Fortuna7 Fortuna7 komentáře u knih

Přivedeš mě do hrobu Přivedeš mě do hrobu Karen M. McManus

Já se vždycky nechám nalákat anotací a pak jsem docela zklamaná. Styl psaní autorky mi prostě nesedí a docela mě to mrzí, protože zápletky jejích knih jsou vždy velmi originální a napínavé.
V této knize jsem si ihned oblíbila trojici hlavních hrdinů, začátek příběhu byl vcelku strhující, ale pak už jsem se se čtením trochu trápila. Stránky mi vůbec neutíkaly a ta odhalení mi přišla hodně na sílu, vše bylo takové vynucené. Přijde mi, že autorka celý příběh hodně rychle zakončila a něco ani moc nedořešila... Pro mě průměrná detektivka.

15.09.2024 3 z 5

Ve snu Ve snu Anne Pätzold

Tak přesně takovouhle oddechovku jsem už delší dobu hledala a objevila jsem ji docela nečekaně. Hlavní hrdinka Ella mi neskutečně sedla, vyhovovalo mi lehce naznačené prostředí vysoké školy a culila jsem se nad krásnými dialogy. K-pop sice vůbec neposlouchám, ale to prostředí mi vůbec nevadilo a vlastně bylo fajn se i něco nového dozvědět. Po přečtení poslední kapitoly jsem opravdu litovala, že nemám další díl hned po ruce, ale já si ho při nejbližší příležitosti seženu.

08.09.2024 4 z 5

Co jsme si nikdy neřekli Co jsme si nikdy neřekli Yasmin Rahman

Velmi originální a mrazivý příběh, který by si za mě ale zasloužil ještě malinko víc. Ze začátku jsem se od čtení nemohla odtrhnout ale zhruba v polovině se příběh trochu zpomalil a začal stagnovat. Závěr to docela zachránil a celkově knihu hodnotím jako lepší průměr ve svém žánru. Musím ocenit grafické zpracování, protože díky různému stylu grafiky jsem vždy bezpečně věděla o kom vlastně čtu.

05.09.2024 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Kafka je svým způsobem bizár, ale když pochopíte myšlenku příběhu, tak se na dnešní svět budete dívat z úplně jiného úhlu pohledu a při čtení zažijete neskutečné emoce. Jako dílo k maturitě je Proměna naprosto ideální.

01.09.2024 4 z 5

Tetování za trest Tetování za trest M. K. Hardy

Krásná oddechová romantika, u které jsem se při čtení neustále uculovala a několikrát se i smála nahlas, protože autorčin smysl pro humor je skvělý. Myslím si, že by kniha klidně mohla být daleko delší, protože některé linky by si zasloužily daleko víc prostoru, hlavně třeba maminka Yumi. Doufám, že se dočkáme dalších knih z této série, já si při jejich čtení vždy neskutečně odpočinu a hlavně je mám přelouskané během víkendu.

01.09.2024 4 z 5

Každý z mé rodiny někoho zabil Každý z mé rodiny někoho zabil Benjamin Stevenson

Neskutečně čtivý a originální detektivní příběh, který mi nedovoloval knihu odložit. Ihned jsem si oblíbila hlavního hrdinu a vlastně celou rodinu Cunnighamů. Zápletka je velmi promyšlená, já jsem odhadla jen malou část z celé skládačky a mohu jenom potvrdit recenze, které knihu přirovnávají ke klasické detektivce. Při čtení jsem se pobavila díky opravdu nezvyklému a velmi svěžímu stylu vyprávění. Přiznám se, že jsem se občas malinko ztrácela v postavách a musela jsem se při čtení zastavit a uvědomit si, kdo to vlastně je, proto bych knihu doporučila už trochu zkušenějším čtenářům detektivek.

27.08.2024 5 z 5

Emily v Paríži 2 Emily v Paríži 2 Catherine Kalengula

Já si nemůžu pomoct, ale tohle chce být tak neskutečně in až je to strašně out. Při čtení mi občas bylo trapně, Emily mě iritovala a jestli ještě víckrát budu číst o ,,palačince" tak se asi zblázním. Celý příběh zachraňuje Paříž jako taková, vtipné dialogy a obrázková příloha. Po této zkušenosti se na seriál asi nepodívám...

