pakoshka pakoshka komentáře u knih

Na Seně Na Seně Vojtěch Rauer

Já jsem předem moc nevěděla, co mám čekat. Na Seně jsem si vybrala, protože mi na databázi vyskočila, že je podobná Vranám, tak si říkám, proč ne, pučim si ji a uvidím. No ale vidím, že to je young adult knížka! A velmi fajn, i když nejsem původní cílovka.

Na Seně začal Vojtěch Rauer psát v 17 letech, klobouk dolů. To já v 17 jsem byla spíš trochu jako postavy z jeho novely - i když my jsme věděli, že když už chceme kouřit, tak nikdy né na seně.

V rámci žánru s klidným svědomím doporučím a až bude brácha starší, tak mu ji nacpu.

04.05.2021 4 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

"Mrazivý. Děsivý. Neodložitelný."

Čekala jsem víc, kor po Kříďákovi, kterej se mi líbil hodně.

Číst se to dá, má to potenciál, ale chybí mi napětí, chování postav se dá předvídat a ten roztomiloučkej konec je jak facka do čtenářova obličeje.

Takže kde seženu ten mrazivej a děsivej psychothriller, co si mám přečíst?

01.05.2021 3 z 5

Kdo se postará o Annu Kdo se postará o Annu Kateřina Pantovič

Váhala jsem, jestli Kdo se postará o Annu vůbec číst, šíleně mě odrazovala obálka (nelíbí, vůbec) a anotace (jsem si říkala, že to musí být strašnej zmatek).

Ale on to vůbec není zmatek, vyprávění příjemně plyne a nechybí mu vtip ani smutek. Citlivě vyvážené čtení na jedno nebo dvě odpoledne.

01.05.2021 3 z 5

Soukromá tajemství Soukromá tajemství * antologie

Nevím, jestli můj pohled není zkreslený tím, že jsem v poslední době přečetla těch povídek víc, ale Soukromá tajemství mi přijdou slabší. Jsem překvapená, že mí favorité mě spíš zklamali, opravdu se mi líbily povídky jen od Rudiše, Dvořákové a Epsteina.
Zbytek mi přišel nudný nebo prvoplánový.

28.04.2021 2 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Myslím, že Smrtholka ve mně bude rezonovat ještě hodně dlouho.

Téma sebevraždy, nemoci i života je podávané skrz myšlenky, které se linou cik cak a skáčou jedna od druhé. A přes všechnu tu těžkost tu najdem i hodně cynickýho humoru.

A je to výborný.

27.04.2021 4 z 5

Vadí nevadí Vadí nevadí Jacqueline Wilson

Z nostalgie jsem si půjčila audioknihu. Tracy Beakerovou jsem v rané pubertě milovala, vlastně jsem tehdy od Wilsonové přečetla vše, co bylo k dostání. Milá vzpomínka.

26.04.2021 3 z 5

V bílém plášti V bílém plášti * antologie

Útlá sbírka povídek, každá jedna z nich má něco do sebe a žádná není blbá. Na povídkovou knihu ji hodnotím nadprůměrně.

22.04.2021 4 z 5

10 minut 38 vteřin 10 minut 38 vteřin Elif Shafak

10 minut a 38 vteřin trvá, po než Tequile Leile po její vraždě vypne mozek. Během té doby očicháme její život - fakt, z knihy jde cítit vůně baklavy, cukrový pasty, smažených tureckých jídlel, kyseliny sírové, soli. Taky smutku i naděje. Jak se žije bezprizorním v Istanbulu okolo 70. let?

A kdo je vubec bezprizorní? Pro společnost je to prostitutka, transka, kdokoliv, kdo se odlišuje, nemá rodinu. Jenže některá přátelství jsou pevnější než rodinný vztahy.

Knihu jsem četla opravdu pomalu. Nedovolí shon a naládovat do sebe obsah za jeden večer. Je potřeba si ji užít a v klidu, bez vyrušování si projít Bosporský most.

22.04.2021 4 z 5

Vzorný syn Vzorný syn Čong Judžong

Začátek je tak šíleně nudnej a omílá pořád dokola to samý, nemůžu se ani po pár desítkách stránek začíst. Odkládám.

21.04.2021

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

To byl přetlesk...

16.04.2021 1 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

#vnknč jsem si šetřila a dobře jsem udělala. Líbilo, ale vlastně ani ne ve chvíli, kdy jsem je četla, ale vždy když jsem knihu odložila a měla jsem dělat něco jinýho. To jsem jenom přemýšlela nad osudem a životem a co mám vlastně dělat sama se sebou.

14.04.2021 4 z 5

Za oknem Za oknem Aleš Palán

Nemyslela jsem, že si dobrovolně vezmu do ruky knihu, která má v názvu covid, ale budiž. Chtěla jsem si čekání na Listopád ukrátit povídkou od Aleny Mornštajnové. Ta mě nezklamala, byla velice emotivní, vracela se k Haně.

