Čičolina Čičolina komentáře u knih

Muž, který chtěl být šťastný Muž, který chtěl být šťastný Laurent Gounelle

Já tohle neumím číst, já vím, že se tam předává poselství, ale jak tam není hutný příběh, tak obracím stránky a čtu mechanicky, více mi dá příklad zkoušeného hrdiny nebo lidí, vychovává mě to víc, než cílená moudra. Moje chyba, nejde to.

24.12.2019 2 z 5

Žluté oči vedou domů Žluté oči vedou domů Markéta Pilátová

Pilátová psát umí a je celkem jedno, zda jde o fikci nebo skutečnost. Propletenec osudů se četl dobře, jako bonus popis exotické Brazílie. Dobrá odpočinková knížka.(Tím ovšem nemyslím odpočinek typu Babovřesky apod.)

14.12.2019 4 z 5

Cestovní pas Cestovní pas Herta Müller

Opět závažné téma, opět poetický jazyk, který jednotlivé obrazy děje rozvíjí. Taky mi dělalo problémy se začíst, myslím, že pro generaci, která neprožila totáč, místy nesrozumitelné. Určitě by mě toto téma zajímalo více, plno věcí jsem si vlastně domýšlela.

01.12.2019 3 z 5

Dravec Dravec Marek Epstein

Příběh jsem zhltla, jak jinak taky,výborně napsané, děj má spád, aktéři se střídají a každý podává svoji verzi příběhu. Opravdu jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Člověk si oddechne, jak krásně všechno dopadlo...a v tom je pro mě slabina příběhu. Takové heppáče jako umírající milionář a všeobjímající dobro - v případě domácího násilí v tak masivní (ale ani v menší) podobě je nemyslitelné,takhle to fakt nefunguje, snad v lepším případě pomoc Azyláku pro týrané matky, tam se lze dostat jen s dítětěm, samotná žena jen lůžko na společném pokoji v azyláku pro bezdomovce, je- li zrovna volno...atd. Ty růžové brýle příběh shazují, ale to zas každému nedojde, takže 4 hvězdy

01.12.2019 4 z 5

Boží hora Boží hora Erri De Luca

Největší emoce a sílu myšlenek paradoxně najdeme v knížečkách útlých...kniha jak dělaná pro rozežraný dnešek. Příběh z doby, kdy dětství bylo krátké a hladové a ty další leta o nic lepší, život zrychlený dřinou, zažij to nebo to nebudeš mít, budeš starý a unavený....a přece vidíš anděly a slyšíš šum jejich křídel

14.11.2019 4 z 5

Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Světlana Alexandrovna Alexijevič

Hrozné...to jsem věděla, že bude. Nevěděla jsem ale, díky averzi vůči SSSR, jak hodně se válka dotkla civilistů, kolik vypálených obcí a brutality Němců lidé zažili. Díky kultu ruského vojáka jsem se na toto téma úplně vykašlala a stydím se, jak málo o tom vím. Zpovídání nebo spíš naslouchání Alexejevič je mnohdy kritizováno, já cítím hluboký respekt.

27.10.2019 5 z 5

Celý den se nic nestane Celý den se nic nestane Bianca Bellová

Pro mě asi oddechovka, mnohé pocity a postoje důvěrně známé, jen jsem si při dočtení oddychla, že nejsem chlap, to bych končila tak na 30.straně

18.10.2019 2 z 5

Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Pavel Tigrid

Po 30 letech, kdy jsem knihu poslouchala na pokračování, jsem si ji těžce přečetla. A přestala jsem se divit, i když špatně z naší politiky je mi pořád stejně. Jak prolomit tu neznalost dějin, překrucování? Jak nás jako národ donutit vymést kostlivce ze skříní a nebát se a nekrást...
Mám radost, že tu nějaké komentáře jsou, ale asi je kniha odsouzena k zapomenuti. Ještě pošlu dotaz na Český rozhlas, kde ta četba skončila.

28.07.2019 5 z 5

Rozhoupaný dech Rozhoupaný dech Herta Müller

Tak dočteno. Mám taky trochu rozhoupaný dech. Popsat bestialitu gulagu, vlastne zajateckého tábora, takovou nádhernou básní...takovými obrazy a přitom tak surově pravdivě...to nesvede žádný pisálek, ale Literát každým coulem s obrovským srdcem a empatií. Velice zvláštní a silné dílo. Deset hvězdiček.

11.07.2019 5 z 5

Vykoupení Vykoupení Martin Goffa

Hm, po 40 letech jsem zkusila detektivku. Asi se na ně radši dívám, navíc v mé době předpubertální se v kriminálních případech ménè chlastalo, více se motalo a tajemnilo...neshazuji to úplně, ale číst 3 stránky o tom, jak polda vstal a jedl a kouřil a pil, a v další kapitole stránku kouká doblba, a zase si nalije a kouří, pak akce atd....to je přesně práce psavců vydávajících ročně knihu až dvě. To pak na pořádný příběh není čas.

