bacouch komentáře u knih
Šťastný život může žít každý, stačí si ho jen všimnout. Pana Bahbouha mám velice ráda a velmi si ho vážím. Tohle je kniha, jejíž název může evokovat dětskou četbu. Ale tak tomu vůbec není. Autor dokázal na velmi malém prostoru koncentrovat velké množství praktických rad, podepřených mnoha zdroji a výzkumy.
Nejlepší vegetariánská kuchařka. S minimem ingrediencí, notnou dávkou koření si uvaříte úžasné jídlo. Vařím podle toho již léta.
V lastuře osamělé
objevím nebe celé
v setmělé hladině
spatřím Tě jedině
ve hvězdné obloze
zdravím Tě můj Bože
buď vždy mým majákem
mou Polárkou
ať se tu s tou bárkou
nepřekotím
Knih o úklidu jsem už přečetla mnoho. Tady mě zaujalo pojednání o nepořádku i v duševním slova smyslu - jak se zbavit nepořádku a křivd ve své mysli a jak se vypořádat s přehlceností informacemi.
Mé první setkání s Delphine de Vigan a rozhodně ne poslední. Kniha mě zaujala nejen zajímavým a napínavým příběhem (někdy vtipným, častěji dojemným), ale též skvěle vykreslenými postavami a obdivuhodným stylem vyprávění.
Hezké kresby, občas vtipné. Neurazí, nenadchne. Ideální záchodová četba.
Tuto knihu jsem dlouho odkládala, protože jsem věděla, že to nebude lehké čtení. Pak jsem se přeci jen odhodlala a nelituji toho. Paní Klabouchová vytvořila mimořádné dílo, které je ovšem naplněno takovou hromadou smutku a beznaděje, že jsem během čtení častokrát brečela. Téma knihy je nesmírně důležité připomínat, aby se nezapomněly a nebagatelizovaly zločiny komunismu. U severní zdi odpočívají tisíce umlčených svědků a obětí komunistických zvěrstev. Mezi odpadky a plevelem. Kultura civilizací se leckdy posuzovala podle způsobu pohřbívání. Civilizace tohoto období by se asi nazývala lidé bez úcty k životu a smrti.
Napínavý thriller pro ženy s překvapivým twistem. Moc se mi to líbilo. Posloucháno jako audiokniha.
Baví mě sledovat bouřliváky a nonkonformní lidi. Čekat, jaké průšvihy zas vyvedou, koho urazej´ a jaký nový skandál je bude provázet. O něco méně zábavné však je, když takový král večírků a chlapík, co nezkazí žádnou zábavu, je váš otec. A pokud nemáte oporu ani v matce, která místo péče o děti řeší své nenaplněné sny, máte zaděláno na pěkná traumátka. Někdo vrazí ranec peněz do kvalitního psychoterapeuta a někdo se z toho vypíše. Jako Beatrice Landovská. A zvládla to na výbornou. Bylo to skvělý!
(SPOILER) Pro mě tuctová detektivka, která se mi špatně četla - nevím, zda to bylo originálem nebo kostrbatým překladem. Ale některé věty nedávaly smysl.
Prostřední část byla asi nejlepší, docela napínavá, ale bohužel ten konec to zazdil. Motiv vražd i samotní pachatelé byly absurdní. A to ani nemluvím o nedokončení některých dějových linek. Proč už nikoho nezajímal Mráz? Co se stalo s Hardinem? Po 20 letech nespravedlivého věznění jen tak vyjdu ven a řeknu: "Ale což, stane se..."...? Samé otázky. Takže díky, milá Stacy, stačilo.
Příjemná, velmi čtivá kniha plná humoru. Autorka nám líčí život s čerokézkým indiánem. Popisuje nejen rodinné vazby, ale hlavně přístup k přírodě, životu i smrti. Bylo to zajímavé, leckdy dojemné. Mám jen pár výtek: Snové pasáže už jsem pak přeskakovala, přišlo mi, že si autorka trochu víc zahulila...Celé pojetí indiánské kultury je VELMI zevšeobecňující a klišoidní a to říkám jako milovnice LLM a všeho, co se kolem původních obyvatel Ameriky jen mihne. A poslední věc - pokud to autorka celou dobu prezentuje jako svůj reálný životní příběh a pak se ukáže, že je to jen fikce, cítím se jako čtenář podveden.
Od knihy jsem čekala něco jiného. Většinou jde pouze o nashromážděné odkazy na webové stránky, online kurzy či školy, kde vás naučí psát, či vám dají prostor k prezentaci vašich textů. Konkrétní rady zde nehledejte.
