Arbenin Arbenin komentáře u knih

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Nejsem milovník magického realismu, ale tenhle příběh jedné neexistující arménské vesničky mě vážně dostal. Podle propagačních popisků jsem čekala něco úplně jiného, ale dostala příběh, který mě vtáhl a po dlouhé době je to beletrie, kterou můžu s čistým svědomím doporučovat (a vnucovat) svým přátelům.

09.02.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Opet jsem z knihy Aleny Mornstajnove nadsena. Znovu skvely pribeh i jazyk. Prestoze postavy rikaji nebo delaji neco zleho, citite pod tim ne zlobu, ale zoufalstvi nepochopeni, nevyrceni tech spravnych slov ve spravnou chvili.

09.08.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tiziva kniha, ale plna nadeje

03.08.2019 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Mrazive cteni

02.12.2020 5 z 5

O Pavlovi O Pavlovi Daňa Horáková (p)

Pandan k Jurackovym denikum.
Neni to lehke cteni. Nekdo mozna namitne, ze otevrenost autorky hranici s bulvarnosti, ale je dobre, kdyz se bori myty a legendy nahromadene kolem Pavla Juracka. V nejvice emocnich situacich jsem mela pocit voyerismu, jak to bylo syrove a az na dren. Sem tam mi z obou hlavnich protagonistu bylo uzko

29.05.2020 4 z 5

V první linii: Armádní generál Petr Pavel V první linii: Armádní generál Petr Pavel Vladimír Mertlík

Škoda, že rozhovor nevedl vojenský historik nebo novinář věnující se hlouběji politologií. Takhle je to rozhovor po povrchu, byť sem tam je otázka hlubšího rázu. Vydání na křídovém papíře zbytečně knihu prodražilo.

16.05.2019 3 z 5

Doktor chudých Doktor chudých Alena Šubrtová

Příběh doktora Sagara tvoří 2/3 knihy. Celkem plasticky je vyjádřena touha mladého chlapce po vědění, jeho boj za spravedlnost a uvědomění si, že kolikrát stačí člověku dát důvěru a on udělá víc, než si kdy myslel. Druhý příběh, který je věnovaný Janu Meličovi, je spíš reportážním zachycením jeho boje za sociální spravedlnost a především popis obtíží, které musel překonat, když chtěl uskutečnit první doložený císařský řez na živé rodičce v českých zemích.
Kniha se četla příjemně a rychle a je skvělé, že Argo připomíná osobnosti, kterých bychom si měli vážit a jejichž jména jsou pozapomenuta.

04.02.2021 4 z 5

Hornické vdovy Hornické vdovy Kamila Hladká

Emotivne velmi silne cteni. Nemi to zadna vysoka literatura, ale syrovost projevu dodava atmosferu

22.07.2020 4 z 5

Přeběhlík Přeběhlík Siegfried Lenz

Při četbě mě napadala paralela s Na západní frontě klid. Především kvůli syrovému, nepřikrášlenému popisu válečných bojů. Nikdo v knize není černobílý a z knihy nekape patos, jak to v takových situacích bývá. Silně protiválečné vyznění.

14.02.2020 4 z 5

Nejslabsi dil. Styl pouzity v prvni ci druhe knize opakovanim vycpel a jde vicemene o jejich slabounky odvar. Byt se dej toci kolem zamku, je 80 % textu o dvou partach, ktere se kazda svym zpusobem hodlaji na Kostce obohatit. Pro me po dlouhe dobe ztrata casu se ctenim.