27.06.2019 2 z 5

Stín Stín Jiří Křižan

Když pomyslim, jak mladý spisovatel se tu pokoušel o psani, odpustím mu i nějaké chyby. Jeho příběh je tak důležitý, že bych mu odpustila i pravopisné. Je krásné číst o čestných a rovných lidech. Svinstva komunismu se stále musí zveřejňovat. Osudy těch, kteří se nedali semlet, tím spíš. Doufám, že to lidi ještě zajímá. PS: taky bych chtěla věřit, že najdu svůj soudek...

19.06.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Vůbec se mi do komentáře nechce. Knihu jsem zhltla, ale...takový silný příběh a takový spěch, tak málo přímé řeči, pořád jsem měla pocit, že jenom někde poslouchám tlachy žen, které zkratkovitě líčí rodinnou tragédii sousedů...

08.06.2019 3 z 5

Libůstka Libůstka Mariusz Szczygieł

Jsem spíše milovnicí velkých příběhů, ale občas chci číst i realitu. Szczygiełův styl psaní mě baví , přiznávám, že jsem od knížečky až tak nečekala, Gottland je Gottland.... a on mi nasadí takové brouky do hlavy! Pro mě nejsilnější Seriál pro dvě propisky.

14.05.2019 3 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Kniha je opĕt nadherně udělaná a já se nemůžu zbavit vzpomínky na své rané dětství, kdy jsem ještě neuměla číst a kdesi zalezlá žila v obrázcích z mých leporel. Tím vůbec nechci shodit příběh. Jsem už stará na to, abych se v tajemné knihovně bála, ale knížka si mě ilustracemi vtáhla do sebe a to bylo moc fajn.

06.05.2019 4 z 5

Kominické lodě Kominické lodě Ivan Wernisch

Paráda! Stručné. hutné, poetické a humorné. Spisovatel par exellence!

30.04.2019 5 z 5

S Baťou v džungli S Baťou v džungli Markéta Pilátová

Zas jedna povedená!!! Poutavý příběh, neznámé o známém, psané lehce a dobrou češtinou. Bylo mi líto, že jsem na poslední stránce, dál bych naslouchala J. A. Baťovi. Dolores nebo Ljubodragovi.Porovnála jejich povahy, postoje, vliv na druhé i jejich slabá místa. A zase se styděla za lidskou ubohost, závist. A zase si palčivě uvědomila zrůdnost totalitních režimů.
Moje první kniha od Pilátové, určitě ne poslední.

29.04.2019 5 z 5

Anna In v hrobech světa Anna In v hrobech světa Olga Tokarczuk

Trochu jsem se s příběhem minula, chytla jsem se až v druhé části příběhu, Inanna a mrtví procházejí městem. Jistě silné emoce, ale pro mě moc zkratkovitě podané.Určitě zvláštní, poetický jazyk.Ten se mi líbil moc. Ale děj mi spíš připomínal komiks.

29.03.2019 2 z 5

Dnes nehlásili žádné popravy - Deníky Vlasty Čepkové (1938, 1942–1945) Dnes nehlásili žádné popravy - Deníky Vlasty Čepkové (1938, 1942–1945) Vlasta Lavalová

Denik nebyl psán s ambicí zveřejnění, proto je v podstatě obyčejný, chvílemi snad i nudný. Velkým přínosem je ale popis všedního života, jak v Reichu, tak v Protektorátu. Vlasta jen pro sebe glosuje poměry, všímá si sociálních i národnostních rozdílů. Je inteligentní, empatická, pracovitá dívka. Je radost být pozorovatelem jejího zrání, stálosti ve víře a lásce. I ta mravnost je opravdová. Žila v těžké době a stála si ve všem dobře. Být to román, smrdí to kýčem, ale on to román není, i když má happyend.

02.03.2019 3 z 5

Schůzky s tajemstvím Schůzky s tajemstvím * antologie

Tuto edici mám ráda, ale tentokrát se to moc nepovedlo, za mě vede Ivan Klíma

24.02.2019 1 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Když příběh vypráví Smrt, čtete pomalu a těžko, trochu jako Liesel, tam ve sklepě, kde ji pěstoun, milovaný táta, učil číst. Čtete se strachem, co příjde, protože Smrt vám žádné sladkobolné vyprávění určitě nenaservíruje. Opatrně se dotýkàte slov a s dívkou Liesel a ostatními prožíváte všední dny války, ve které samozřejmě jde i o Žida, ale vy poznáváte, že ani árijská krev není ochranou...Válka je krutá vždy a všude, kruté jsou i dějiny oslavující jen vítěze a hanobící jen agresory, a asi jen Smrt ví, že žádný člověk není jen špatný nebo dobrý. Tím spíše mrazí z jejich závěrečných slov - LIDI MĚ DĚSÍ.
Jazyk příběhu i sloh se zdají kostrbaté, ale v jejich podivnosti je veliká poetika.Dostaly mě i ilustrace. Kniha, která ve mně bude ještě dlouho doznívat

24.01.2019 5 z 5