RADOST RADOST komentáře u knih

Město rozkvětu Město rozkvětu Beverly Swerling

Nejlepší díl série. Po boji o samostatnost, náboženské vyznání a zrušení otroctví nastupuje boj stejně urputný. Boj hospodářský, boj nečistý, boj věčný. Nedůvěra k technickým vymoženostem se zmenšuje. Nadšenci a vizionáři vkládají práci i majetek do rozvoje města. Rozšiřuje se síť gangů a parazitů, kteří se chytře a zákeřně obohacují. Místy je to velmi napínavé čtení.
Přála bych si, aby autorka napsala další pokračování.

26.01.2014 5 z 5

Domilováno Domilováno Dora Heldt

Kniha o ženách a pro ženy. Kniha o rozchodech, o životě po nich. Emočně vyvážené, působí věrohodně. Ukonejšení pro ty, které už rozchod zvládly. Výstraha a upozornění těm, které si myslí, že je to nikdy nepostihne.

08.01.2014 3 z 5

Odpuštění Odpuštění Lawrence Osborne

Není to strhující čtení. Spíš deprimující román o rozporech, rozdílnosti kultur, náboženství i životních podmínek. Ty střetávající se světy se navzájem nechápou. Zhýralost zbohatlíků je odpudivá. Nejdůležitější je však vnitřní morálka jednotlivců z obou světů. Někteří dovedou chápat i odpouštět, jsou však výjimkou.

01.01.2014 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Osvěží jak sprcha v letním žáru. Za chvíli sice o ni nevíte, ale tu chvilkovou relaxaci poskytne.

31.12.2013 3 z 5

Poslední na řadě Poslední na řadě Tess Gerritsen

Další skvělá Tessina kniha. Napínavá, vtáhne do děje, nutí přemýšlet. Jen jsem očekávala jiný, vyšší cíl všeho dění. Možná to bylo více ze života, než jsem si při čtení připouštěla.

02.12.2013 5 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Obohacující četba - nevšední příběh, různé vazby a úhly pohledu, dobře vykreslené postavy. Dvě hlavní linie; nutí k zamyšlení nad vztahem člověka k přírodě, touhou ji poznat, nutností ji pochopit a respektovat.

26.10.2013 4 z 5

Dům v Rothschildově aleji Dům v Rothschildově aleji Stefanie Zweig

Poklidný a bohatý život se vlivem 1. sv. války mění a ovlivňuje životní podmínky a především názory, vztah k vlasti i k židovské víře. Toto vykreslila autorka dobře, nenásilně, ale přece jen místy zbytečně rozvláčně. Život před sto lety a nyní je v mnohém velmi odlišný. Rodičovská soudržnost, vzájemné pochopení i víra v cokoliv má dnes jiné základy - přesto bychom si tyto hodnoty měli i nyní chránit.

15.09.2013 3 z 5

Životopis hladu Životopis hladu Amélie Nothomb

Úžasná biografie, s nevšedními postřehy, životními zážitky i náměty k úvahám, navíc skvěle napsaná. Další plus mé oblíbené autorce.

06.09.2013 5 z 5

Modré stíny Modré stíny Michal Sýkora

Je to dobře napsaná detektivka z našeho malého českého politického rybníčku. Kniha o současných praktikách, které někoho vynesou až nahoru a pro uhájení svého postu je schopen čehokoli. V podstatě jsou nepostižitelní. Nebaví mě v tom žít, jsem tím otrávená - možná proto mě omrzelo o té nepostižitelnosti "mocných" číst.

01.09.2013 3 z 5

Madame dnes přijde později Madame dnes přijde později Susanna Kubelka

Oslava ženskosti, Paříže, umění užívat si života. Odpočinková četba.

