richard7959 komentáře u knih
Vypadá to, že Stephen King má nějaké PTSD z koronavirové krize a Donalda Trumpa. Doslova se o tom zmiňuje na každé třetí straně. Lidé bez roušek a očkovacího průkazu a podporovatelé Trumpa = rozvraceči slušné americké společnosti. Nemám nic proti tomu, když někdo vysloví svůj názor, ale vadí mi, když mi ten názor cpe každých pět minut a úplně stejným a nevzrušujícím způsobem zaseklé gramofonové desky. Šíleně rušivý element už po nějakých 60 stranách. Snad nebude hůř...
Dávám 3 hvězdy, ale jen proto, že tahle kniha musí v originále být opravdu jedinečná svého druhu - vyčerpávající informace, které jsou pro milovníky koloniálního období Ameriky opravdovým pochutnáním. Bohužel překlad do českého jazyka se nepovedl - jako by někdo zkopíroval text a hodil jej do překladače. Překladatel si plete dokonce i jména, zaměňuje je a občas to vypadá, že si s nějakými anglickými obraty neví vůbec rady a proto občas čtenář přemýšlí, co to právě přečetl za jinotaj. Otřesný překlad opravdu rušil čtenářský požitek.
Asi jsem čekal něco víc. Na další osudy Dannyho Torrance jsem se hodně těšil. Bláhově jsem si myslel, že by se Stephen King mohl vrátit k duchům a přízrakům, ale tohle období už je zřejmě pryč. Místo toho tu máme jakousi partičku buranů v karavanech a klišoidní vztah mezi mistrem a učedníkem. Celý příběh mi připadal vymyšlení a sesmolený na sílu, asi jako by autorův agent dostal nápad: ,,Hele a co udělat dvojku Osvícení. To bude bomba. To bude prodejů. Rychle něco sepiš a já už hážu na Twitter, že se chystá něco velkýho."
A tak nějak to taky dopadlo.
Po literární stránce stále velmi čtivé, ale po stránce obsahové nezábavné a nezajímavé. Vyzdvihl bych ještě prolog knihy, ze kterého je cítit to staré dobré Osvícení, hned poté jsou ale nadpřirozené děsy degradovány na obyčejné panďuláky a strašáky ze zelí, což mi připadalo trochu neuctivé a podrývalo to vážnost toho, co se stalo v hotelu Overlook.
Nový Stephen King rovná se - opoštíme horor a zkoušíme detektivku, což se výrazně projevuje i v Doktoru Spánkovi. Mohla to být ale nakonec docela průmerná záležitost, nebýt toho uspěchaného a nepromyšleného konce (že má King problémy ukončovat své romány, to je veřejně známo, ale tady se opravdu překonal).
Přečteno až na druhý pokus a s velikým sebezapřením.
5/10
Hrozně mě baví číst ty ufňukané komentáře typu: ,,Nic jsem nepochopil. Nikdo mi nic nevysvětlil." Ono to bude asi tím, že Aickman přesně tento druh povídek píše; je to takový literární David Lynch. Ale je pochopitelné, že čtenáře, kterého autor musí vodit za ručičku jako malé děcko a třikrát mu všechno vysvětlovat, tento styl psaní nezaujme. Doporučuji tedy zůstat u pohádek.
Pro ty, co se chystají číst: není to horor, je to weird fiction.
Nemůžu si pomoct, ale za mě prostě plný počet hvězd. Zpočátku jsem se tomuto Kingově románu o strašidelném autu vyhýbal jako čert posvěcenému kříži. Auta mě nezajímala a hlavně mě nezajímaly příběhy s nimi, dokonce i z pera nejslavnějšího spisovatele všech dob. Ale nakonec jsem se k četbě Christiny odhodlal a musím se kát za svůj předchozí skepticismus. Tohle je Stephen King ve skvělé formě. Je jedno, jak moc ten příběh vyznívá béčkově a lacině, protože pokud je napsaný zručně a budí emoce, tak je to prostě příběh do puntíku skvělý. Nikdy bych nevěřil, že se Christina zařadí mezi mé TOP od mistra hororu z Maine, ale je to tak.
