huhuhu komentáře u knih
S Pipi to mám podobně jako s Ronjou. V dětství jsem si k ní taky nenašla cestu, myslím, že jsem se knihu pokoušela číst, ale nebavila mě. Možná jsem se k ní dostala v nesprávném věku. Pro samostatné čtení je totiž vhodná spíš až pro starší a zkušenější čtenáře (dlouhé kapitoly, dlouhé odstavce, málo obrázků), ale zdá se mi, že příběhy pobaví spíš mladší děti. Náš 7letý syn byl nadšený, Pipiným rošťárnám se smál a oba jsme si společné čtení užívali.
K přečtení Sofiiny volby je potřeba hodně času a trpělivosti a zvlášť pasáže, které se netýkají Sofiina příběhu, ale dost nezajímavého a pasivního vypravěče Stinga, jsou na můj vkus zbytečně podrobné a rozvleklé. Ale Sofiin příběh jde až na dřeň, autor čtenáře nešetří, otázka dobra a zla (a s tím související viny) je zde nahlížena ze všech možných úhlů pohledu a čtenář navíc dlouho tuší, že vše nevyhnutelně směřuje k Sofiině poslední volbě.
Jak už tady mnozí psali, prvních 200 nebo 250 stránek je k neučtení, několikrát jsem to už chtěla vzdát. Je totiž potřeba vyznat se asi ve 20 postavách a pochopit vztahy mezi nimi, čehož jsem dlouho nebyla schopná, hrozně se mi to všechno pletlo. Navíc ten rozjezd je takový pomalý. Ale pak už příběh dostává spád, začíná se toho spousta odhalovat a dít, takže zase naopak nechcete dát knihu z ruky. Nejvíc oceňuji práci s postavami, které rozhodně nejsou ploché a černobílé, a nahlédnutí do jejich myšlení, pocitů, motivů apod. A taky to, jak skvěle Rowlingová odhaluje a ukazuje pokrytectví ve společnosti. Nejen té britské, řekla bych.
Já jsem si knížku o kosích bratrech moc neužívala, ale 6letý syn byl spokojený.
V dětství mě kniha nenadchla a nic jsem si z ní nezapamatovala, možná jsem ji četla ve špatném věku. Je pravda, že pro samostatné čtení dítětem je asi celkem náročná. Ale teď při společném čtení se syny (9 a 6 let) jsme si to užili, já i kluci.
Pěkné propojení minulosti a současnosti, reálna a nadpřirozena, paměť míst. A zajímavé pojetí osudových okamžiků v životě, kterým člověk neuteče. Jen v tom množství postav jsem se chvílemi ztrácela.
P. Dvořáková umí psát příběhy, které jsou plné emocí a na které musíte ještě dlouho po dočtení myslet. Tohle je jeden z nich. Dopředu jsem nevěděla, o čem bude, což bylo skvělé, protože autorka téma hezky krůček po krůčku odhaluje. Taky se mi líbilo, že daná problematika není nahlížena černobíle, můžeme vše vidět pohledem Jarka, ale zkusit se vžít i do pocitů a obav jeho sousedů... Naopak pohled autorky na církev je velmi jednostranný, všichni věřící jsou v knize zobrazováni buď jako fanatici, nebo veskrze negativní postavy, popř. jsou aspoň nějak "divní". Zatímco tedy autorka v jedné oblasti různé předsudky a stereotypní představy kritizuje a odsuzuje, v jiné je naopak přejímá a podporuje.
Smutné, ale příjemné čtení, takové ze života. Líbilo se mi, jak Helena ani v těch nejtěžších okamžicích neztrácela smysl pro humor, (sebe)ironii a nadhled.
To bylo hodně dobré - hravé, hezky (sebe)ironické, vtipné, ale i moudré. Navíc je pan Palán sympaťák. První díl se mi taky líbil, ale tenhle byl ještě o něco lepší.
Román volně inspirovaný skutečnými událostmi je velmi čtivý a zajímavý (líbilo se mi, jak mě autorka zavedla na falešnou stopu), nicméně trochu klouže po povrchu a pár věcí mi tam nesedlo, resp. mi přišlo málo uvěřitelných.
