WEIL WEIL komentáře u knih

První láska a jiné povídky (3 povídky) První láska a jiné povídky (3 povídky) Ivan Sergejevič Turgeněv

Některé myšlenky mi mluví z duše.
Sám jsem měl podobné postoje.

Něco je pro mě úsměvné, protože tak se to odehrát nemohlo.

Chudí lidé / Hráč Chudí lidé / Hráč Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Kniha je to - z dnešního pohledu - trochu sentimentální, ale současně i mistrovským kusem, ať už po stránce myšlenkové či formální, třebaže se jedná o literaturu 19. století.

Obecná vývojová psychologie Obecná vývojová psychologie Hans-Dieter Schmidt

Podobných učebnic vycházelo a vychází stále dost.
V podstatě se dost opakují. Postrádají obvykle víc konkrétností, ale připadá mi, že každý odborník chce jen další a další knihou dokázat, že se obor nevyvíjí, že nemá vliv na člověka, že jen je.

Tělo i srdce Tělo i srdce André Ferriére

Rozlišuji knihy tak, že z každé je možno si vzít nějaké ponaučení, jen z některých víc, z jiných méně.

Z téhle jsem si tedy taky něco do své paměti uložil.
Není toho moc, ale něco ano.

29.06.2011 2 z 5

Kapesní slovník cizích slov Kapesní slovník cizích slov Ladislav Rejman

Knížečka není tak podrobná, jako slovník cizích slov, ale je dobré mít tuhle či jí podobné po ruce.
Využívám ji od dětství, nyní již méně, ale pomohla mi mockrát.

Dobře skrytá tajemství Dobře skrytá tajemství Anne Marie Winston

Milé čtení, pro milé duše.

29.06.2011 2 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

V jednom z vydání "Proměny" je zajímavý výklad kritika, který - jak myslím - tak vyjadřuje tuto povídku.

Někdo v zavedené rodině onemocní, pro jeho nejbližší je to nečekané, a co teď s tím?
A právě s tímto tématem si Kafka v povídce pohrál.

Jde - pro mě - o mistrovské dílo moderní literatury.
Čtenáře by neměl mást čas vzniku, takové případy se dějí pořád.

Četl jsem hodněkrát, a rád si to přečtu znovu.

Jen maličkost - vazba zde je chybná - ve vydání z roku 1990 od nakl. Primus je na rubu obálky Kakova fotka, na druhé straně - negativ.

29.06.2011

Něžná Něžná Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Řada postřehů a vývoj nerovného vztahu - v pořádku.
Ale vadí mi neúplnost postavy dívky, protože se mi příčí uvěřit tomu, že by starší muž se zamiloval do mladé dívky, že by si ji chtěl vzít za ženu.
V knize není nic o funkčnosti vztahu. Načem byl postaven. Okouzlení druhým, dočasné, to je běžné, ale aby vztah vydržel dlouhodobě, tak to v textu není moc přesvědčivé.

A taky že by někdo si vzal někoho pro peníze?
To nikdy není to hlavní.
A pokud ano, tak ten vztah nikdy nevydrží, protože peníze jsou jen prostředkem, ne hodnotou.

Uražení a ponížení Uražení a ponížení Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Typický Dostojevskij.
Román je místy až sentimentální, a co já s tím jako čtenář?

Uražení a ponížení Uražení a ponížení Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Tohle vydání se ke mě nějak zatoulalo, román z nás z jiného vydání, a vybavuji si z této knihy boj o lepší život, a surovost boháčů.

Zajímavostí tohoto vydání je název - Ponížení a uražení, ačkoli v jiných vydáních je obvyklejší - Uražení a ponížení.

29.06.2011

Mikoláš Aleš - knížka o jeho životě a díle Mikoláš Aleš - knížka o jeho životě a díle Mikoláš Aleš

Knihu jsem četl letos a znovu jsem si uvědomil, jak většina kumštýřů narážela na řadu nepochopení, nesmyslů, a jak se skoro nenajde případ, kdy by šlo vše hladce a bezbolestně.

Knihu rozhodně doporučuji. Ale skoro každá kniha o někom je rozšířením vlastních obzorů, seznámením se s dalším člověkem, a proto mám rád memoáry.

V knize je velké množství reprodukcí M. Aleše.

Legenda Emöke Legenda Emöke Josef Škvorecký

Povídka plná meditativnosti a pravdivosti o údělu lidském.

Zápisky z blázince Zápisky z blázince Miroslav Macháček

Rád přes tuhle knihu nahlédnu do člověka Miroslava Macháčka, který bohužel zemřel předčasně.

Z korespondence Z korespondence Ota Pavel

Jaké psal Ota Pavel dopisy?
Jak se jejich obsah měnil v průběhu let? K odpovědi na tihle i jiné otázky odpovídá tato knížečka.

28.06.2011 5 z 5

Panna nebo netvor Panna nebo netvor * antologie

Je zajímavé přečíst si jak se který autor popasoval s povídkou na jedno téma.

Štrajchpudlíci Štrajchpudlíci Jakub Arbes

Co napsal kritik 27. 2. 1981: "Žalostná slátanina bez ducha a vtipu, bez fantazie a také bez děje. Nekonečná nuda byla jediným pocitem, který člověk mohl mít při četbě Epikurejců (původní název dnešních Štrajchpudlíků)... Vsadil bych se, že se nenašlo ani 10 osob, které by tento "román" dočtly do konce.

Ani kritika, ani čtenáři, ani nakladatel nebyli dílu nakloněni. Obrat nastal až mnohem později a to v roce 1940.

Každý čtenář si úsudek udělá sám.
Arbes se zastává dělníků, vidí v nich lidské masy, které si rovněž zaslouží důstojnější život, než jaký vedou za císaře pána. Továrníky vidí jako požitkáře, dělníky jako otroky, kteří mají právo na změny ve společnosti.

Dějiny židovského národa Dějiny židovského národa Paul Johnson

Přes volnější pojetí, kdy autor někomu věnuje větší pozornost než jinému, ačkoli to není zrovna košer, tak jde o zajímavou publikaci.

28.06.2011 3 z 5

Průvodce dějinami evropského myšlení Průvodce dějinami evropského myšlení Radislav Hošek

Přetože je kniha napsána s pohledu socialistického materialismu, tak kdo si to odmyslí, tak v knize najde hlavní dějinný vývoj ve filozofii.

Průvodce dějinami výchovy Průvodce dějinami výchovy Miroslav Cipro

Přehledné, stručné a jasné.

Malá encyklopedie hudby Malá encyklopedie hudby Jaroslav Smolka

Dobrá pomůcka pro všechny zájemce o hudbu.