józi.odkudkam komentáře u knih
PS: Závěrem si neodpustím malou osobní doušku; kdybych za nutný/žádoucí důsledek meditace vhledu, jíž praktikuji, považoval "vyhasnutí", tak se mě kapitolka "Hvězdný kláštěr" (jež se k takto pomýleně - a nejspíš jen teoreticky - uchopené praxi zjevně odkazuje) ne/dotkne. Meditací získaný nad(v)hled sice umožňuje připouštět si k tělu - aniž bych k tomu lnul, či se odtahoval - v podstatě cokoli...což však ani omylem neznamená necítit, ale spíš cítit čistě, bez přívlastků. Právě odplavením šumu lze krásně vidět "co jo, a co ne".
INTERPRETAČNÍ SPOILERY
Coby mrněti, ohromenému filmovou adaptací (jež po hříchu zpracováná jen první část děje) mi motiv souzvuku "fantazie" a skutečnosti přišel zcela druhotný. A on je prvořadý. Nekonečný příběh je příběhem Rovnováhy. Reality a snění (nebo lépe Touhy...a ještě něčeho jiného, jak si později ukážeme) úniku a odvahy, radosti i smutku, něčeho a ničeho. Obé je bez druhého absencí významu. Slovníkem levých sloupců. Až zrcadlící rým tká melodii...Přej si a sni, ale nepouštěj uzdu a nohy nech v třmenech. Neutíkej, nezavírej oči před vnější, ni vnitřní "realitou", jdi jim vstříc a najdi cestu, jež nebude co jen pohádkou, ale kompromisně žitým Příběhem, co neklopí jen pohled v hvězdy...či v zablácený sníh, ale čerpá z obého.
Po dočtení na mě padla nefalšovaná lítost, že tohle dobrodružství končí. Ne však na dlouho. Ende totiž vpravdě pouze načal historii, jež je pouhým preludiem, otevřenou výzvou k "dopsání" příběhů vlastních (myslím, že v transcendentním vztahu čtenář-text, lze spatřovat jeden ze dvou hlavních důvodů volby motivu Nekonečna v názvu) v nichž jde o to, zda a nakolik se vydáme po cestě vlastní, nebo nám cizí, vnucené/vemluvené.
Z dospěláckých pohádek (Malý princ, Alchymista) mnou tahle zarezonovala nejvíc. Je až k nevíře, jak zvučně tahle symfonie brnká snad na všechny lidské struny. Na její podmanivosti mi sice po jistý čas ubíral fakt, že se Ende ve svých metaforách s nejasně definovanými pojmy (hlavně v první části knihy) trochu zamotává; o čemž, řekl bych, sám věděl. Vždyť proč by jinak cítil potřebu lepit k jednomu z hlavních motivů oné první části (v níž proti sobě staví Fantázii a realitu, potažmo ratio, a kde "pošlapávání Fantázie vede nějakým záhadným způsobem ke lži, potažmo snadné manipulovatelnosti v realitě") pojistku v podobě tvrzení, že ti nejnebezpečnější lháři hlásají neexistenci světa Fantázie. Není tomu spíš naopak? Jako jasně, lze namítat, že jsme symbolické bytosti neschopné překročit zkušenost subjektivního zakoušení (naše subjektivita de facto opravdu JE tím nejreálnějším co máme!) jenomže faktem současně je, že právě fantazie bez korektivu rozumu a vnější "reality" (tedy toho, na čem se shodnem dík "intersubjektivní triangulaci") plodí ty nejzhoubnější bludy. Mimo mísu mi v téhle souvislosti přišlo i podobenství "třetí brány", kterou lze projít jen když člověk nic nechce...aby se pak konečně mohl ptát na to, co "chce"; proč Ende něco tak "off topic" směšuje s fantazií/představivostí?
Nebo se v něčem zásadním pletu? Jistě a má s tím co dočinění již zmíněná pojmová nejasnost. Říší Fantázie se totiž v první řadě nemíní svět fantazie/představivosti, nýbrž Touhy, z níž fantazie (mimo jiné) až následně vyvěrá! Ve světle Fantázie coby Touhy (vs. "prudérní", logikou a všemožnými pravidly spoutané "šedi" ratia a reality) náhle výše zmíněné rozpory začínají dávat smysl; když budu Touhu zašlapávat/popírat její existenci, nevyhnutelně nastoupím cestu lži, v níž se sám sobě odcizím, rozejdu se s hlasem svého nitra (z jehož potlačené složky se tyto Touhy tak jako tak oklikou manifestují, ovšem jako oBludy) a takto zbaven vnitřní střelky se stanu snáze manipulovatelnou obětí klamů a lží. Ovšem pozor, není touha jako Touha. Když nejsem schopen umlčet dav, často z vnějšku vnucených, či vnitřně povrchních, chtění, nemohu zaslechnout hlas skutečné Touhy nacházející se za "třetí bránou"...Této interpretaci říše Fantázie coby Touhy jednoznačně nahrává i druhá část knihy.
