blackholesun32 blackholesun32 komentáře u knih

Vánoce v Praze Vánoce v Praze Jaroslav Rudiš

Mě to teda zas až tolik neoslovilo. Konec se mi líbil, to vyústění, ale jinak mi to přišlo takový nějaký předvídatelný...prostě si nemyslím, že když dám do knihy kriminálníka, skoroKafku a italku, že je to hned hluboký a poetický. Kresby jsou fajn, ale tenkrokráte jsem spíše z knihy zklamán.

10.12.2024 3 z 5


Zrození tragédie čili Hellénství a pesimismus Zrození tragédie čili Hellénství a pesimismus Friedrich Nietzsche

Nebylo to úplně nejsnazší čtení… ale vlastně to byl můj první Nietzsche, kterého jsem přečetl. Asi dva roky zpátky jsem si začal pořizovat celého Nietzscheho, tak jak ho vydává oikomenh a teď jsem se do něj pustil. A přestože to nebylo nejsnazší čtení, tak mě musím říci dost bavilo a bylo značně inspirativní. Ne že bych se vším souhlasil, ale prostě Dionyský princip (přesto Ničeho příliš - nebo snad Nietzscheho příliš?) - se svým prožitím, dotknutím si dna, šílenstvím, enormním zážitkem, za kterým lze hledat sebe sama (Apollinské poznej sám sebe) - shledat se sám se sebou, to je prostě inspirativní a vybízí to k dalšímu zkoumání a tak tedy na mě již! Čekají Nečasové úvahy….

29.10.2024 5 z 5


Skořicové krámy (15 povídek) Skořicové krámy (15 povídek) Bruno Schulz

Zajímavé… K Bruno Schulzovi jsem se dostal přes Bohumila Hrabala a asi rozumím co se mu na něm líbilo. Jak už řekl kolega přede mnou - obrovská fantazie! A mnohdy vskutku brilantní, nádherný a geniální motiv/myšlenka… Přesto mě to úplně nevtáhlo. Někdy bylo té fantazie skoro až moc a ne že bych se v ní ztrácel, ale trochu se přejedla. A je fakt úsměvný, že to říkám zrovna já, který to ze sebe chrlí vcelku podobně. Možná je to naschvál, abych zbystřil! Nicméně - jsem rád, že jsem knihu četl, ale další bych asi už nemusel.

26.09.2024 4 z 5


Totožnost Totožnost Milan Kundera

Ježiši! Jestli takhle někdo analyzuje každičký okamžik svého života - no tak to se jdu zabít! Ne… bohužel pár lidí, kteří to takhle dělají skutečně znám a je to teda děs. Do tři čtvrtiny knihy jsem si říkal, že tohle teda fakt nic moc. Pak od snové části se mi to docela líbilo, ale její vyznění je takové jalové. Kundera skutečně po Nesmrtelnosti prošel proměnou. Krom toho, že začal psat francouzsky, zkrátil svoje romány, očesal je o esejičnost (snad krom Pomalosti), tak vlastně přes zmiňovanou krátkost knih, je takový nějaký rozbředlý - analyzování do aleluja, ale vlastně nic moc neříkající. Je hezké, že odkazuje sám na sebe, možná se více obrací sám do sebe, do své minulosti, také je k ní možná tolerantnější (pokud vím, tak své básně nepočítal do svého díla), ale nějak mi z těch knih vyprchává to, proč mě bavilo číst prvních sedm knih.

08.07.2024 3 z 5


Taneční hodiny pro starší a pokročilé Taneční hodiny pro starší a pokročilé Bohumil Hrabal

