david6273 komentáře u knih
Příběh odehrávající se v komplikované době a na složitém místě. Příběh o tom, že někdy za něco bojujeme a nevíme pořádně za co, ale to že bojujeme je to poslední co nám zbylo. May opět nezklamal. Intenzivní, zapeklitý, dobrodružný a zvrácená příběh kde o krutosti není nouze.
Světová klasika, kterou jsem znal z vyprávění, ale nikdy se k ní nedostal. Bláznivý potulný rytíř a jeho věrný sluha, kteří věří své pravdě a jsou všem ostatním "normálním" pro smích. Myslím si, že pokud je neškodný blázen ve svém bláznovství šťastný, nemělo by mu být překáženo, ale je musí se s ním hrát bláznivá hra. Pokud tato hra jednou skončí, blázen přijde o iluze a život pro něj nemá smysl, tak jako pro Don Quijota na smrtelné posteli. Nadčasový příběh.
Kniha, ze které mě lehce mrazí, mi otevřela oči v mnoha směrech. Pohled na tuto ožehavou tématiku, přímo zevnitř, po vlastním prožitém nezkresleném zážitku je vždy nejvíce inspirativní. Připustit si svůj vlastní problém a mít vůli se léčit, i když to někdy nedává smysl, je to nejtěžší rozhodnutí. Míša tu odvahu našla a navíc pomáhá dalším lidem. Děkuji
J.H. píše čistě, ze života a s dokonalým vykreslením většinou vesnické atmosféry, která je mi tak blízká. Lidské osudy v povídkách plynou jako mraky na obloze a nastavují zrcadlo naší všednodennosti, která je tak uklidňující.
Životopisná sonda do duše pijáka, ve které se dozvíme jak se k této závislosti od mládí propracoval. London se v této pijácké autobiografii částečně obhajuje, tím že, bylo pro získání reputace starších kolegů nutné pít a samotné pití má tak spojené s přátelstvím. Nutné zlo, ale poté přerostlo k automatické činnosti, kterou ve filozofickém závěru nikterak nezastírá.
Jedna z mnoha myšlenek z knihy, která mě zaujala.
'Je třeba poznamenat, že když člověk začne pít rozumně a inteligentně, jde o projev vážného příznaku toho, jak daleko už zašel.'
Hořkovtipný příběh človíčka, který si bohužel logicky neuvědomuje důsledky svého chování, ale zároveň se mu vracejí "flaschbacky", o kterých přemýšlí. Život s Alzákem braný s černým humorem se snáší lépe.
Kniha, která nikdy neomrzí a udělá, ze mě zase toho kluka, který ví, že tam za Rozdělovací třídou čeká něco zakázaného a to je to pravé dobrodružství.
V Perličkách na dně se setkáváme s tzv. "pábiteli", to jest lidé všeho druhu s nejrůznorodějšími životními příběhy a prožitky, které možná ani nechápeme, ale živočišnost z nich přímo tryská.
Ostře sledované vlaky jsou jakousi kombinací mladé nevinné lásky, nádražáckého maloměšťáctví a nesmyslnosti druhé světové války. Hrabal přechází od hospodské rozpravy k věděcké rozpravě a v tom je vyjímečný.
Příběh s "forrestgump" nádechem vás zahřeje u srdce. Vesnické pako s čistou duší, které se připomotá k nečemu, kde nemělo být. Lehce úsměvné a zároveň empatické detektivní vypravování v drsné krajině.
Charakteristický šumavský styl vypravování autorky v kombinaci s pátráním v minulosti mě bavil. Drsné lidské osudy v drsném kraji, na kterém se podepsal zub času, jsou vděčné čtenářské téma. Vyhořelý policajt, který si na stará kolena honí triko versus vyčuraný doktůrek, který hraje blbého do poslední chvíle. Nakonec vše dopadne jinak a otevřené staré rány se konečně zavřou. Podařené.