V ní se hrdina, s nímž se již čtenář ztotožnil, stává tím, čím vždy tajně toužil být (opravdu?)...a setkává se s vlastní, ničím nekrocenou "pudovostí", čímž vede k obdobné konfrontaci i svého čtenáře. Tato je zosobněna v až palčivě bolestivém leitmotivu, kdy se celá Fantázie odhaluje coby jeviště sebestřednosti, v němž jsme sami sobě hlavními hvězdami; trapně hořké zrcadlo...jež k nám ale patří a z jehož zřídla pramení hybné, a v důsledku i tvůrčí, síly. Je to právě tahle druhá, značně jungiánská, objektivně vzato nudnější (jakou prázdnotou čpí "na povel" splněné touhy!) a z pochopitelných důvodů i zraňující část příběhu, jež mu dává celistvost. Zde je asi na místě demaskovat nejzákladnější skutkovou podstatu Touhy. Je jí láska. Ta však, aby nezkysla a nestala se sama sobě žalářem i žalářníkem, musí překročit prvotní objekt svého zájmu, totiž já, a vydat jej všanc Vně. Teprv tím se kruh uzavírá. V první půli se učíme rozeznávat existenci (sebe)lásky a v druhé jí zpytujeme do hloubky (tak, abychom se mohli v souladu s ní vůbec pokusit žít skutečně naplněný, osobní příběh) čímž poznáváme, jak se nestat jejími žárlivými strážci/otroky. Snad právě tuto Rovnovážnost hledání zdravé lásky symbolizují do sebe zakousnutí hadi Aurinu. V ní je konečně obsažen i druhý z hlavních aspektů Nekonečna v titulu; dítě potřebuje cítit vnější lásku, aby mohlo mít rádo samo sebe a později mohlo tento dar smysluplně sdílet ve vztazích; přátelských, partnerských...a rodičovských. Koneckonců, "co jiného je mít radost, než mít rád?"
A no jó, vím. Tedy na odlehčenou; nejnezdolnějším bytím, ba primordiálním božstvem Fantázie jsou nade vší pochybnost Dvoupoustevníci - archetypální lišejník Báby s Dědkem - žijící z neutuchající vášně vzájemného sporu. Jsem bytostně přesvědčen, že i kdyby nicota kolem nich vše sežrala, nic by na ni nedbali, oni už by si něco našli;-)
Po dočtení Eganovy Diaspory jsem se bál, že mi jakýkoli následnující román bude zákonitě připadat banální. Mýlil jsem se...a rád.
5 medovníkově hutných *****
Čím je pro Bibli Ezechiel, tím je pro hardcore scifi Egan. Multidimenzně multiverzní road-trip v cloudu Diaspory uploadovaných myslí sjíždějících fraktální topologii Možností. Závratná četba, jež mi posunula meze myslitelného, jakož i snesitelného...jen aby mě na konci své fantastické pouti přivedla k uvědomění si něčeho bytostně lidského. Rozkoše z neznáma. Prožitková kvalita "dráždivé drásavosti skrytého" coby emergentního daru intelektu; díky za něj! Určitá míra dobře(?) dávkované frustrace, kdy je vám už už svoleno se letmo dotknout, jen aby jste co chvíli opakovaně zjišťovali, že jste už zas o n-tý krok zpátky, je vlastně dost možná vědomá "fíčura" téhle knihy...stejně jako i ztělesněním děje. Krev, pot a opojení! Kázeň je klíč.