Některé povídky se věnují covidu, některé jiným epidemiím. I žánrově je sbírka dost pestrá. Některé se mi líbily, dost jich bylo průměrných a dvě jsem musela přeskočit.

Top povídky: Bellová, Horáková, Kábrtová, Mornštajnová.

11.04.2021 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Rodinka jak z Výměny manželek a totální selhání na straně školství, bohužel věřím, že nejedno dítě zažívá Bářinu situaci. Bára měla aspoň to štěstí, že byla talentovaná a její učitel jí věnoval více pozornosti; co by se ale stalo, kdyby byla průměrnou žákyní, která ničím nevyčnívá?

Vrány jsou bezesporu citlivou a komorní novelou, nicméně já bych je ráda viděla o sto stran delší a propracovanější do hloubky, chybí mi lépe vykreslené postavy, troška víc psychologického rozboru, celé je to taky čtivě prvoplánové, i když vážnost tématu rozhodně nepopírám.

07.04.2021 3 z 5

Dopisy Milady Horákové Dopisy Milady Horákové Milada Horáková

Dopisy Milady Horákové, dopisy psané z pankrácké cely smrti, dopisy, které se ke svým příjemcům dostaly až za dlouhých 40 let.

Těch 11 osobních dopisů si raději dávkujte, já jsem to bohužel neudělala, je v tom hodně emocí, bolesti, inteligence i pokory. Čtení fyzicky bolí.

05.04.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

No to nee.... Já se snažím být realista, hodně si umím odůvodnit, ale i přesto na 'něco' věřím, takže jsem se na Trhlinu konečně nechala zlákat, protože TO je přesně to ono, čemu bych věřit mohla. Ale ne ne ne, prvně nuda, pak nudnej popis zajímavýho děje, a po návratu akorát nasrání na Igora.

04.04.2021 2 z 5

Pod skleněným zvonem Pod skleněným zvonem Sylvia Plath

Americká padesátá léta, mladá Ester, která se plácá ve svém životě a je toho na ni v hlavě moc. Díky autobiografickým rysům sledujem reálný příběh holky, která upadá do klinické deprese, a to bez skandální přehnanosti. Krom toho nabízí kniha spoustu dalších témat k zamyšlení - otázka feminismu, předsudků, zařazení a škatulkování společnosti, sexuality.
Věřím, že v době vydání vzbudila kniha velký rozruch a i dnes má co nabídnout.

P. S.: Strašně jsem trpěla u popisu elektroterapie, nesnáším tu představu, odjakživa.

30.03.2021 3 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Autismus v jeho nahotě. Bez příkras, bez patosu, bez zbytečného litování. Historky podané s humorem, ale přesto ve své křehkosti.

30.03.2021 4 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Jsem hrozně ráda, že jsem dnes nemusela do práce a čekalo mě čtyřhodinový cestování, protože jsem se nemohla odlepit. Začala jsem včera před spaním, a dnes mi Andílek nedal pokoj ani při snídani, ani v MHD, ani v čekárně u zubaře. I když děj po anotaci není extra překvapivej, kniha je neuvěřitelně sugestivně psaná a držela mě v napětí. Toho spratka jsem nesnášela.

Mám ráda, když se v knížce střídají postavy, nicméně pohled Hannah mi přijde ochuzenej o nějaký střípky jejích myšlenkových pochodů. A ten úplnej konec jsem takhle tipovala už hodně předem :-).

Četla jsem srovnání s Dětskými zoubky a Andílek je teda o hoooodně převyšuje.

Bavilo a dost!

25.03.2021 4 z 5

Terapie Terapie Sebastian Fitzek

Přečteno během pár hodin - a nejsem si úplně jistá, jestli to je dobře. Terapie je čtivá, jednoduše psaná. Kniha má rozhodně úseky, který jsou napínavý a zajímalo mě, co bude dál, ale jak postupuje, začalo mi to taky všechno zapadat a už jsem jenom čekala, jestli se moje domněnka potvrdí.

Lepší průměr.

24.03.2021 3 z 5

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

Dostala jsem to, co jsem očekávala, a nakonec asi trochu víc. Jaké je žít v osmdesátkách v totalitním Polsku s vědomím, že moje orientace není přijímána, moje názory se neslučují s ideami státu a s touhou po svobodě? Jak skloubit vlastní ideály a morální hodnoty s tím, co se očekává?

Kniha gradovala, po pravdě jsem se nemohla první čtvrtinu knihy pořádně začíst. Od vzpomínek, přes malebný popis počátku vztahu po pracovním táboře, až po návrat do Varšavy, ach ta křehkost, kde pro mě začíná to, co jsem si osobně z příběhu vzala nejvíc.

A posledních 35 stran jsem se dokonce nemohla odlepit.

Doporučuju.

22.03.2021 4 z 5