Kniha je takový delší žurnalistický článek s prvky beletrie. Popsáno je jen to nejdůležitější, žádné zbytečné zastávky. Bohužel samotný příběh, který je vydáván za popis skutečných událostí, spíš působí komicky než děsivě. Je to prostě příběh jedné rodinky, kde matka nepracuje a otec/otčím podniká a topí se v dluzích a občas si zaskočí do nálevny, přesto si dovolí na splátky koupit veliký dům. Tihle dva protagonisté ve finanční tísni ztrácejí nervy. Děti zlobí, chlápek řve, ženská hysterčí. Někde na okraji příběhu se loudá katolický kněz, co má chřipku a divné tušení. Za jasný důkaz strašení je tu vydáváno každé vrznutí nábytku či nějaké fantasmagorie psychicky zdeptaných a vyčerpaných rodičů. Tamhle jsem viděl kozlí hlavu, jinde zase létala moucha, tuhle někde protíká voda a včera dokonce po vnější římse domu přeběhla kočka. Nejdříve je nám předkládáno, jak Lutzovi neměli před nastěhováním do domu DeFeových žádné problémy a o pár stránek dál je zase řečeno, že děcka chtěly zdrhnout z domu už kdysi dávno a že finanční problémy se s rodinou táhnou stejně jako jejich neochota řešit problémy jakýmkoli jiným způsobem, než sedět na zadku a zkoušet se z domu někomu dovolat, i když telefonní linka v tuhých mrazech prosincového roku 1975 nečekaně nefunguje, jak má. Skepticismus je zde opravdu na místě. Důvěryhodnost celého příběhu ještě podkopávají jakési údajně pravdivé legendy a osobnosti, které nikdy neexistovali nebo jsou nedohledatelné.
Nafouknutá bublina. Na tomhle se pár lidí pěkně napakovalo. Aneb jak z jedné rodinné tragédie vytřískat nějaké love.
Skutečně nestranná, na informace vyčerpávající, z různých úhlů vědeckých disciplín pojatá kniha, prosta všech politicky zkreslených nesmyslů. Na čarodějnictví je zde nahlíženo jako na skutečný fenomén spjatý s historií lidstva. Nejsou tu žádné unáhlené závěry, pouze teorie a hypotézy, které tyto teorie podporují. Nečekejte univerzální pravdu jako v pojetí marxisty Bedřicha Šindeláře, který se tématem čarodějnictví také zabýval, ale který za vším viděl spiknutí Západu, katolíků a zlé buržoazie a východisko u Lenina. Behringerova monografie je skutečné vědecké dílo a rozhodně stojí za přečtení.
Zkuste tuhle starší monografii srovnat s dílem německého historika Wolfganga Behringera (Čarodějnictví - globální historie) a uvidíte ten rozdíl. Zatímco Behringer skutečně využívá poznatků moderních vědních disciplín (antropologie, sociologie, historie) a čtenáři vysvětluje problematiku fenoménu "čarodějnictví" a "honů na čarodějnice" v širší a objektivní perspektivě, pan Šindelář se svojí rudou knížkou v náprsní kapse, vyzbrojen učením Karla Marxe, rozvádí své fantastické teorie o vyspělosti východní části Evropy, kde se naplno brojí proti zatuchlému kapitalistickému imperialismu. Není se čemu divit, že starší generace čtenářů, která vyrůstala na těchto propagandistických knihách, má tak nesmyslně zkreslené představy o této problematice. Tam, kde se Behringer snaží krotit nadutá a politicky zabarvená vyjádření, tam proletář Šindelář varuje před zlem prolezlou římskokatolickou církví a jejímu takřka stoprocentnímu podílu v honech na čarodějnice, o ostudě Západu, která se stydí za tento černý puntík v jinak skvělé historii, a o tom, jak Husité vlastně zachránili české země od zlořádu inkvizice (zato ale vypálili spoustu kostelů, pořádali plenitelské jízdy za hranice a u nás vyrabovali, co se dalo).
Dávám 2 hvězdičky za dodržení historických faktů a pár zajímavostí, které autor vyštrachal z archívů. Bohužel tato fakta si autor rudě dobarvuje svým subjektivním viděním světa. Některé odstavce z knihy by se měly vystavovat jako příklady odporné politické agendy - v tomto případě agendy komunistů. Když vidím to vysoké hodnocení, až mi jde mráz po zádech.
Něco ze života mistra Stephena Kinga podáno tou nejvtipnější a nejpřátelštější formou + nějaké ty rady pro začínající spisovatele.
Stále kvalitní dílo od mistra hororu. Tohle však patří k těm slabším. Explicitně násilné, nabušené skvělými a vtipnými hláškami, ale na druhou stranu béčkové a laciné, což se vzhledem k době, kdy tohle dílo vzniklo, dá jednoduše omluvit. Mezi největší slabiny - jak už to tak u Stephena Kinga bývá - patří konec, který je znovu tak nějak prosviští vzduchem jako splašený pták (v tomto případě vrabec), napětí zmizí s rychlým sledem událostí a máme tu konec. Kniha jako náhled ke starším Kingovkám rozhodně dobrá.