5 radikálně kolmých *****
V recenzi jsem se docela rozjel (kdyby měl někdo odpověď na byť jedinou, tam nadhozenou otázku/doměnku, sem s ní! rád se přiučím) ale aspoň dobře míněné rady z ní fouknu i sem "předchozí zájem o kosmologii a kvantovou mechaniku je, obávám se, nutností...knížka má vzadu slovníček pojmů + se vůbec nestyďte přečíst si všemožné synopse ke knize, sám autor má doplňující materiál k jednotlivým kapitolám na svých stránkách !Greg Egan website Diaspora! tady budete rádi za každý záchytný bod; extrémně mi taky pomohlo nelámat věci přes koleno, nespěchat, tu a tam si udělat edukační odbočku a knížku - třeba i po pár stránkách, kdy jsem cítil, že mám dost - pro ten den odložit...i zdánlivě neproniknutelný text se při opětovném čtení den nato leckdy zjevil v novém světle; podvědomí nespí...četba se mi tak protáhla na cca tři týdny, ale nelituju, prolítnout jí jen tak by nemělo smysl"...Třeba svým osobitým nasvícením některých konceptů pomůže i má recenze. Zkuste, uvidíte.
Po literární stránce jde o chleba s máslem, ovšem s nadstandartně nepovrchním, v názornou praxi přetaveným a hezky shrnujícím ponorem v mechanismy zneužívání demokratických slabin. Tady už nejde o "jen" o kupování si/dosazování politiků/loutek, či prorůstání vysoké finanční sféry/potažmo vlády s mafií, neštítící se vydírání, vražd, či obchodů s rozličnými komoditami, včetně lidí (jen podotýkám, že vše výše zmíněné snáz a neochvějněji usedne na pramen v režimech autoritativních...ostatně právě z nich svá chapadla ony mafie natahují...a "západ" se neštítí potřást si s nimi ploutví, peníze nesmrdí; evropské i americké banky rády pomohly - přes spletitou strukturu hedge fondů - vyprat nemalé peníze nakradené novou olygarchickou aristokracií kolabujících postsovětských států) Novinkou je systematicé přiživování našich temnějších já (a v důsledku rozvracení společenské soudržnosti) pomocí moderních technologií. Cílením politických kampaní za užití datového profilování ("Představte si, že například 90% žen, co se jim líbí Hříšný tanec, volilo Obamu. V Evropě jsme třeba zjistili, že lidé, kterým se líbí značka Hello Kitty, nesnášejí Izrael a pro Brexit jsou zas konzumenti čokolády Cadbury") se společnost začíná obracet sama proti sobě; algoritmickým vytvářením sociálních bublin, jako i zneužíváním/rozdmícháváním/zveličováním jejich rozličných sentimentů (i v sebelépe spravované společnosti bude vždy nějaká dílčí nespokojenost) a vůbec brnkáním na správné struny; když se do tohoto tržně "přirozeného", pozornost si uzurpujícího, dramata a kontroverze generujícího algoritmu sociálních sítí a privátních médií vloží zahraniční hráči, máme problém, jenž narůstá exponenciálně s viralitou nepodložených narativů a tvrzení, jimiž lze informační prostor za hubičku zahltit. Vše výše zmíněné si Čína s Ruskem doma ohlídají, zatímco sami můžou levně zatemňovat a rvát na kusy kolektivní mysl lidí v zahraničí. Nic z toho není vyloženě objevné, ale názorně vše spojit v jeden příběh je edukativně záslužný počin; za což dávám hvězdu navíc (bonusem je i lehký dotek ženskosti; není to nic na sílu a je osvěžující nahlédnout převážně můžský svět taky trochu jiným prizmatem)
Jak z tohohle Urobora ven nevím (resp. vím, ale to se nestane; opustit sociální sítě a libovolné téma aktuálního zájmu raději prohnat srovnávačem Ground News...na starší - aspoň 6 měsíců - třebas i velmi zpolitizované kauzy, je pak dobrá wiki; ona se časem, dík open editu, vždy uvede do informační, dobře ozdrojované homeostáze...nebo klidně koukejte na čt; a říkejte si, co chcete, jde o nejvyváženější médium v zemi; když vezmu třeba i teď americké volby a srovnám digitální shitstorm s poklidným a věcným zpravodajstvím - za účasti proponentů obou stran - na naší veřejnoprávce, tak není o čem; resp, pokud o nějakém vyváženějším médiu - tj. skýtajícímu prostor celé názorové škále + dodržujícím základní žurnalistické standardy - víte, určitě mi dejte vědět, rád se přiučím) Nezbývá než zachovat klid, odhodlání, nevlezle šířit osvětu a věřit, že válku o obsah lidských myslí ustojíme...a třeba z ní vyjdeme silnější (já si třeba dík dění posledních let uvědomil, jak málo jsem si byl své postoje schopen obhájit...k čemuž by bez ostré názorové konfrontace nedošlo)
