Ales.BD komentáře u knih
Chcete si celkově zlepšit život?
Lehce běhejte 3 x týdně 40 minut.
To je všechno, nemusíte to číst. Ale kdybyste chtěli spoustu důkazů, důvodů, návodů a zajímavostí, určitě si to přečtěte. Dobře a přehledně napsáno a hlavně: 10 z 10 běžců, včetně mě, může dosvědčit, že je to pravda.
Vtipných (nebo alespoň úsměvných) knih není mnoho. Úsměvných detektivek už vůbec ne. Pan McDonnell na to jde prověřeným způsobem "dej dohromady hodně nesourodou skupinu výstředních hrdinů, humor se dostaví". A docela mu to vychází. Jedna hvězda navíc za interpretaci pro Filipa Švarce.
Kratochvilné povídání o dobrodružstvích spravedlivého rytíře a rozverného barda se přerodilo v pořádnou fantasy. A Minangar překročil Marigoldův stín. Výborně! Tohle nemusí být konec, prosím další díl.
"Nestěžuj si a žij", to by šlo. Ale jinak neoriginální, předvídatelné, zbytečné blábolení o kvantové mechanice, nezajímavé alternativní reality. Nedokázal jsem nemyslet na tu verzi Nory, které byl život ukraden, aby se v něm 'naše' Nora chvíli divně plácala a pak zase vrácen. Obecně kniha, která předstírá hloubku, ale když ji chcete prozkoumat, rychle se zapíchnete do bahna na dně.
Myslím, že nejde o to, že by snad dostatečně složitá umělá inteligence mohla dospět k nějaké formě víry. Spíš je na tom příkladu ukázáno, jak k domnělým důsledkům z falešných příčin přicházejí lidé. Ale jinak příliš neuzavřené, mnoho nevyřešených věcí a závěr neuspokojivě nijaký.
Této docela povedené historické detektivce by slušel méně závažný zločin. Aby lehký styl vyprávění korespondoval s tím, o co se tam jedná. Jinak pěkné. Slyšeno jako audiokniha v podání Otakara Brouska ml., který se tentokrát předvedl v nejlepším světle = 1 hvězda navíc za interpretaci.
Na poslední díly se čekalo tak dlouho, že už jsem se nedokázal upamatovat, proč se mi začátek tak líbil. Snad na tom bude lépe ten, kdo přijde k hotové sérii. Ve mně zůstal dojem, že původně velmi nadějný příběh se nějak ztratil v moři postav, nesrozumitelných slov, emocí a nejasného naznačování.
Pečlivě vymyšlený svět, to nemohu říct. Po většinu knihy ale bohužel není jasné, o čem to vlastně je. Co je hlavní zápletka a proč mě vůbec má ústřední postava zajímat. Byl bych nejraději, kdyby se v dalším díle vyskytl nějaký stovky let hibernovaný prapředek, pamětník začátku cesty. Ten by se probudil a dodal vysvětlení odkud přicházíme, kam míříme a co je co. Uvnitř dobré fantastiky pořád musí být silný příběh. To se sebelépe vymyšleným prostředím nahradit nedá.
S velkým odstupem od předchozího dílu jsem se v tom docela ztrácel, zoufale se snažíce upamatovat kdo je kdo. Velmi bych ocenil, kdyby na začátku bylo na pěti stránkách shrnutí "v minulých dílech jste četli". Jinak působí trochu jako odkladiště různých nápadů, které by spadly pod stůl, kdyby nebylo rozhodnuto natáhnout to ještě o jednu knihu.
Andrzej Sapkowski zvysoka kašle na to, co by si čtenář přál. Nenapsal pohádku s dobrým koncem. Napsal skutečně velké historické dílo plné napětí, humoru a také tragiky. Jen lehce kořeněné špetkou fantazie, která zdůrazňuje drsnou realitu. Druhý průchod, tentokrát v audioknihách, čehož výsledkem je jedna hvězda navíc za skvělou interpretaci pro Ernesto Čekana.
Nevytahujte z vody hadrové panáky, mohli byste omylem zachránit smrt. Druhá hvězda za perfektní výkon Denisy Barešové, která to namluvila pro rozhlas. První hvězda spíš jen proto, aby se druhá nebála. "Vycizelovaná mimořádná stylová čistota" (jak stojí v anotaci) sama o sobě bohužel nestačí. Děj nenahradí, chaos nepřebije a zájem čtenáře o vnitřní boj hrdinky nevzbudí.