Taneční hodiny pro starší a pokročilé… to je název…dost mi to určovalo moji představu o knize… viděl jsem něco jako Hoří má panenko, černobílý film české nové vlny z tanečních, kde dochází k trapným situacím mezi nesmělými mladíky a nesmělými mladicemi… no fakt! opravdu! ale když jsem začal číst knihu zjistil jsem, že je to všechno jinak. No zjistil. Si teď trochu zafabuluju…
Taneční hodiny pro starší a pokročilé… Pepinův monolog…vršení, vrstvení slov jako, shoegaze v hudbě, samej reverb a tremolo a něco i pozpátku…vrství se to přes sebe, asociace, aluze a odkazy, biblické výjevy, opakující se slovní spojeni, jako jediné pojítko mezi sebou…no čte se to nádherně a příběh chybí a čte se to nádherně…to už je o požitku z čtení samotného…to už jsou opravdu taneční hodiny pro starší a pokročilé…
avšak…také…tento týden, slyšel jsem skvělou větu (a Hrabal jich slyšel! Což?!), že tančí bez tance. Mno co takový stařec, jakým jest Pepin může asi tak dělat, už jen. Při potkávání, setkávání se s krásnou Kamilou? Tančit bez tance. Jen sedí na stoličce, kolena ztuhlá, prsty se třesou, kampak nás nesou, slova a věty, které hromadí a ze sebe sune… už nic než tanec bez tance mu zbývá, takové taneční hodiny pro starší a pokročilé… a ona se mu poté odmění… krásná kniha, jedna z Hrabalových nejlepších!

28.06.2024 5 z 5


Útěk do Egypta přes království České Útěk do Egypta přes království České Otfried Preussler

Líbilo se mi to. Bylo to vtipné, super námět, navíc se to odehrává na spoustě mě známých míst. Co mě trochu vadilo bylo, že křesťanství je v knize přítomno, asi bych ten svět koncipoval bez něj, ale hold to autor koncipoval takto. Jako Čarodějova učně to nepřekonalo, nicméně nejvíce se mi líbilo, když autor začal vyprávět ty drobné příběhy lidí, které Svatá rodina potkává na své cestě. Konkrétně příběh Dorotky a Pepíčka - no…jeden z nejhezčích vůbec a jak to autorovi vyprávěla jeho babička….
A také se mi líbilo ztvárnění zázraků - civilní, nenápadné, lidské. Takhle nějak si zázrak představuji také. A co z toho vychází? No možná, že jsme každý den, obklopeni spoustou zázraků, které však zdá se nevidíme. Mno stačí si přečíst tuhle knihu a třeba je začneme více rozpoznávat.

25.06.2024 4 z 5


Kluby poezie Kluby poezie Bohumil Hrabal

Nejdřív jsem byl trochu otrávenej, že se jedná o příliš hlučnou samotu a něžného barbara dohromady, ale pak to začalo nabírat na intenzitě a obrazy, které se přede mnou zjevovaly (protože Hrabal píše především obrazy a pak až možná knihy) byly krásnější a sugestivnější a především a právě proto naskakovaly na představy a myšlenky moje, anebo je také doplňovaly! Takže, přestože jsem věděl jak to končí a jak to dopadne, byl jsem nakonec kluby poezie ukolébán do překvapivé radosti z knihy samotné! Takže, čtyři, anebo čtyři a půl!

18.05.2024 4 z 5


Městečko, kde se zastavil čas Městečko, kde se zastavil čas Bohumil Hrabal

Moc hezká kniha - byť je zde spousta motivů z Krasosmutnění a Harelkýnových miliónů - tak je trochu již opakující, ale pravda také je, že Hrabal často některé motivy opakuje. Asi bych byl radši, kdybych si tuto knihu přečetl jako první, ale nestalo se tak. A tak na to doplatí, tím, že hold má o jednu hvězdičku méně.
Ale protínání motivů a jejich protichůdnost a stejnost zároveň s tím, jak se od sebe zase začnou vzdalovat, se mi moc líbilo.

11.05.2024 4 z 5


Antropocennosti: Průvodce světem antropocénu Antropocennosti: Průvodce světem antropocénu Eliška Fulínová

A mně se to líbilo! První polovina hodně moc, to jsem uvažoval i nad pěti hvězdičkami, pak to trochu začalo ztrácet dech a některé eseje jsem ne a ne pochopit jak souvisí s antropoceném - kupříkladu nebinární Madona (ale to také může být tím, že jsem fanda původního Marianského sloupu na Staroměstském náměstí a točej mě všechny možný ismy, který si ho snažej přivlastnit, ultra křesťanství počínaje po jeho odpůrce konče), nicméně antropocén má tu kouzelnou vlastnost, že na něj lze naroubovat vše, takže se člověk de facto nikdá nesplete. Nicméně kouzlo knihy ční dle mého hodně v tom, že se jedná o krátké eseje, které se všechny dobře čtou a byť jsem si pár slov musel najít, tak úplně nechytračí. A o takovém tukovci bych si toho klidně přečetl mnohem více.