Nicméně už teď je viditelným dopadem virtuálního-šílení (přikrmovaného zahraničním působením) vzestup populistických "catch all parties", jež nesplnitelně slibují přiliš mnoho příliš mnoha skupinám s rozpornými zájmy. Smutné je, že se k tak kontraproduktivním praktikám musí(?) v konkurenčním boji uchylovat i strany s potenciální vizí, jež pomalu mizí. Navíc populisté, často na úkor zvýšení dluhu, nějakých krátkodobě pozitivních změn dosáhnou, což jim zvyšuje šance v dalším cyklu. O tom, že se vlivem digitálního mrd*íku derou do popředí současného dění, ruku v ruce s radikalizující se rétorikou, lidé s morálním kreditem, jenž by byl ještě před deseti, patnácti lety nemyslitelný, ani nemluvím; laťka se snížila a dnes může být lídrem svobodného světa patologický non-stop lhář s x Watergaty na krku a všem je to jedno...neboť má nějakým záhadným způsobem, spolu s Elonem, údajně "blízko k lidu". Donnie je vlastně dokonalým avatarem postmoderny; v jeho pojetí je pravda zrelativizována v nekonečnou pružnost. On je věrozvěstem éry(?) post-faktické, neboť ve své osobě slučuje snad všechny myslitelné protimluvy...už vůbec nezáleží na tom, co říká, nebo dělá, důležité je, jakou nestydatostí pohotově zalepí nestydatost předchozí...přičemž je vše obratem zapomenuto, zůstává emoční náboj; strach a hněv. Know-how frenčíza, kterou teď s úspěchem kopírují jemu podobní na celé zeměplacce.
4 záslužně osvětné, čtenářsky přívětivé ****
PS: Scott Brennan je v reálu "Steve Bannon", ESC/Challenger analytics je "Cambridge Analytica" a platforma Dexter je "Breitbart"...aspoň tyhle tři subjekty doporučuju powikipedit.
Ve zkratce YA variace Nekonečného příběhu (zatím jsem teda po hříchu viděl jen film, musím napravit:)
Už ani nepamatuju, kdy mě v svůj svět nějaká kniha tak přirozeně vtáhla. Od prvních vět rezonovala a dlouho i držela; možná lehce podbízivá, hranu braku olizující, ale opojná směs útulnosti Kingova To a gaimanovské výstřednosti Nikdykde/Amerických bohů. Jiný Barker než jak jej znám, míň hororový, víc rozmáchlý/roztěkaný(?)...ale nevatí; těch sedmset + stran si svou plochu obhájí. Divokostí, imaginací, atmosférou, nostalgií ztraceného a tušením blízkého. Ve svém jádru pohádka o dospívání, zachování si dětské esence (ve smyslu tajemství a možností; metafyzika kosmu jež reflektuje bytostné přesvědčení svých uživatelů může být normalizačně svazující...ale i nekonečně rozlehlá) jako i o změně, hledání, překonávání těžkostí a návratu. Literární pohlazení, jenž, nebýt jisté...až naivně přímočaré dobrodružnosti a občasně přepálených výronů romantizujícího smýšlení (či odvážně odhalené zranitelnosti?) řadím skoro na roveň zářezů výše jmenovaných šlágrů. Eh...dojem vlastně ještě trochu kazí nesoulad, kdy máte magii hnětoucí samu podstatu a jež zároveň není schopna vypořádat se s bandičkou revolvery opásaných grázlů; totéž, jen v opačném gardu, platí pro Metlu, či Imakolatu. Ohýbání/zveličování/umenšování/a vůbec random užívání Moci tak, aby vyhovovala požadavku nejbližší dějové peripetie zkrátka ruší.
Zvažoval jsem čtyři, ale nějak se k nim nemám. Vizuální bohatství zde není jen samoúčelným rejem. Prosvítá jím moudrost...nebo aspoň upřímná snaha o její uchopení.
Ad.: A tak ne, s odstupem se po dočtení cítím oklamán. Fantastično Utkaného světa je spíše sešívané; působivá plachta z tisíců nesourodých "za-každou-cenu-tam-chci-mít-i-tenhle-nápad" útržků, ale co je jí to bez stěžně platné; celek světa nepůsobí soudržně, organicky ani funkčně...a v důsledku ani uvěřitelně. Bohužel. Taky je hloupé, že je tu "obyčejný" svět prezentován jako něco šedivého, nudného, div ne zavrženíhodného. Opravdu?