S Mikešem jsme trávili letošní prázdniny, 6letý syn si mluvícího kocourka a jeho kamarády velice oblíbil.
Tak určité "kouzlo" to mělo (repetitivnost, kroužení mezi banálními a vážnými tématy, "indiánská" jména, to, jak má každý svoje téma, kterého se neustále drží - připomnělo mi to Winterberga z jiné Rudišovy knihy...), ale celkově tuhle "chlapskou konverzačku" jakožto žena asi nedokážu ocenit. :-)
Hodně zajímavé, hodně k zamyšlení. Tušila jsem, že cesta žida ke křesťanství nebude jednoduchá, ale že až takhle...
Omylem jsem si místo 3. dílu série půjčila tento, což jsem zjistila až po jeho přečtení. Vlastně to vůbec ničemu nevadilo, jen jsem se divila, kde se tam vzala tetička Nora. :-) Trochu mi to připomnělo knihu Úzkosti a lidé od Backmana, taky jsou tam takoví amatérští lupiči.
2. díl Aristokratky plynule navazuje na 1. díl a děj probíhá v podstatě ve stejném duchu, takže moc nevím, proč je to rozdělené do dvou (útlých) knih (a pak ještě do dalších). Kdyby to bylo v celku, neměla bych pak tolik zmatky v těch dílech. Ač jsem se snažila číst je po sobě, stejně jsem si nakonec omylem místo 3. dílu půjčila 4. díl... :-)
Čekala jsem, že půjde hlavně o boj kněze proti komunistickému režimu, ale o tom tahle kniha vůbec není, i když být křesťan (natož kněz) na Kubě samozřejmě není procházka růžovým sadem. (Na druhou stranu mě překvapilo, jak výborná a všestranná je příprava na kněžství v semináři, to se se seminářem v komunistickém Československu vůbec nedá srovnávat!) Kniha je spíše upřímnou osobní výpovědí o hledání povolání, váhání, krizích apod. Zpočátku mi to přišlo zbytečně podrobné, ale postupně jsem se začetla a začala objevovat hluboké a inspirativní myšlenky.
"Svoboda není dělat to, na co má člověk chuť, ale schopnost vybrat tu nejvhodnější variantu. Zlo neosvobozuje. Zlo spoutává, ať je pácháno nedobrovolně nebo s chutí."
"Problém se strachem není v tom, že ho cítíme, nýbrž že se jím necháme paralyzovat."
S P. Šebestiánem jsem se setkala jen jednou (a ještě zdálky), ale i přesto na mě (i na ostatní přítomné) velmi zapůsobil, takže jsem si s chutí přečetla tuto knihu. Škoda, že není delší...
Před započetím četby jsem se docela bála, aby to nebylo moc "ezo", ale nakonec musím říct, že jsem v knize našla spoustu zajímavých a inspirativních myšlenek a hlavně přístup ke zdraví a nemoci, který rozhodně dává smysl. Na rozdíl od běžného pojetí klade velký důraz na propojení tělesného a psychického zdraví a zodpovědnost každého z nás. Pár ezo myšlenek tam sice bylo a obdiv autora k našemu nejvyššímu ezo guru J. Duškovi taky o lecčems vypovídá, ale nakonec toho nebylo tolik, aby mě to při četbě výrazně rušilo nebo abych celý koncept funkční medicíny zavrhla.
Magnus sice není žádný spisovatel, ale to, o čem píše (a co dokázal "rozjet"), je natolik ohromující, že musím hodnotit pěti hvězdičkami. Kniha je plná lidské bídy a utrpení (taky je pro mě nepochopitelné, že ve 21. st. jsou na světě děti, které umírají hlady), ale též obrovské solidarity a lásky k druhým, která nezná hranic. Velmi dojemné, silné a hluboké čtení.
Výborné komentáře k biblickým textům vztahujícím se k době postní a velikonoční. Od výborného biblisty, kterého mám tu čest znát osobně. Lze číst kterýkoliv rok, nebo klidně i opakovaně. P. Angelo napsal podobnou knihu i k době adventní a vánoční, určitě si také pořídím.