20.04.2024 4 z 5


Saturn a Melancholie: Studie z dějin přírodní filosofie, náboženství a umění Saturn a Melancholie: Studie z dějin přírodní filosofie, náboženství a umění Erwin Panofsky

Náročná kniha. Nicméně podnětná, zajímavá, inspirující. Pojem melancholie nahlédnut z mnoha stran. Saturn to samé. Trochu mě teda rozčiloval poznámkový aparát, který nechával spoustu latinských, řeckých a jiných textů nepřeložených. Skutečně těmito jazyky (byť bych mnoho chtěl) nevládnu a spousta textu tak přišla vniveč. Škoda. Nicméně s mi popravdě líbila více kniha melancholie od Laslo F. Foldenyi. Každopádně život samotné knihy je též pozoruhodný.

13.03.2024 4 z 5


Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Pavel Tigrid

At uz jde o subjektivizovane pojeti nasich dejin, ci ne, pro me plno poutavych faktu a syntetizujiciho mysleni autora, ktere mi dava smysl a tak nejak ukazuje jaci jsme a proc jsme stale stejni. Kniha tezce aktuelni a mnohe v dnesku vysvetlujici! Rozhodne za pet hvezd.

28.11.2023 5 z 5


Česká katolická literatura 1918–1945 Česká katolická literatura 1918–1945 Martin C. Putna

Uf! Docteno toto monstrum. A vsak krasne. Pominu-li ctivost sameho dila, i pres zdanlive nective tema, muj zajem o katolicke autory a taktez fakt, ze mam pane profesora proste rad a jeho knihy me bavi! Tak hlavnim cennym artiklem a zaroven prokletim, teto knihy je to, ze me inspiruje v mnoha dalsich a dalsich autorich, ktere si proste jednou musim precist! A tak jsem si v poslednim mesici objednal uz asi dalsich 20 knih, ktere vsunuji do sve skrovne knihovnicky a tesim se, ze na ne vsechny postupne jednou dojde!

03.10.2023 5 z 5


Chudá rodina z Heřmaně Chudá rodina z Heřmaně Jan Čarek

Skvela knizecka basni. Aneb jak utvorit vlastni universum na cca 60 stranach. Mocne jsem zaskrtaval a pak uz jsem si jenom zaskrtaval jednotlibe nazvy basni. V techto dnesnich uplakanych dnech plne atmosferou se mnou koeexistujici. Az jsem si nakonec udelal vyslap na Kristianov tady u nas v Jizerskych horach, zanikla sklarska osada a ta evokace mista, genia loci a versu par dni zpet prectenych me zcela pohltila. Dekuji

02.09.2023 5 z 5


Oči moře: Sochy z lodních přídí Oči moře: Sochy z lodních přídí Claudio Magris

Cetl jsem na brehu Stredozemniho more v Tunisu, coz rozhodne bylo to nejlepsi misto, kde jsem ji mohl cist. Mezi strankami veze pisek, vazba lehce rozmocena od kapajici morske vody, vybledly prebal od slunce, vonici teplym vetrem. Cetlo se to samo. Esej o zivote, mori, namornicich etc. Zit bych u more nechtel, stred Evropy je mi proste blizsi, ale chapu tu vasen pro nej. Navic inspirativni pro moji vlastni basen. Za me 4,5. Ve vysledku 5. Byt uvedomuji si, ze silne ovlivneno geniem loci.

17.06.2023 5 z 5


Unesený Západ Unesený Západ Milan Kundera

Uf! Jsem se lekl. Nejak kdyz jsem videl nazev, byl jsem k eseji krapet skepticky. Uplne jsem nevedel co ocekavat, ale nakonec jsem mile prekvapen, jak soucasny esej to je! Predevsim z hlediska Ruska. A zaroven jak to co pise Kundera, byt mnohdy ve zhustene forme, souzni s tim co mluvi Martin C. Putna. Kuprikladu Slovanstvi jako konstrukt. Mno radost jsem mel a narozdil od poslednich knih Kunderovych, ktere me uz prilis nebavi, tak eseje z jeho pera jsou proste skvele!