Je skvělé, že se konečně někdo pustil do podrobného zkoumání pramenů, které se zachovaly z dob honu na čarodějnice v Losinách, Šumperku a okolí. Čtenář má tak možnost nahlédnout za oponu a prostudovat několik přeložených opisů z výslechů obviněných žen "čarodějnic". Autor nás velmi umně provází touto historií, bohužel i přes jeho studovanost a autoritu historického kritika se nemůžu nějak vzpamatovat z jeho teorií POZOR SPOILER o nějaké konspirační sektě, která v těchto místech v tehdejších dobách fungovala. Nejsem sice historik, ale věřit tomu, že když je v pramenech uvedeno, že většina výpovědí nebyla vynucena torturou, dá se proto na tuto informaci spolehnout a neděly se nějaké neoficiální nekalosti v zákulisí mimo záznam. KONEC SPOILERU. Až na tuhle kontroverzi jde o jistě vyčerpávající dílo plné zajímavých informací a jen dále přiživuje záhadu a tajemství kolem čarodějnických procesů na severu Moravy.
Starý dobrý King, který se v těch čerstvých dobách své kariéry s ničím nepáral. Žádné zdlouhavé popisy nebo zbytečné odbočky (i když i tak děj občas drhne, spousta jmen a spousta lidských příběhů). Někomu možná přijde úsměvné to čistě béčkové zpracování (ano, číst knihu je jako dívat se na nějaký Hammerovský film s ucházejícími filmovými efekty), ale ve té době to zřejmě letělo a nebylo to tak provařené jako dnes. Co se týče upírské tématiky, tak rozhodně jedna z těch povedenějších knih (Dracula od Stokera a The Strain od del Tora a Hogana podle mě lepší).
PS: Pro opravdové fajnšmekry doporučuji k tomuto románu ještě přečíst Kingovy povídky "Prokletí Jeruzálémské" a "Na dobrou noc" (obě ve sbírce "Noční směna") na dokreslení celé té upíří mytologie.
Po všech těch stereotypních, neustále se opakujících duchařinách tu máme konečně něco svěžího a originálního. Jakmile začnete číst, nemůžete přestat. Opravdu chcete zjistit, jaká záhada obestírá staré sídlo Allhallows Hall. Napínavý příběh ozvláštňují všechny pestré legendy, která jsou tak příznačné pro celý Devon. Měl bych pouze dvě drobné výtky: 1. závěr knihy odsýpá tak bleskurychle, jako by se autor snažil stihnout blížící se deadline, 2. ten čistě béčkový konec. Jinak rozhodně doporučuji. 8/10
Přečteno takřka za tři dny. Velice povedený, chytlavý a napínavý psychologický horor (nebo spíš drama?) o rodince, na kterou neblaze působí zlovolná síla děsivého domu. Kdo čeká čistou duchařinu, tak bude pravděpodobně zklamán. Kdo si libuje ve vytříbené atmosféře, psycho hrátkách a vypjatých situacích, ten by tuhle knihu rozhodně neměl přehlížet. Autor se umně soustředí na popis neviděného a bezejmenného nebezpečí, které je však citelné a všudypřítomné na každé stránce, a vyhýbá se přímým kontaktům se zlem. Možná právě tohle dělá knihu tak zajímavou - znepokojení, práce s představivostí, rodinné drama se zde nadřazuje prachobyčejnému a lacinému strašení.
Hodnocení: 80 %
Jak málo čtenáři stačí ke štěstí. Pár reálií z viktoriánské éry, nějaké ty dobové zvláštnosti, které si ruská spisovatelka zjistila na Wiki, a jednoduchá krimi zápletka a máme tu... no co vlastně? Znovu opakuji, že příběh se odehrává ve viktoriánské Anglii a autorka použije přirovnání: ,,Čepel se k němu blížila jako ve zpomaleném záběru". Třeba v příštím díle autorka opět překvapí a do 19. století vměstná další trefné příměry jako třeba ,,hučel jako vrtulník" nebo ,,tiše plul krajinou jako elektromobil". Dále tu máme čitelnou zápletku a "vraha", který dělá nesmyslná rozhodnutí, která nakonec vedou k jeho dopadení. V hlavní roli sympatický americký macho, rozený desperát, který se ztrácí v snobských anglických kulisách a jeden vesnický konstábl s pohnutou minulostí. Bohužel jen tyto postavy jakžtakž dynamicky vedou děj, zbytek je ale hrozná nuda a místy úsměvná a naivní slátanina. Ona by to možná i byla oddechovka, ale to by příběh opravdu nesměl být tak neuvěřitelně dětinský.