Svěží humoristický román z pera finského autora mě mile překvapil. Vůbec nevím, jak jsem se k této knize dostala, ale bylo to tak příjemné! Trochu bláznivé, trochu dojemné, ne úplně reálné, ale pro mě velmi zábavné. Osudy několika mladých Finů a jedné starší matky jsem sledovala s napětím a moc jsem jim všem fandila. Konec mě tudíž potěšil. Moc příjemná oddechovka.
***
Měl bych poslouchat svoje tělo, ale když jste třicet let poslouchali jenom stížnosti rodičů a Iron Maiden, těžko najednou poslouchat svoje tělo.
Výborně napsaná detektivka o bolestech dospívání, touze zapadnout mezi vrstevníky i krutosti dětství.
Prvotina americké autorky popisuje s lehkou literární nadsázkou příběh podle skutečné události odehrávající se v krásném a divokém prostředí farmářského městečka a jeho okolí. Sedmnáctiletá Victorie projde přeměnou z holky v ženu poměrně razantním způsobem a následky si nese celý život. Celý příběh plyne krásně jako řeka Animas a line se jím nádherná vůně broskví. Moc se mi to líbilo.
"Z matčina příkladu jsem se naučila jedno důležité pravidlo: žena dělá sama pro sebe nejlíp, když mluví co nejméněPokud žena nechá vyplout na povrch jen nepatrný zlomek svého nitra, poskytne mužům méně příležitosti k rabování."
(SPOILER) Bolestně uvěřitelná kniha o vině, trápení a neštěstí. Vlastně všechny postavy se trápí a snaží se s něčím nelehkým vyrovnat. Ať už je to homosexualita, asimilace v cizí zemi a cizí rodině, neschopnost odpustit vlastnímu dítěti (Mattiova matka) či pocit viny za neštěstí své dcery. A pak tu máme dvě hlavní postavy, kde nestačí, že je někdo zmrzačený, on musí mít ještě anorexii a musí mu umírat matka na rakovinu. A to samé i v případě té druhé. Mohlo by se zdát, že si autor libuje v utrpení, ale myslím, že to není pravda. Spíše chce ukázat, že neštěstí je jako infekce, která se šíří dál a dál. Přitom by léčba nemusela být ani moc drastická. Možná by stačilo jen zbořit zeď. Ale tato každodenní gesta jsou pro hrdiny knihy přetěžká, až nemožná. "Dostala chuť ho obejmout a všechno mu povědět a zeptat se ho, co má dělat...ale jen o chviličku později s při té myšlence otřásla. Otočila s a zamířila rozhodným krokem do koupelny."
Romantika mezi pipetami obsahuje oblíbené a fungující romantické vzorce - nevrlý vs. sluníčko, profesor vs. studentka. Přesto to na mě nezafungovalo. Prvním problémem pro mě byla plochost hrdinů. O Olive víme jen, že je kanaďanka a cpe se sladkostmi a běhá maratony. Adam je zase zasmušilý a zamyšlený. A velký a svalnatý. Ale to je vše, co se o jeho postavě za celou dobu dozvíte. Hlavní hrdinové, ač jsou oba velmi dobrými vědci, po celou dobu konají velmi neracionální kroky. Konkrétně Olive se chová spíše jako žačka dívčího lycea než jako studentka PhD. A má jednu zásadu - čím hloupější rozhodnutí může udělat, tím je vyšší pravděpodobnost, že to opravdu udělá. A o sexuální pro jistotu dvojkapitole (proboha proč?)...o té bych radši nemluvila.
"Na člověka se zapomene. Po třech generacích zmizí všichni do propadliště dějin. Postupem času si na člověka pamatuje jen jeden další. Možná zná jeho jméno. Nakonec nikdo neví, že dotyčný vůbec žil."
Tato kniha mne uchvátila hned od první stránky. Počáteční příběh, který začíná poněkud temně se posléze rozvine v něco jedinečného. Každé naše životní rozhodnutí přináší určité důsledky; někdy dobré, někdy špatné. Leckdy přemýšlíme, jak by se nám žilo, kdybychom se v určité etapě našeho života vydali jinou cestou. Žilo by se nám líp? Nebo hůř? A jak dlouho budeme sami sobě vyčítat minulé "chyby"? A kolik dalších výčitek si ještě naložíme?
Vřele doporučuji všem.
P.S: Fakt, že autor sám bojoval s depresemi a suicidálními myšlenkami, činí knihu ještě smysluplnější https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2018/nov/17/matt-haig-i-wanted-to-end-it-all-surviving-and-thriving-is-the-lesson-i-pass-on