15.01.2020 1 z 5

Syn Buvola: Wen Anyar - V Agoku s Lékaři bez hranic Syn Buvola: Wen Anyar - V Agoku s Lékaři bez hranic Stanislav Havlíček

Treti autor, ktereho jsem cetla a ktery pracuje pro MSF. Kazdy z autoru je jiny. Syn buvola prinasi krasne popisy mistni scenerie

14.10.2019 4 z 5

Potměchuť Potměchuť Kristýna Frejová

Klobouk dolů před odzbrojující otevřeností se silnou sebekritikou. Dobře namíchaný koktejl smutku a veselosti. Kniha, od které se čtenář nechce odtrhnout. Při čtení mi naskakoval jemný ozvuk vzpomínek Vlasty Chramostové a říkala si, že jen takové knihy mají smysl psát i číst-upřímné a s nadhledem. Nikoli oslavné pomníky hagiografického typu

16.04.2023 5 z 5

Pochovejte mě pod podlahu Pochovejte mě pod podlahu Pavel Vladimirovič Sanajev

Asi nerozumim ruskemu humoru, ale nic mi v knize neprislo vtipne. Naopak. Je to pribeh o psychopaticke babicce maleho kluka, ktera ze zalu nici zivot vsem lidem okolo sebe. Nestava se mi casto, abych nejakou knihu (i kdyz se mi po precteni nelibi) dale nedoporucovala nikomu ze svych znamych k cetbe. Pro me ztrata casu.

23.01.2021 1 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Podle hodnoceni jsem cekala od knihy vic. Pribeh mi prisel nedomysleny a nevyuzil sveho potencialu. Snaha o ctenarskou pritazlivost a zaroven intelektualni presah podle me nevysel.

29.02.2020 2 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Nejlepsí Harrisova kniha. Skvela fabulace a vyborna pointa. Clovek ani nedutal

17.05.2019 5 z 5

...o psu nemluvě ...o psu nemluvě Connie Willis

Myslím si, že žánrové pznačení sci-fi nemí úplně přesné. Minimálně bych přidala humoristický román s prvky sci-fi. Ale ty prvky byly tak nenásilné, že mě - nečtenářku sci-fi - nerušily. Měla jsem radost z viktoriánské éry, inspirace Jeromem Klapkou Jeromem (spoiler: v knize se objeví i se svými přáteli, člunem a psem) a odkazy na historická fakta a literaturu. Kniha se bude líbit milovníkům britského humoru, byť autorka je Američanka, a břitkých dialogů Oscara Wildea. Případně čtenářů cyklu příběhů o sluhovi Jeevesovi nebo Saturninovi

05.03.2023 4 z 5

Pro hrst dukátů Pro hrst dukátů Juraj Červenák

Na novy pribeh teto trojice jsem se tesila a nejsem zklamana. Libi se mi, ze postavy nejsou cernobile.

02.06.2022 4 z 5

A odkud bych asi tak byl?: Rusko očima zahraničního reportéra A odkud bych asi tak byl?: Rusko očima zahraničního reportéra Miroslav Karas

Po knihách Jakuba Szánto a Martina Řezníčka je tu další vhled do práce zahraničního zpravodaje. Resp.je nám tak kniha předkládána, ale z uvedené práce se dozvídáme sice zajímavosti z Ruska a jeho nesmírného bohatství vjemů, ale o samotné práci se toho moc (vlastně vůbec nic) nedozvíme. Zajímalo mě, jak k novinářúm přistupují místní; co musí novinári dělat, aby získali exkluzivní a pravdivé informace; jak se redaktorovi v Rusku žilo, prostě tu “všednodennní šeď”, která však není šedí. Plastického obrazu se mi nedostalo a pro mě je kniha zklamáním. Když ji srovnám s prací o blízkém východě, vychází mi ruská sestřenice jako chudá příbuzná. I typograficky jde spíš o směs poznámek z práce než o knihu. Škoda.

21.11.2021 2 z 5

Jízda na skle ochcanou strání Jízda na skle ochcanou strání Miloš Doležal

Poeticke i drsne miniatury o dospivani za totace

30.01.2020 4 z 5

Tichý dech Tichý dech Jan Trachta

Opravdu bez absolutnich prikras zpritomnene hrdinstvi lidi pracujicich na misich MSF.

14.10.2019 4 z 5