kadgam kadgam komentáře u knih

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Kniha je o tom, že ľudia nie stále domýšľajú dôsledky svojich činov ani im dosť skoro nedochádza ako cítia a myslia iní. Veľmi ma zaujala a divím sa, že je tak málo ocenená.

31.12.2011

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Autorka ani kniha nesklamala. Pomaly plynúci príbeh dospievajúceho dievčaťa so všetkými problémami, ktoré tento vek so sebou nesie vrátane rodičov, ktorí ste prestali rozumieť

05.03.2024 5 z 5

Šepoty a lži Šepoty a lži Joy Fielding

Prekvapenie na konci som čakala, no aj tak to bolo nečakané. Mám viac otáznikov na ktoré som nenašla odpovede a viac vysvetlení ktoré urobili knihu napinavou.

24.08.2022 4 z 5

Brieždenie v Dženíne Brieždenie v Dženíne Susan Abulhawa

Veľmi silný príbeh útrap rodiny a národa.
Troch ťažšie sa kniha čítala kvôli obradným výrazom.
Priblížila mi dnešné dianie vo svete.

05.05.2018 4 z 5

Stopa krvi Stopa krvi Peter May

Napínavý príbeh honby po vrahovi z minulosti v atraktívnom prostredí troch krajín.
Silnou stránkou autora je rozprávačský talent, v tomto prípade ale bola detektívna zápletka trochu slabšia. Navrch mal vrah, za Enza bodovala jeho rodina.
Koniec je otvorený, teda sa môžeme tešiť na pokračovania

26.01.2018 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Toto bola sila. Videla som aj seriál aj film a nie som si celkom istá, ktoré bolo naj.
Kniha sa dobre čítala, boli to hlavne myšlienky a úvahy protagonistky. Doplnila to, čo z filmového spracovania nebolo celkom jasné. Postup premien a reakciu ľudí na ne.
Príbeh je vykreslený do extrému, teda situácie, ktorú snáď nezažijeme ale je veľa bezvýchodiskových situácií kedy okolnosti nedávajú veľký výber

20.12.2017

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Dva prvé diely autora ma nadchli čiastočne kvôli prostrediu, do ktorého je dej zasadený a čiastočne kvôli tomu, že som Hebridy kedysi navštívila a pripomenula mi nezabudnuteľné miesta.
Šachové figúrky ma vyslovene nudili. Neurčitá zápletka, samotýrajúci sa ľudia bez záujmov a bez budúcnosti. Chcela som knihu dočítať do konca, jej veľké plus je, že sa dobre číta a všetky mená a okolnosti sú známe z prechádzajúcich dielov.

23.01.2017 2 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Dobrý napínavý príbeh, knihu som nepustila z ruky, ale nejakých 50 strán opakovaných fráz a objednaný, naliatych drinkov a zapálených a zhasených cigariet si autor mohol ušetriť. Miestami sa strácal dej aj policajti sa zdali nekoordinovaní. Veď je to román, nie realita

11.01.2017 3 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Prečítala som objemnú detektívku bez nadšenia. Čakala som prekvapivý záver, ale tento bol znovu dosť odfláknutý. Nepáčili sa mi vstupy s neznámou ženou ani všade číhajúci masový vraj a tu aj pomstiteľ? Trochu chaoticky vykonštruované a napísané. Policajti dobití na smrť a znovu v akcii. Viacero prvkov súčasnej spoločnosti dosť násilne použité: upratovač s imigranstským pozadím, ktorý zasahuje do policajtných počítačov (dúfam, že toto je číra fantázia) Príliš detailne popísané sexuálne vzťahy niektorých protagonistov.
Mráz ma bavil viac.

04.08.2016 3 z 5

Nevinný Nevinný Ian McEwan

Začína ako špionážny román, pokračuje ako milostný, tesne pred koncom precizne brutalny aby všetko ukončil ako peknè spomienky na mladosť.
Som uchvátená týmto spisovateĺom - teda jeho dielom. Táto kniha je zatiaĺ najlepšia, nasleduje Operácia medový motúz a Čierni psi (pre mňa dosť sklamanie).

