lencin lencin komentáře u knih

Istanbul Istanbul Orhan Pamuk

Pamuk popisuje své dětství a dospívání v Istanbulu. Celý můj život je v jedné čtvrti. Silně prožívá turecký küzün (melancholie).
Melancholické a velmi působivé.

Umělohmotný třípokoj Umělohmotný třípokoj Petra Hůlová

Prostitutka vypráví o svém pohledu na svět mužů a žen. Umělohmotný třípokoj je její byt, kde přijímá zákazníky. Nečím až syrové.

26.08.2020

Cirkus Les Mémoires Cirkus Les Mémoires Petra Hůlová

Již třetí román Petry Hůlové.
Ramid (asi Afgánec) a Tereza (Češka) se setkají v New Yorku. Jeho matka Sula je vědma. Tereza se snaží prorazit se svými fotografiemi.
Čtivé,trochu magické a hodně "cestovatelské".

Papuánské (polo)pravdy Papuánské (polo)pravdy Vojtěch Novotný

"Dodnes mám to štěstí, že mohu svůj čas dělit rovnoměrně mezi Papuu-Novou Guineu a Českou republiku, dvě exotické zemičky, co mají tolik společného-jak je ostatně popsáno v této sbírce esejů."
Záliv Nagada, 20.července 2003

Božské eseje.

26.08.2020 5 z 5

Příběh matky a otce Příběh matky a otce Edvard Hoem

Norsko 20.století. Genealogie jedné norské křesťanské rodiny. Autor vypráví zajímavý příběh svých rodičů. Nemanželská dcera matky, která se za 2.světové války zamilovala do německého vojáka a zrušené zasnoubení otce (v předchozím vztahu) jsou počátkem. Poté se spolu našli a prožili spokojený, byť těžký život.

26.08.2020

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

Drsný reálně socialistický příběh s prvky autobiografie. Jsou to jednotlivé historky,ale celkově pocit zmaru a odporu ke komunismu. Policie, StB, udavači. Je to síla.

Jeden den ve IV. D Jeden den ve IV. D Kateřina Sidonová

Síla. Skutečně jeden den ve 4.D, do které K. S. (*1964) chodila. Až na tři kluky samé holjy a učit tam bylo na metál.

Pole a palisáda Pole a palisáda Miloš Urban

Pověst o Krokovi, jeho dcerách a Přemyslovi.
Ďasi i bogové žijí zcela spolu s lidmi.
Krásně převyprávěný příběh.

Na okraji zmizelého Na okraji zmizelého Jiří Pehe

Román o emigrantech. Profesor vzpomíná na svůj život, a to souběžně s tím, jak čte deníky svého zmizelého přítele Josefa (syn přítele Jana). Zjišťoval, že o něm skoro nic nevěděl, i když ho měl rád a stýkali se...

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Dobrý, hodně dobrý román pro ženy. Konec 18.století. Ironické a vtipné postřehy. Hlavní postava Elizabeth je krásná a inteligentní.

Persepolis 2 Persepolis 2 Marjane Satrapi

Úžasný, černobílý komiks. Marja odchází z Íránu do Rakouska. Je ovšem zcela vykořeněná a není úplně schopná v Rakousku existovat.

Leprosárium Leprosárium Stanislav Komárek

Sbírka esejí. Zájímavé a vtipné postřehy, místy se opakující.

Wales, můj domov Wales, můj domov Eirlys Ogwen Ellis

Kniha vzpomínek na dětství strávené ve Walesu. Autorka trpí maniodepresívní psychózou,z textu je místy znát jistá "pomatenist".

25.08.2020

Představa o nekomplikovaném životě s mužem Představa o nekomplikovaném životě s mužem Helle Helle (p)

Velmi úsporně napsaná próza dánské autorky. Jako když si člověk povídá s dobrým přítelem-spousta se toho nepojmenovává,protože je to jasné.

Mé dobré město Paříž Mé dobré město Paříž Robert Merle

3.díl ságy o Hugenotech ve Feancii 16.století. Rod pánů ze Sioraku.

V rozpuku mládí V rozpuku mládí Robert Merle

2.díl ságy o Hugenotech ve Francii 16.století. Rod pánů ze Sioraku.

25.08.2020 4 z 5

Nic není tak prosté Nic není tak prosté Květa Legátová (p)

Povídky s detektivními zápletkami. Detektiv Ryška. Silné psychologické postřehy i motivy skutků dobrých i zlých.

Dědictví otců Dědictví otců Robert Merle

Historická epopej, Francie 16.století. Příběh chlapce a popis dobových událostí-války, mor, lásky- to vše viděno jeho dospívajícíma očima.

Evangelium podle Piláta Evangelium podle Piláta Éric-Emmanuel Schmitt

První díl románu je niterné vyznání Ježíše, druhý pak Pilátovým pátráním po "spiknutí" okolo Ježíše. Až detektivní ráz. Pilát se (vlivem své ženy) vydává za Ježíšem hledat smysl života.

Válečnice Válečnice Maxine Hong Kingston

40.léta 20.století, Amerika z pohledu Číňanky (čínští rodiče,ona již narozena v USA). Pro mě jiný, zcela nepochopitelný svět mýtů a jevů.
Feministický román.
(2006).