26.08.2024 2 z 5

Národní opruzení 2: Tajemství trnové koruny Národní opruzení 2: Tajemství trnové koruny Karolína Zoe Meixnerová

No abych byla upřímná, tak na mě tady bylo už trochu moc magie a fantasy prvků. Oproti prvnímu dílu jsem měla pocit, že příběh řeší hlavně milostné vztahy a kvůli tomu nebylo tolik prostoru pro akční scény. Opravdu mi je líto, že knihu musím hodnotit jako průměrnou, hlavně kvůli tomu, že předchozí díl měl za mě trochu větší přesah.

23.08.2024 3 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Já jsem věděla do čeho jdu, takže pro mě děj nebyl nijak překvapivý, ale i tak musím říct, že mě příběh velmi bavil. Občas bych potřebovala trochu víc scénických poznámek, abych se lépe zorientovala, ale celkově je Hamlet geniální tragédie se skvělými postavami a na maturitním seznamu nesmí chybět.

20.08.2024 4 z 5

Případ záhadného psaní Případ záhadného psaní Nancy Springer

Tento příběh byl za mě jeden z těch nejlepších v celé sérii a vlastně za to ani tak nemohlo samotné pátrání, ale postavy Sherlocka a Maycrofta. V životě Enoly se toho v tomto díle opravdu hodně změnilo, autorka sem nacpala spoustu emocí a musím zmínit i úžasnou kolii Reginalda. Myslím si, že by kniha klidně mohla být delší, protože Enola případ vyřešila až moc rychle.
Jsem zvědavá, co se bude v dalším díle dít.

18.08.2024 4 z 5

Část tvého světa Část tvého světa Liz Braswell

Krásně napsaná pohádka ve stylu ,,co kdyby". Autorka si skvěle poradila s vývojem hlavní postavy Ariel, protože já osobně jsem nikdy moc nemusela Malou mořskou vílu od Disneyho, ale po té naivní hrdince tady nebylo ani stopy. Osobně jsem čekala, že přijde ještě větší zvrat, ale takhle si kniha zachovává svoji pohádkovost. Příběh je napsaný čtivým a velmi atmosferickým stylem, takže je skvělou volbou pro letní čtení u vody. Nebýt čtenářské výzvy, tak bych se ke knize asi nedostala a vlastně by to byla škoda.

18.08.2024 4 z 5

Rod draků Rod draků Jessica Cluess

Přiznám se, že jsem podle anotace očekávala něco trochu jiného. Rozhodně pro mě bylo překvapením to, jak autorka pracovala s reálnými místy a obecně historickým kontextem, s něčím takovým jsem se ve fantasy ještě nesetkala. Postavy byly skvěle vykreslené, každá mě vlastně něčím iritovala, ale rozuměla jsem, proč jsou takoví. Děj jsem bohužel předvídala, zápletka není až tak originální a přišlo mi, že se příběh neskutečně táhne. Za mě je Rod draků průměrnou YA fantasy a do pokračování se asi pouštět nebudu.

13.08.2024 3 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Hned na začátek musím říct, že autorka opravdu moc hezky popsala atmosféru Chorvatska. Spoustu z popsaných míst jsem sama navštívila a bylo moc fajn o nich i číst. Z celého příběhu mě nejvíc bavila první polovina knihy, spousta vtipných scén na jachtě, skvělé dialogy a zároveň originální zápletky. Ke konci už byl děj vážné docela ohraný, ale to prostě k žánru sedí. Jako letní oddechovka k moři super, ale až se mě za rok zeptáte na to, o čem to vlastně bylo, tak už asi nebudu vědět...