20.04.2015

Volanie Kukučky Volanie Kukučky Robert Galbraith (p)

Zaujímavé prostredie a pútavé čítanie. Pokračovanie osudov dvojice Cormoran a Robin si s chuťou prečítam.
Haryho Pottera som nečítala, ale p. spisovateľka môže pokračovať aj s písaním kníh pre dospelých ak by jej v detskej literatúre náhodou došli nápady.
Pribeh lady so srdcom plnym lasky ktore dala svojim adoptivnym detom. Alebo pribeh adoptovanych deti, ktore sa nedokazali zžiť napriek dostatku materialnemu aj citovemu
a hĺadali viac. Svet ambiícií aj pozlátka.

02.04.2015 4 z 5

Reklama je navoněná zdechlina Reklama je navoněná zdechlina Oliviero Toscani

Zaujímavá kniha hodna prečítania.
Potešilo ma, že v reklame nemusia mlátiť všetkým kladivom do hlavy, ktorý produkt si majú kúpiť. Sú lepšie cesty ako propagovať kvalitu a nevtierať sa.

02.03.2014

Cit slečny Smilly pro sníh Cit slečny Smilly pro sníh Peter Høeg

Moje prvé stretnutie so severskou detektívkou. Prekvapila ma, ale nenadchla.

26.09.2013

Dunaj v Amerike Dunaj v Amerike Michal Hvorecký

Kniha mi evokovala Twainov život na Mississippi, aspoň zo začiatku a mohla týmto smerom pokračovať. Vôbec by mi nebol chýbal ani ľúbostný príbeh ani séria vrážd na lodi. Chcel autor takto svoje dielo priblížiť masám?

06.09.2012 1 z 5

Pichľavá elegancia Pichľavá elegancia Muriel Barbery

Knihu som začala čítať už po tretí krát a až teraz ma zaujala. Zatiaľ som nepochopila, prečo autorka za nositeľky svojich myšlienok vybrala protirečivé postavy, 12 ročné dievča s uvažovaním skúseného človeka a 54 ročnú domovníčku, ktorá už v útlom veku pochopila svoje šance v spoločnosti, čiže rovnako predčasne vyspelú osobu, ale na sklonku života. Obe majú názory, záujmy a záľuby, ktoré podľa nie sú vhodné na to aby ich okolie poznalo, preto v komunikácii s inými hrajú "divadlo" a navonok vystupujú ako sa od nich očakáva.
Mala som dojem novodobého prerozprávania Popolušky, alebo aj dvoch, kedy Princ v podobe pána Ozu nájde cestu k ich dušiam a životným príbehom. Smutný koniec. Keď si myslíme, že máme všetko, nemusí to mať šťastné pokračovanie.

27.02.2012 4 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Tá kniha stála za to. Zamilovaný príbeh - krásne verše - príjemné čítanie. Pamätám si české televízne spracovanie, tiež sa mi páčilo s Janou Preissovou ako nežnou Manon.

31.01.2012

Levandulová zahrada Levandulová zahrada Lucinda Riley

Po "Sestrách" som si vzala tejto titul, síce v angličtine, čo sa číta pomalšie, ale náš preklad mi nesadol. Hodne sa podobá na strojové práce. Mám za sebou skoro polovicu, hádam ďalší priebeh a zatiaľ veľmi dobrý dojem.

05.05.2023

Čiň manželu dobře - peklem se ti odmění Čiň manželu dobře - peklem se ti odmění Alena Jakoubková

Dúfam, že toto sa žiadnej idealistke manželstva nestalo v plnej miere. Aj polovica by stačila. Iba by ma zaujímalo, keby nemala Agáta významného otecka a zlatú kreditku bola by upela pod manzelskym jarnom do konca?

23.07.2022 1 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Kniha, na rozdiel od predchádzajúcich mala veľmi pomalý spád a stále sa zdržiavala pri nepodstatných maličkostiach.

19.04.2022 1 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Moja prvná kniha od autorky. Milé, snaživé dievča, ktoré sa nájde vo svete podnikania. Tlieskam za námet aj motiváciu k odvahe začať niečo nové.
Veľká láska s happy endom je bonus plus.

29.01.2021