Jorgito Jorgito komentáře u knih

Sebevraždy panen Sebevraždy panen Jeffrey Eugenides

Další z top knih, zakázal bych některé knihy převádět do podoby filmu :)...dosti atypicky podaný příběh ze standardního amerického předměstí, které je někdy horší než naše vesnice...konec je naprosto úchvatný

Dítě boží Dítě boží Cormac McCarthy

Moje bývalá spolubydlící mě za tu knihu proklínala, za tento prvek naturalismu plný krve, mrtvol a nekrofilie. Cormac je ale eso současné US prózy a tento příběh úplného asociála to jen potvrzuje.

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Známá kniha (film jsem neviděl) a je to ten pravý kousek, nijak vyjímečný námět, ale ten příběh je tak sugestivní a reálný, platí, že tolik hnusu na jedno místě ale není pro každého

Odloučení Odloučení Katie Kitamura

Toto nebyla trefa ani blízko černé...utahané jak sopel, prakticky nic moc se neděje, paní si pouze přehrává život v hlavě, záchranou byl faktor smrti, který tomu trošku dal ráz, ale spíše slabší článek jinak dokonalé edice Odeon

18.03.2020 2 z 5

Múza z lodi Argó Múza z lodi Argó Sjón (p)

Tady se hodně ztratíte, co je vlastně sen, co je realita a o čem to tedy je..vy, co máte rádi přímou linku děje, určitě nečíst, vy, co máte rádi experiment, s chutí do toho

18.03.2020 2 z 5

Měsíční kámen Měsíční kámen Sjón (p)

Číst to zrovna nyní by nemuselo být pro každého (španělská chřipka vs korona), ale výborný příběh mladého prostituta na Islandu v době po 1. světové válce, místy teda nechutné, ale proč ne

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Autor je střelec, aneb jak propojit na jedné straně život úspěšného muže středního věcku (pozice, peníze, milenky) a na straně druhé jeho nechuť k životu, deprese, nicota, prášky, opiáty...žádné lehké čtení, pořádná dávka deprese na papíře :)

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

literárně asi žádný vrchol Evropy, ale to téma je pro nás v kotlině české dost odstrašující, přesto trefné a aktuální, aneb jak by to mohlo vypadat a jaké i plusy by to mohlo být, pravá distopie, jak má být

Opozdilec Opozdilec Dimitri Verhulst

Toto je velká paráda, takový motiv konce života našeho Hrabala, ale něco více sakrastického, až pervérzního, vymyslet si demenci a ošálit okolí včetně ženy, která je jak komár a pije jen krev, tleskám

Divoký kluk Divoký kluk Paolo Cognetti

Takové intro do Osmi hor nebo resp outro...opět po dějové stránce vlastně nic mo převratného, ale o to "svěží pero" autora a vyvážený mix autobiografie a postřehů ze života

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Je zajímavé, že kniha, kde se nic neděje, může mít takový ohlas, ale určitě po právu, sonda do duše muže středního věku, neuvěřitelně lehce napsaná, místy až smutná, o to více realistická, překvapuje mě, že někdo zvolí cestu života o samotě v horách....pocta překladateli knihy

18.03.2020 4 z 5

Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii Mohsin Hamid

slabota, začátek nic moc, střed dobrý, ale konec umečený komerční rádoby romantický kýč, jako v rámci Odeonu výrazně slabší kniha, hodně předvídatelný průběh, místy až moc všechno dokonalé a mimo realitu..zajímavá myšlenka, trošku ale autor Exit Westu točí jedno téma dokola

Cop Cop Lætitia Colombani

Tři příběhy a tři témata, kulturní vzorce jasně nalajnované a přesto v tom najdete to svoje, ta kniha se opravdu povedla a je čtivá

17.03.2020 4 z 5

Kde kvete tráva Kde kvete tráva Han Kang

Se ani nechce věřit, že 50 let zpět byla v této technologické mocnosti diktatura a prostesty se řešily rovnou kulkami, velmi silný příběh, autorce nejde o to něco hodnotit, spíše na pozadí příběhu ukázat zvěrstva doby minulé

Bílá kniha Bílá kniha Han Kang

troška lyriky, úrovně předechozích knih to nedosahuje ani náhodou, je to spíše takový deník a matafora, ale zase nám to pomůže pochopit jinou kulturu a jiné intepretace

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

top kniha, rozteklý konec, hodně deprese, hodně reality, střet s kulturou korejské společnosti, do toho snová složka promíchaná s reálnem, velmi silný příběh a popisy, trošku krve, takto mají vypadat knihy pro náročnější čtenáře

Tampa Tampa Alissa Nutting

tato sonda se možná bude více líbit mužům než ženám, hlavní hrdinka se s tím nepáře, má jasně stanovený "cíl lovu" - chlapci, kteří ještě nezmuštěli, ale také příběh zhýčkanosti, má se dobře, dobře vypadá, ale není to ono

Dívka jménem Sus Dívka jménem Sus Jonas T. Bengtsson

trošku otevření očí, že i tak sociálně vyspělé země jako jsou státy ve Skandinávii, řeší problémy typu prodej drog školákům, příhem této dealerky má něco do sebe a rozhodně je to lepší průměr

Exit West Exit West Mohsin Hamid

Ke konci už trošku až moc přeromatizované, ale první stránky aktuální motiv migrace z pohledu těch, co opravdu musí utéci, škoda toho konce, resp vyznění knihy jako celku

Vděk Vděk Delphine de Vigan

asi to nejlpeší v poslední době, Odeonu se povedl majstrštyk podepsat Deplhine de Vigan, její knihy jsou emociálně působivé a zachycuje témata, která jsou dost těžká a odmítaná většinovou společností, opět krátký rozsah, o to větší hloubka