10.06.2023 4 z 5


Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Moc hezka kniha! Krasny pribeh, i kdyz konec mi najednou prisel hrozne rychle vyresenej. Ale jinak pri cteni teto knihy clovek citi jak jej ten pribeh oslovuje az tam kdesi v hlubinach. Jak se dotyka neceho ne zcela vyrceneho. Ta antiteze Krista a jeho ucedniku, mleti kosti pro kmotricka a jak se vsichni stejne vzdy nekoho bojime, kdo cni nad nami. A v posledku, jak moc by se mistr chtel stat svobodnym clovekem.

05.06.2023 5 z 5


Být dlužen za duši Být dlužen za duši Aleš Palán

Cekal jsem to jine... asi bych se ptal na jine otazky. Cimz netvrdim, ze tyto, v knize polozene, jsou spatne. To urcite ne. Jen me prozatim knihy pane Palana uplne nevtahuji.
Na druhou stranu skutecne vyvstal plasticky obraz o kulturnim kvasu Stare rise za dob Floriana. A prislo mi hezke, jak oba dva synove o svem otci mluvi hezky, ale ne nekriticky.
A tak nejvetsim trapenim pro me, je osud Florianovi knihovny. Co se s ni vlastne stalo...

16.03.2023


Trieste Centrale Trieste Centrale Jaroslav Rudiš

Hezky obrazky, vysek kratkeho vypraveni k Winterbergovi, inu proc ne, cte se to hezky, trva to 20 minut, mozna, ale ze bych si z toho upe kecnul na prdel, to zas ne. Je to fajnovy dovetek a to je asi tak vse.

11.02.2023 3 z 5


Dunaj Dunaj Claudio Magris

Letos jsem toho moc neprecetl, asi rok plny zmen, takovy turbulentni, mozna proto letos ctu pomalu a Dunaj k tomu primo vybizel. Cetl jsem ho asi dva mesice, tak jak plynul, mezi tim umrela mi mama a ja ctl Dunaj dal, chvilemi mi to pripominalo Martina C. Putnu, s literarnim presahem a aluzemi. V podstate tok Dunaje kopiruje mista, ktera bych chtel navstivit a zrouna letos jsem se podival do Bratislavy, prave k Dunaji. Nevim co bych vypichl, libilo se mi to moc a zaver, to lehke zklamani a pritom nakonec ctnost z toho vseho a uvedomeni si, ze prave tak, jak je psano, ucineno, bylo mame dano zemrit.

13.11.2022 5 z 5


Magorské modlitby Magorské modlitby Ivan Martin Jirous

Dlouho jsem Magora nečetl. A teď nyní; tuto sbírku, kterou poskládal dohromady Martin C. Putna a četlo se mi to s učiněným gustem. Najednou jakobych jej chápal jinak, než dříve. Kdysi jsem přečetl celou Magorovou summu, tak okolo dvaceti a bylo to pro mě, jako když čtu beatníky, především ta aureola výtržníka a legendy a bohéma mě k němu a k jeho veršům poutala, což nutno podotknout, vyznívá spíše v povrchní čtení. A to celé zakončené osobním setkáním, blahé paměti na Trutnově v zákulisí malé scény, kde seděl on a další kumpáni s undergroundem spříznění, pochechtával se Dáše Vokatým, že musí mít dvě židle a nakonec složil báseň o Trutnovu bylo to nějak takto:
Proč mám rád Trutnov?
Kvůli hudbě? Ne!
Kvůli lidem? Ne!
Kvůli chlastu? Ne!
Kvůli kouzlu setkávání? Ne!
...
Trutnov ten mám rád kvůli, ženskejm kozám!

A nyní? snad vlastními zkušenostmi, snad tím jak stárnu, snad tím, že jsem se odprostil od výše řečeného?
Náhle to čtení ke mně promlouvá jinak. Jaksi niterněji, vřeleji. Více vnímám vlastní pochybnosti nad žitím života - je to tak správně? tento směr? A kdož si bez viny?
A k tomu glosy páně Putny, jež ukazují širší souvislosti, přesahy, kořeny a též pouze obyčejnost v mnohém vyřčeném, byť vyřčeném krásně.
Tak děkuji

26.12.2021 5 z 5