Závěrečný román směšnohrdinské tetralogie o osudech malého města za světové války. Poláček se snaží vystihnout jak český člověk reagoval na válku a jak instinktivně a s lidovým humorem si vedl raději švejkovsky než hrdinsky. Román, ve kterém se naplní osud původně ostýchavého studenta Štědrého, vyvolává únavu před koncem války. Vše v typické poláčkovině.
Zápletka faustovského typu (nabídka od Ďábla, výměnou za prodloužení života v rámci dnů). Hlavní hrdina přemýtá nad svým životem a na poslední chvíli zjišťuje co je všechno důležité. Poselství typu, žij každý den naplno, jelikož nevíš, který může být poslední. Nenudilo.
Návrat do dětských let s knihou, ve které dva chlapci pátrají po tajemství v opuštěném kraji. Přátelství, klučičí rozbroje a nečekaná dobrodružství se knihou táhnou jako červená linie. Krásná upřímná kniha, která pohladí.
Příjemné překvapení, které si mě našlo díky čtenářské výzvě. První znakem této dobré detektivky bylo určitě, že byla od začátku dokonce nepředvídatelná a proto mě neustále držela v napětí a nejistotě a já musel číst dál a dál a jelikož dopadlo nakonec vše úplně jinak, než jsem předpokládal, splnila mi kniha i pěkný 'wow' efekt. Zamotané, čtivé prostě povedené!
V tomto románě se opět setkáváme s galerií postav z okresního města. Postavy se mění před očima, jelikož díky válce se některým splňuje touha obléci uniformu a rozkazovat, ale jiným se naopak rozpadá pod rukama živnost a jenom samotná představa povolání do služby je zlomí. Vše psáno opět v charakteristické poláčkovině.
V podzemní městě se opět setkáváme se známými postavičkami, jejichž charaktery se tentokráte projevují v nepohodlných podmínkách zákopů a bláta daleko od domova. Někteří si na hrdiny hrají, jiní se snaží jenom protlouct, ale nakonec si každý stejně trochu honí triko se svým vlastním malicherným osudem. Kniha, která má díky Poláčkovi nadhled nad nesmyslnou válkou.
Autor jako průvodce k místům s jeho citovým vztahem, kde najdete klid. Místa, která tepala životem, lidé zde neměli lehký život, ale dnes zde najdeme jenom zarostlé hromádky kamení, které si vzala příroda nazpět. Zapomenuté části Novohradských hor, které jsou tichým svědkem ztracených časů, ale bohužel nebo bohudík, se opět probouzejí.
(SPOILER) Netradiční příběh holčiny z JAR, která se shodou okolností a vlastním instinktem vypracovala z uklízečky latrín až k držitelce atomové bomby s kterou jen tak náhodou odcestuje do Švédska, setřese agenty tajné služby a žije život jak z akčního filmu s bratrem šílence, který chce rozvrátit monarchii. Příběh, který nepostrádá humor a o náhody tu není nouze, je na můj vkus až přehnaně vypointované. Zajímavé, čtivé a neortodoxní, ale "Stoletý stařík" je jenom jeden.
Ve starém mládenci Tomášovi zahoří jiskra naděje, když se na vesnici objeví Kristýna. Tomáš se snaží, ale Kristýna bojuje spíše sama se sebou. Zemědělský podnik se snaží skoupit akcionáři, kteří nabourají lidské vztahy uvnitř vesnice. Vesnická melancholie versus draci velkého byznysu. Tomáš se snaží zachránit co se dá, ale všechno mu zřejmě nevyjde. Životní a pracovní krize přichází, ale naděje umírá poslední.
Tohle mi padlo do noty! Kniha, která nenápadně připomíná Stranger Things, (staré domy, osmdesátky, léčebna, tajný agent...) se dělí na tři části. To co se v první části zdálo jako béčková horor najednou ve druhé dostane realistické obrysy, aby se následně ve třetí hlavní postava probudila v léčebně a neví co je pravda a co ne. Mám tento druh mystéria, tajemství a schizofrenie moc rád a Nesbo se ho zhostil moc dobře.