Jorgito Jorgito komentáře u knih

Kuchař, chmaták a realitní magnát Kuchař, chmaták a realitní magnát Liou Čen-jün

Nejsme asi zvyklí číst čínský humor, v této knize je extrémně velké množství postav, hodně zápletek, místy až nekonečně a únavné, úplně jiný systém narace, neočekávané vyvrcholení, místy až fraška, málokdo to zvládne

11.08.2020 3 z 5

Barmské dny Barmské dny George Orwell (p)

Barmské dny jsou trošku jiný příběh na autora typu Orwella, ale sociální kritika je tam jasná, na druhou stranu čtenář nemůže čekat žádnou spirálu záplatek..Barmské dny jako kniha i jako realita se vlečou..mají však své kouzlo

11.08.2020 4 z 5

Valčík na rozloučenou Valčík na rozloučenou Milan Kundera

oproti Žertu a Život je jinde jde o možná lehčí téma z prostředí "lázeňské scenérie", ale kombinace témat potratu, smrti, umělých oplodnění, smrtící tabletky, destruktivní lásky atd vytvořila dosti výbušný koktejl, no a konec, jak už to u Kunderu bývá, je další existenciální traktát ala Camus/Sartre

30.06.2020 5 z 5

Život je jinde Život je jinde Milan Kundera

Říká se, že kniha Život je jinde je absolutní Kunderův vrchol, musím tu tezi podpořit, myslel jsem si, že půjde jen o román o rádoby zapáleném rozmazleném fakanovi a komunistovi, co bude jen tak klouzat po povrchu..opak byl pravdou, existenciální fraška, která se Vám dostane hluboko pod kůži a závěr je absolutní vrchol

30.06.2020 5 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Snažím se číst jeho dílo v pořádí, jak to psal, vynechám-li Směšné lásky, začíná se Žert(em) a to je silné kafe hned na začátek...jak sám píše, musíme se odprostit od doby, ve které se to odehrává, to se mi povedlo, jde o velmi existenciální knihu, kdy si uvědomíte, že vše Vám protíká mezi prsty a některé věci se prostě nedaří, nihilismus, ne, pesimismus, ne, realismus se vším všudy

08.06.2020 5 z 5

Absolutní miláček Absolutní miláček Gabriel Tallent

do 75% knihy naprostá paráda ve stylu Corman McCarthy....trošku té americké dekadence...ale konec jak z béčkového akčního filmu..úplně to zahodil do koše..ani rádoby psychologický konec tomu nepomohl...za mě konec zklamání. jinak linka příběhu do té doby velmi silná

08.06.2020 2 z 5

Zalknutí Zalknutí Chuck Palahniuk

Nebýt trošku utopeného a přeplácaného konce ve stylu Lynche, ale jak psal někdo přede mnou, takový mladší Bukowski, až se neche věřit, že ti Američani josu až tak hloupí :)

07.04.2020 4 z 5

Program pro přeživší Program pro přeživší Chuck Palahniuk

Palahniuk je mistr slova a detailu, hodně zajímavý námět kombinace vlivu sekty a střetu s kulturou současného konzumu, sice už trošku ustřelené v některých pasážích, ale proč ne..on je prostě dobrý spisovatel a malé hovádko

07.04.2020 4 z 5

Neviditelné nestvůry Neviditelné nestvůry Chuck Palahniuk

Jeho prvotina nebyl hned přijata, chápu i proč, dost těžké čtení po stránce stylistické, syntaktické i pojmové...konec to vše vyváží, hodně zajímavá pointa, místy sice až přehnané a po americku hrané do extrémů, ale vřele doporučuji těm zdatnějším čtenářům

23.03.2020 4 z 5

Nikdy nevystoupat na vrchol Nikdy nevystoupat na vrchol Paolo Cognetti

Asi nejslabší z jeho "horské trologie", možná proto, že tentokráte to nejsou italské Alpy ale daleké Himaláje, nekonečné, rozhodně se mi ale líbilo vysvětlení různé symboliky, třebas všudypřítomné praporky jako symbol vládce tamějšího prostředí - vítr

22.03.2020 3 z 5

Cesta k Wigan Pier Cesta k Wigan Pier George Orwell (p)

I přesto, že ti lidé žili "bídu s nouzí", vždy byli nad věcí a rozhodně přístupnější než rozežraná anglická šlechta...toto by měla být povinná četba studentů soiologie a sociální psychologie...poklona Orwellovi, je to odkaz pro generace

22.03.2020 4 z 5

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Toto nás neučili ani na SŠ nebo VŠ, vůbec jsem před tím neměl tucha o Orwellových schopnostech v oblasti fejetonů a cestopisů..a tento je teda výživný až do morku kosti...ta bída je pod kůži se deroucí

22.03.2020 5 z 5

Nadechnout se Nadechnout se George Orwell (p)

Příjemné překvapení, stále aktuální motiv krize pánů po 40tce - břicho a mládí v haj...to vše v kombinaci s obecným strachem, že Němci Anglii rozcupují...Orwella bychom měli učit v kontextu jiných knih než těch dvou nejznámějších

22.03.2020 4 z 5

Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda (navíc 2 povídky) Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda (navíc 2 povídky) Robert Louis Stevenson

Známý motiv není vůbec špatný, taková oddychová detektivka ze staré Anglie, ale povídky, které jsou součástí této edice - Lupič mrtvol, a hlavně, Markheim - jsou top...tam klidně i pět hvězdiček

Únava materiálu Únava materiálu Marek Šindelka

čekla jsem více, to téma sem nějak úplně nazapadá, na jeden zátah to číst teda nešlo, nemělo to ten šmrnc..na druhou stranu závěr už byl výrazně lepší a na místní poměry nadprůměrný

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Moc jsem si od toho nesliboval, a hle, na tu dobu super prokreslená psychologická sonda do duše člověka, který ji prodal "vyšší moci" za možnost být nekonečně mladý, krásný a ve společnosti patolízalské anglické aristokracie tím nejeoblíbenějším

Snuff Snuff Chuck Palahniuk

Situační komedie, i tak bych to nazval, prostředí nemravné a přeci námi všemi na telefonech/PC po večerech vítané zpestření..hůře se popisuje kniha, kde se vlastně nic nestalo a kde troška onoho živočišna je převedena do literární podoby

22.03.2020 3 z 5

Podle mě nejlepší kniha Murakamiho, zatímco v jiných už se motá kolem kombinace jakéhosi scifi, utopie, sureálna a další postmoderních vředů, tady píše jasný a výstižný příběh, velmi silný a to nejsem žádná romantická citlivka..za mě jeho top kniha

22.03.2020 5 z 5

Amsterdam Amsterdam Ian McEwan

Tak takový konec nevymyslíš, aneb Nizozemí z jiného pohledu, na první pohled nijak super záživný příběh má dosti nečekané rozuzlení :)

20.03.2020 4 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Kniha konce 18. století, doba romantických idálů a snů...už je nám to prostě a jednoduše strašně vzdálené na sto stránkách brečet nad nenaplněnou láskou a sáhnout si kvůli tomu i na život, je to ale kánon literatury, měl by to přelouskat každý

19.03.2020 3 z 5