WEIL WEIL komentáře u knih

Bohoušek & spol. Bohoušek & spol. Vojtěch Steklač

Bouhoušek byl nejméně oblíbený pro partu, vždy se snažil zalíbit učitelkám, vždy se moc učil, aby měl samé jedničky, a parta ho neměla nikdy v lásce, protože taky podváděl...

Čenda a spol. Čenda a spol. Vojtěch Steklač

Čendovi to pálí, jinak než ostatním klukům z party, takže občas musí pro své potřeby hledat i jinde, než hledá spokojenost parta.

Aleš & spol. Aleš & spol. Vojtěch Steklač

Vtipné příběhy Aleše a jeho kamarádů.

Boříkovy lapálie Boříkovy lapálie Vojtěch Steklač

Pro mě česká verze Mikulášových patálií, taky jsem je měl jako dítě moc rád - jako knihu, i jako televizní seriál.

Mikulášovy patálie Mikulášovy patálie René Goscinny

Moje velice oblíbená dětská knížka.

16.08.2011 4 z 5

Koza paní Ježibaby a jiné pohádkové příběhy Koza paní Ježibaby a jiné pohádkové příběhy Alois Mikulka

Tuhle knihu jsem si koupil jenom proto, abych toho, koho potkávám v kavárně Bellevue v Brně (nehledat, už neexistuje), tak poznal jako autora.

16.08.2011 3 z 5

Dvanáct usmívajících se ježibab Dvanáct usmívajících se ježibab Alois Mikulka

Ježibaby - ty má Alois mikulka obzvláště rád. má řadu jejich charakteristik, a podle nich pak píše po svém pohádky. Ty pohádky jsou spíše pro dospělé než pro děti, nebo - přesněji - i děti si v tom něco najjdu, ale dospělí víc.

16.08.2011 3 z 5

Boží muka Boží muka Karel Čapek

Rád jsem si v té knize četl jako dospívající, rád i jako dospělejší a rád i nyní.

15.08.2011 4 z 5

Trapné povídky Trapné povídky Karel Čapek

Takhle K. Čapek začínal.

Některé povídky jsou i v Povídkách z jedné či druhé kapsi. Ale už vytříbenější...

Je zajímavé porovnat, jak autor začínal, a jak podobné téma zpracoval po zhruba dvaceti letech.

15.08.2011 4 z 5

První parta První parta Karel Čapek

Dost nedoceněná kniha. Sociální aspekt je v popředí, ale především - tomuhle řemeslu se věnovalo hodně lidí, takže si něco kulturního zasloužili.

Život a dílo skladatele Foltýna Život a dílo skladatele Foltýna Karel Čapek

Knihu mám ve třech vydáních.

Autor ji nedopsal, ale jeho žena z toho co měl napsáno, tak pro dovysvětlení dopsala konec.

Smrt obchodního cestujícího Smrt obchodního cestujícího Arthur Miller

Kniha nic moc, ale film - nedávno natočený - na něj lidi chodili, propadákem se nestal.

15.08.2011

Big Sur a pomeranče Hieronyma Bosche Big Sur a pomeranče Hieronyma Bosche Henry Miller

Ono ústřední myšlenka je nejsilnější - poznej naplno sám sebe, ať víš co je to lidský život a kdo jsi.

Vekslák 2 aneb malý český bordel Vekslák 2 aneb malý český bordel Pavel Frýbort

Tak jako jiní, co napsali úspěšnou knihu v 80. letech, tak i P. Frýbort šáhl po stejném hrdinovi v čase porevolučním.

Kniha je ale pouze dobová, zjevně rychle napsaná, snaha využít úspěšně prodávaného Vexláka číslo jedna.

15.08.2011 1 z 5

Jen jednou dostat šanci Jen jednou dostat šanci Pavel Frýbort

"Jen jednou dostat šanci, u dobrá kapely, to by jste nevzdělanci, to by jste viděli." To zpíval Oldřich Říha v 80. letech a touze mladého hudebníka dostat šanci a věnovat se muzice.

O deset let později užívá stejné věty spisovatel Pavel Frýbort jako titul pro svou knihu. Ale zde se nejedná o touhu mladého hudebníka, ale o touhu dostat se rychle k penězům, a pořádně sije užít.

A po nás potopa A po nás potopa Pavel Frýbort

Devadesátá léta minulého století byla divoká, lidi rádi utráceli a bavili se a zabíjeli se, protože společnské změny jim umožnili zkusit si to, co dříve nemohli.
A tak vzniklo hodně příběhů, hodně nevšedností, hodně divočiny.

Muž na prodej Muž na prodej Pavel Frýbort

Po změně režimu, pádu socialismu naznal nový náhled na člověka, a autoři hledali nová témata o člověku.

Pavel Frýbort taky hledal, byl zvyklý na vysoké náklady při prodeji svých knih z konce let 80., a psát ho to dál bavilo, takže zkusil napsat něco o sexu, tak jako Páral a další.

Vekslák Vekslák Pavel Frýbort

Úspěšná kniha ve své době, prodalo se jí hodně.

V té době nejeden mladý muž, prožíval podobný seznamování se se životem. Raději se tehdy vydělávalo a užívalo, než studovalo a živořilo.

15.08.2011 2 z 5

Zlaté nebe nad Berlínem Zlaté nebe nad Berlínem Jaromír Bosák

Další deník o kopané a atmosféře kolem šampionátu, tentokrát z Německa 2006.

Kdo vydal knihu jako první?
No přece Jaromír Bosák.

15.08.2011

Francouzský deník Jaromíra Bosáka Francouzský deník Jaromíra Bosáka Jaromír Bosák

Francie a její nejlepší reprezentační tým v historii a ve finalá poráží Brazílii vysoko 3:0.

Bosák zase komentoval a zase pak vydal knihu.