Pan Pařík je možná významný vyjednavač. Alespoň sám píše, že vyjednává "velké dohody". Ale pedagog není. Kniha je plná mnohokrát opakovaného teoretizování o stejných věcech, bez pořádného vysvětlení a praktických příkladů. Dala by se zkrátit na třetinu. To je problém, protože právě koncepce, schopnost jasně formulovat a porozumění účelu jsou vlastnosti vyjednavače. Dobře nepůsobí ani audioverze, kterou si načetl sám, způsobem "uspavač hadů", přičemž vícekrát zdůrazňuje správné použití hlasu. Nakonec jde o standard ze šuplíčku "osobní rozvoj": zdánlivě všechno a vlastně téměř nic.
Slušně napsaný thriller, u kterého nesmíte příliš myslet. Stojí na staré teorii paralelních realit vznikajících po každém rozhodnutí ("kalhoty času") a způsobu jak se mezi nimi pohybovat. Pan spisovatel hodně ohýbá vědu, hlavně v poslední třetině se dostává do slepé uličky a závěr vlastně vůbec nic neřeší. Hlavním pozitivem je celkem rychlý spád děje.
Ze začátku mě každou chvíli napadalo "to už jsem někde viděl". Chvílemi se příběh ubíral směrem, který se mi nelíbil. Ale spisovatel se nakonec přece jen chopil kormidla a otočil příď k jasnému a celkem originálnímu cíli. Trochu zamrzela samá zahraniční jména. Myslím, že čeští autoři si škodí tím, že nevyužívají to, co ze světa znají nejlépe.
Dospělá politická fantasy se steampunkovým nádechem a detektivními prvky. Udrží pozornost čtenáře, přestože příběh je dlouhý, celkem komplikovaný a obsahuje mnoho postav. Trilogie neztrácí úroveň po celou dobu a má uspokojivý konec. Audiokniha v excelentním podání Filipa Jančíka - celková délka poslechu (3 knihy) je 43 hodin.
Snadno zbohatlý fouňa řeší svou životní a duševní prázdnotu (krize SV je ta doba, kdy na to přijdete) tím, že se zaplete s o generaci mladší ženou. Prostitutka, co žije s pasákem. Vysloveně materiál pro založení druhé rodiny, jak si ten chytrák představuje. To nemůže dopadnout dobře a tak čekáte úderný závěr buď tragický nebo očistný. A ono... nic. Sexuálními popisy se vypravěčské průšvihy nezaplácnou.
Jde o popularizaci vědy, takže se nic nového nedozvíte, ale je to hezky uspořádáno. Jak to v těchto případech bývá, jedna analogie stíhá druhou. Některé jsou povedené, jiné méně. Pro mě je toho "odlehčování" (= šaškování) místy až příliš a bez papájonů, růžových koťátek, fretek a paviánů bych se obešel. Jinak ale rozhodně dobrá kniha pro mladší čtenáře, pro které je třeba Hawkingova Ilustrovaná teorie všeho zase až příliš stará a suchopárná.
Romantická pohádka pro dívky od 10 let. Dost nešikovně udělaná trochu jako space opera šmrncnutá kyberpunkem. Sci-fi to není, chybí "sci" a celkem to vypadá, že spisovatelka vůbec netuší, jak to funguje. I když nevím, proč by mládež měla číst "horší" věci, asi nemá smysl vypočítávat nelogické hlouposti. Za všechny třeba, že rodilý Měsíčňan není na první pohled rozeznatelný od Pozemšťana. Kniha obsahuje citáty z Popelky a svým názvem na ni odkazuje. Přesto základní myšlenku Popelčiny proměny úplně popírá. Děje se tak velmi předvídatelným odhalením jejího původu a schopností, k čemuž navíc dojde až na konci, po téměř 400 stranách.
Černá politická satira provedená netradiční metodou pomocí celkem nudného příběhu mladého týpka z okraje společnosti, mluvícího místním hantecem. Jakási Vláda se pokusí získat výhodu totalitními metodami. Když se ukáže, že produkt zmíněného procesu může být použit proti ní, rychle všechno vrátí a předstírají, že se nic nestalo. Jináč dost přeprajsovaná buč.
Zajímavé téma, ale zápletky (pomsta, adopce, zločin) působí jaksi uměle. Jsou tam prostě proto, aby si k nim Alan Turing na konci mohl říct svoje. Od vydání v roce 2019 už také uplynul nějaký čas. Jestliže některé z úvah byly původně něčím nové nebo kontroverzní, dnes už tomu tak není.