07.08.2024 3 z 5

Smrt na palubě Smrt na palubě Robin Stevens

Zajímavé zakončení mé oblíbené detektivní série. Neskutečně mě bavilo to, jak se autorka nenásilně inspirovala příběhy Agathy Christie, které jsou prostě fenomenální. Daisy i Hazel byly skvělé hrdinky, které se během devíti dílů opravdu posunuly a musím pochválit i vedlejší postavy, které autorka rozpracovala. Tento případ byl perfektně zamotaný, ale přiznám se, že mi občas styl psaní přišel chaotický a zbytečně urychlený (je možné, že za to mohl i překlad). Kvůli tomu jsem se někdy v ději trochu ztratila...
Pro mě to je opravdu trochu hořkosladké loučení s touto skvělou sérií a doufám, že autorka rozepíše něco nového.

05.08.2024 4 z 5

Podobizna Podobizna Nikolaj Vasiljevič Gogol

Oproti autorovu neskutečně vtipnému a satirickému Revizorovi je tohle hodně jiné čtení, které mi atmosférou připomnělo Obraz Doriana Graye. Příběh je čtivý, napínavý a velmi mě zaujala myšlenka víry v umění. Myslím, že s knihou se bude dobře pracovat v rámci maturity, ukrývá v sobě spoustu zajímavých myšlenek a je napsaná krásným jazykem.

01.08.2024 4 z 5

Zrádci krve Zrádci krve Lynette Noni

Hezké zakončení série, která mě mile překvapila. Nechyběla spousta akce, emocí, zvratů a velmi vtipných dialogů. Kniha měla poměrně pomalý začátek, takže jsem se moc nemohla začíst. Závěrečné zvraty byly překvapivé a mě trochu mrzí, že tato série, díky které mě zase bavilo staré dobré fantasy, končí.

30.07.2024 4 z 5

Drahý Aarone Drahý Aarone Mariana Zapata

Mariana Zapata opět nezklamala, čtení Drahého Aarona jsem si opravdu užila. První polovina psaná v e-mailech mi utíkala pod rukama a kolikrát jsem se při čtení zasmála nahlas. V druhé polovině musím pochválit emoce, které jsem mohla prožít spolu s postavami. Jediné, co bych vytkla, bylo nedořešení některých Aaronových potíží, ale co už...

29.07.2024 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Vzhledem k tomu, že jsem už četla jiné zpracování Krysaře, tak jsem čekala trochu akčnější příběh. Příběh má skvěle vykreslenou atmosféru a konec je strhující, ale i přesto si nejsem jistá, jestli se kniha objeví na mém maturitním seznamu.

26.07.2024 3 z 5

Anatomie: Příběh lásky Anatomie: Příběh lásky Dana Schwartz

Jsem velmi překvapená jak moc mě tato kniha bavila, protože já nejsem zrovna milovník anatomie a celkově mám k medicíně hodně daleko. Příběh je čtivý, provází jím úžasná hlavní hrdinka Hazel, která je neskutečně odhodlaná a inteligentní. Menší výtku mám k romantické lince, na mě byla docela uspěchaná a chemie mezi postavami by se mohla trochu víc rozepsat. Zápletka je perfektní, i když jsem ji docela odhadla, ale jsem zvědavá, kam se to vyvine v dalším díle. A samozřejmě musím pochválit i perfektní obálku, ta je vážně třešnička na dortu.

22.07.2024 4 z 5

Reality Show Reality Show Anne Freytag

Kniha, která mě ihned zaujala svým námětem a myslím si, že kdyby se příběh odvíjel jen od něj, tak dám plný počet hvězd. Takhle mi ale přišlo, že se z toho postupně stává něco úplně jiného a trochu se ztrácí hlavní poselství, které jsem alespoň podle anotace očekávala. Jde ale vidět, že autorka ví o čem píše, politický kontext v knize je perfektní. Co mi trochu vadí je prezentace knihy jakožto thrilleru, protože o ten se tady vážně nejedná. Celkové provedení Reality show, únosu lidí a pod. je absolutně nerealistické, co si budeme povídat. A když už jsem u kritiky, tak musím zmínit obrovské (a zbytečné) množství postav a rychlé změny vypravěčů, což zapříčinilo, že jsem se v příběhu občas ztrácela.
Celkově vzato měla kniha obrovský potenciál, naše společnost by přesně tohle měla číst, ale provedení trochu pokulhávalo, protože se více řešily osudy a milostné vztahy našich ,,hrdinů" než samotné soudy.

18.07.2024 4 z 5