23.07.2013 2 z 5

Psí srdce | Sobaččije serdce Psí srdce | Sobaččije serdce Michail Bulgakov

Nehodnotím Bulgakovúv příběh, ale nakladatelský počin. Tato dvojjazyčná kniha s rusko-českým zrcadlovým textem, jazykovými komentáři a MP3 s textem v podání rodilého mluvčího bude jistě přínosem všem se vztahem k ruštině. Je výbornou pomůckou pro studenty i ty, kdo si chtějí po desítkách let osvěžit znalosti ruského jazyka. Potěšila mě nejen kniha, ale i odhalení, že ještě přečtu i pochopím.

23.06.2013 4 z 5

Vytržení Vytržení Liz Jensen

Kniha má velký záběr, je napínavá, ale chytla mě drápkem až po první čtvrtině. Poukazuje na možné důsledky lidského jednání - ať už je to náboženský fanatismus, špatně volená léčba, či podceňování rizik při využívání bohatství naší planety. Je hodně cest, jak zničit člověka či celé lidstvo.

23.06.2013 4 z 5

Klikatá cesta Klikatá cesta Cynthia Harrod-Eagles

Další skvělý díl, nabitý množstvím postav a událostmi let 1925-1931 v Evropě i USA. Těch 500 stran bylo doslova přeplněno dějem i historickými informacemi, o kterých bych se ráda dozvěděla i více. Možná by si to období zasloužilo dva díly. A to je důvod, proč ubírám jednu hvězdičku.

05.06.2013 4 z 5

Šinjú Šinjú Laura Joh Rowland

Detektivní příběh nepříliš náročný, ale zajímavý svým umístěním. Přináší hodně poznatků o životě, právu a morálních hodnotách v Japonsku před více než třemi stoletími.

08.05.2013 3 z 5

Podvod Podvod Carol Higgins Clark

Dílo z kategorie nezaujme ani neurazí. Výchozí situace velmi nepravděpodobná, ale průhledná. Její zpracování je jako jednoduché puzzle pro malé děti. Vše do sebe zapadne na první pokus, stavba postrádá napětí. Od této autorky jsem četla dvě knihy, obě mě zklamaly. Potřetí to zřejmě zkoušet nebudu.

19.02.2013 3 z 5

Dva bratři Dva bratři Milton Hatoum

Román o lidských povahách. O rodičovských chybách. O slepé "opičí" mateřské lásce pouze k jednomu ze tří dětí. O žárlivosti, o lásce i nenávisti, o hledání. O lidských vášních i činech, které odporují racionalitě, ale dějí se. Dějí se všude, nejen v amazonském Manausu, o kterém román také vypráví.

16.01.2013 4 z 5

Za všechny prachy Za všechny prachy Janet Evanovich

Detektivka, u které se pobavíte a odreagujete.

19.11.2012 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Dobrá detektivka. Napínavá, z českého prostředí a tak nějak uvěřitelná. I když je to autorčina prvotina, zdála se mi dokonce lepší než její Dům na samotě.

15.09.2012 4 z 5

Tak padne náš svět Tak padne náš svět Megan Crewe

Občas bychom si měli připomenout, že nejsme pány tvorstva, ale součástí přírody, která nás může zaskočit, překvapit, zlikvidovat. Kniha nastiňuje jednu z možných alternativ. Těším se na další díly této trilogie.

12.08.2012 5 z 5

Sestry Makiokovy Sestry Makiokovy Džuničiró Tanizaki

Mistrovsky napsané dílo! Pomalé plynutí děje, celková rozvláčnost, která nutí dnešního čtenáře až k netrpělivosti, nesmírně přispěly k dokreslení charakteristiky postav i života v Japonsku v době před vypuknutím 2. světové války. Vcítit se do tradičního způsobu myšlení a "odevzdanosti" žen není pro současného čtenáře vůbec lehké. V kontextu s dalšími knihami o historickém i současném Japonsku si uvědomuji velkou sílu a odhodlanost žen, kterým se podařilo docílit emancipace a přitom zůstat Japonkami, hrdými na historii i tradice své země.

25.05.2012 5 z 5