se mi to líbilo či nelíbilo. Na příběh Nikolaie jsem se opravdu těšila, neboť jsem si ho v Griše velmi oblíbila.
I když se jedná o nenavazující sérii, tak si myslím, že je lepší, kdyby si člověk přečetl nejprve Grišu a následně Šest vran a Prohnilé město.
V knize se odehrávají dva příběhy paralelně. Jeden v Ravce, kde se Nikolai snaží upevnit moc své země a zároveň se snaží zbavit démona v sobě, a druhý ve Fjerdě, kde Nina Zeniková plní nelehký úkol svěřený samotným králem. A možná právě tohle rozdělení mohlo za fakt, že jsem se občas do čtení musela nutit, abych to vůbec dočetla. Bohužel tou slabší stránkou byla Ninina linie příběhu. Nevím proč, ale přišlo mi to takové zvláštní. Nina už nebyla ta samá postava, kterou jsem si v Šesti vranách oblíbila. A její nový love interest!? O tom raději nemluvit. Za to Nikolaiův příběh mě hned zaujal a celou dobu jsem byla napnutá, jak to asi dopadne. Ještě musím vyzdvihnout to, že nám autorka víc přiblížila postavu Zoji, kterou jsme mohli lépe poznat a pochopit.
Snad bude pokračování lepší.

23.03.2020 3 z 5

Linda Linda Zuzana Ryšavá

Linda je volné pokračování ze série Niky stories. Takže, když už jsem četla předešlé knihy, a to Niky a Nelu, tak jsem tuhle přece nemohla opomenout. A hlavně to bylo z toho důvodu, že jsem tak trochu tušila do čeho jdu. Protože se jedná o oddechové počteníčko, kde není nouze o první lásku a věci s ní spojené, jako je první polibek či sex.
Musím říct, že než jsem si zvykla na hlavní hrdinku, tak mi to chvíli trvalo, protože ne vždy jsem s jejím jednáním souhlasila a říkala si, že by se nad sebou mohla chvíli zamyslet. Naštěstí postupem času to bylo už lepší. Řekla bych, že za změnu mohl především David, kterého jsem si hned oblíbila (nevím proč, ale v poslední době mám problém s hlavními hrdinkami. Ještě že tam jsou ti mužští hrdinové.).Díky této knize jsme mohli nakouknout do světa bohatých rodin a poznat jejich radosti či úskalí. To je zejména ze strany bulváru, který se nebojí vůbec ničeho. Protože pro prodej se udělá vše a neohlíží se na důsledky, které to může způsobit dotyčné osobě.
Asi se budu opakovat jako u předešlé knihy Nely, nebylo to špatné, ale na první knihu Niky to bohužel nemá. Nicméně autorce nemůžu upřít, že se to četlo velmi dobře. Takže jsem zvědavá s čím přijde příště.

30.01.2020 3 z 5

Dar lásky Dar lásky Julie Garwood

Opět povedený příběh ze skotské Vysočiny. Tyhle knížky mě nikdy neomezí a nezklamou.
Hlavní hrdiny této knihy jsem si hned oblíbila. Johanna a Gabriel tvořily opravdu hezký pár, který se i přes nepřízeň osudu dokázal přerodit. Z Johanny dříve naivní a ustrašené dívky se stala sebevědomá žena, která dokázala sjednotit dva kmeny v jeden (myšlenka společného plédu se mi opravdu zamlouvala) a tak trochu naučila divoch z Vysočiny dobrým způsobům. A Gabriel? Ten si mě získal hned, takže asi tak.
Díky těmto knihám nemám problém se zasnít a představit si, že se bych se někdy ocitla na Vysočině (myslím na té skotské, samozřejmě).

30.01.2020 5 z 5

Po tvém boku Po tvém boku Kasie West

Na Kasie West jsem četla celkem pozitivní reakce, a tak jsem si řekla, že si od této autorky také něco přečtu, ať nejsem zas tak pozadu. A musím uznat, že jsem udělala dobře, neboť její knihy se čtou skoro samy. A jednoduše mě bavily.
Jako první knihu jsem si zvolila Po tvém boku. Bylo to především z toho důvodu, že hlavní hrdinka má uvíznout v knihovně s jedním bad boyem. Což mi přišlo zajímavé. Je pravda, že ta část, kdy jsou naši hrdinové zamčení v knihovně, se mi líbila podstatně víc, než ta po knihovně.

30.01.2020 4 z 5