Mary Sharratt je opravdu úžasná spisovatelka. Celý román se četl jedním dechem, nenudil ani na vteřinu. Mluva, reálie, popisy té doby, to všechno měla skvěle nastudované. Opravdu jedinečné dílo.
Četba této knihy se nedá popsat jinak než prokousávání. Paradoxně mě víc bavila ona retrospektivní část, kdy se některé vedlejší postavy dozvídají o historii rodu Mayfairů. Linka s dvěma ústředními hrdiny krom samotného konce nudila. Hodně recenzentů upozorňuje, aby čtenář reflektoval fakt, že je to první díl z celé trilogie, takže se nemůže divit, že to má pomalý rozjezd. S tím souhlasím a rozhodně si chci minimálně přečíst ještě pokračování "Lasher". Nicméně na celých 267 stranách se toho tady opravdu moc neděje a to rozdělení na první, druhý a třetí díl spíš knize ubližuje.
Pokud k této knize čtenář přistupuje jako k "Young Adult" románu, tak by se daly odpustit ony historické prohřešky. Píše se rok 1888, děj je zasazen do rumunského Sedmihradska (Transylvánie), kde byli lidé tou dobrou mnohem prostší a pověrčivější než kdekoli na západě. Přesto tu máme feminismus, porušování konvencí a jakousi moderní hrdost z těchto přestupků (homosexualita, společenské faux pas atd.), forenzní vědy a hlavní hrdiny, které spojuje osvícenecké myšlení 21. století. Skutečně zvláštní patvar, který budí dojem, že se zde jedná o nějaké cestování v čase. Bije to do očí víc než ztotožňování hradu Bran s Vladem Tepešem (Drákulou), i když v neexistují žádné průkazné prameny, že v tom hradě někdy byl. Ostatně je známo, že hrad Bran maximálně posloužil Stokerovi (který mimochodem svůj nejslavnější román napsal až asi osm let po událostech v této knize, což absurdnost příběhu ještě zvyšuje) jako inspirace. Ale jinak je Bran v dnešní době jen atrakcí se suvenýry, žádná historická památka spojená s valašským knížetem.
Sečteno podtrženo; kdyby se tento román tvářil seriózně, byl by to maximálně strašidelný a úsměvný mišmaš. Naštěstí je tam TA nálepka "Young Adult", takže by klidně bylo možné, aby ke konci 19. stol. přiletěla naše hrdiny do Rumunska zachránit bojová helikoptéra s americkými výsadkáři. Žádný seriózní historický román se špetkou nadpřirozena či detektivní příběh z té doby. Je to prostě dobře napsaná, zábavná fantazie pro mládež, která se nebojí překročit hranice a vnést trochu toho "modernismu" do časů "uhlazených límečků, upnutých korzetů, buřinek a dobře upravených kotlet".
Scotland Yard, založený v roce 1829, vyšetřuje vraždu v Londýně už v roce 1666 a ještě k tomu v City, kde Metropolitní policie neměla nikdy v historii Anglie žádnou pravomoc? Nedělá tohle z historického románu spíš historickou sci-fi?
Po dlouhé době kniha, která dokázala po všech těch klišé provařených konceptech zaujmout. Josh Malerman dostal skvělý nápad; vymyslet originální příběh a přizpůsobit jeho jedinečnost k vlastnímu stylu psaní. Kniha se odehrává především "za zavřenýma očima", takže se autor nemusí nijak zvlášť crcat s podrobnými popisy - o ně tu v zásadě nejde, tématem je nezaměnitelná hrůza z neznámého (asi nejsilnější ze všech lidských strachů). Děj tak rychle odsýpá, je svižný, napínavý, zajímavý, a to způsobem, že čtenář se chce dozvědět víc a víc a těžko se mu kniha odkládá. Vše postupně graduje do strhujícího finále. Tahle kniha je skutečně sui generis v hororovém žánru. Ano, daly by se textu vytknout jeho zkratkovitost a vágní popis, ale k ústřednímu tématu knihy, kdy se hlavní hrdinové musí s nebezpečím popasovat se zakrytýma očima, by se to ani nehodilo.