Jedno okaté moudro si ale odnáším, v parafrázi bych jej shrnul jako "nic opravdového nevzniká ze samoty, ale ze vztahu (míněno jak v sociálním, tak i v tom nejobecnějším, kooperativně antagonistickém vztahu vlastností, sil apod.)". Z jara asi zkusím víc vystrčit nos z nory, už sem jezevec hroznej.
4 lehce rozčarované ****
PS: Laser chválím za jemnou stylizaci vnitřní grafické úpravy. Kapitálky jsou pixelový miniart, mými oblíbenci jsou loďka C a fontána T.
Vau, po první třístraně autorova přezíravého monologu jsem pro sichr mrk na přebal, jestli sem si omylem nepůjčil memoáry vaška klauzů. Nepůjčil. Nicméně je fakt, že tolik pýchy, ješitnosti, zaslepenosti, nadutého velikášství a pohrdaní plebsem (jemuž se současně snaží svou domnělou velikost vnutit) je samou esencí klauzovic rozkvetlé narcistní mysli. A ze satana činí zoufalce, jenž hledá obdiv v očích hmyzu. Smutné.
Zvláštní, že obdobný obdiv vlastně vyžaduje i otěcko a když se mu ho náležitě nedostává, tak hned všechny trápí hladem, válkou, morem...nebo rovnou topí; proč bohové, a potažmo všechny "vyšší bytosti", tolik lpí na vděku a respektu nedomrlých larev? Vždyť i jen lidský rodič může v nejlepším případě doufat, že mu děti jednou odpustí, tak jakto že tvůrce všehomíra není víc nad věcí? Ale zpět ke knize...
...jež je antikristovým evangeliem vyprávěným v první osobě; ďábel sestupuje v hmotném těle na zem, kde skrz něj poznává, jaké to je být smrtelníkem. Což by mohlo fungovat, kdyby, podobně jako inri, zapomněl na svůj původ. Ale ono ne, satan ví, jak to chodí v transcendenci, jako i v lidském srdci a přece je ze všeho vykulený. Celý koncept tím trpí a rušivě drhne; autor sice s jakýmsi "pozvolným zapomínáním" pracuje, ovšem nelogicky, ad hoc alibisticky a ve výsledku nepřesvědčivě.
A Neříkám, některé postřehy jsou hezké...mnohé zas však stojí na až schematicky teatrální reverzi očekávaného, což chvíli funguje, než prozřete a rázem vidíte spoustu kontrastně líbivé hlušiny. Snaha o velké umění z ní trčí.
INTERPRETAČNÍ SPOILERY. Je celý deník lstí, jejímž cílem je nás demoralizovat, co do naší kultivované zvrácenosti nám pochlebovat a vlastní vliv záměrně umenšovat (ďábel sezná, že na povrchu hraje druhé housle)? Nebo jde o psy-op, kdy bůh nadikoval apoštolu Leonidovi zvěst, že lidé už dávno žijí peklo na zemi a můžou si za to sami? To by sice byl takový lehce banální, nicméně dobře míněný pohlavek a zaroveň hozené laso...jen nevím zda po něm šplhat kamsi do hlubin okluzní fronty, nebo se na něm oběsit. Snad je celý příběh o tom, že ďábel - a potažmo bůh - jsou prostě úsměvnými ideály ve slonovinových slujích/věžích, jež ve své éterické podobě ani nemohou jednat jinak a jež se, jsouc tváří v tvář hmotné skutečnosti zaskočeni možnostmi, sami sobě zpronevěřují (ježíš je zmítán láskou, strachem, pochybnostmi a satan hrůzou, soucitem, láskou? právě posledně jmenovaná je motivem nejpůsobivějším; satan popřen láskou je mi v kontextu ježíšova odmítnutí světské lásky v prospěch té boží vlastně i sympatičtější) Snad je testamentem samo o sobě, když jsou nám v rámci spiklenecky důvěrné výměny "autor-čtenář" předkládány ideály coby úsměvné anachronismy, mrky, mrk...nemyslím, že je to v reálu tak zlé. Nejvíc mě zklamal závěr. Za mě celý příběh jasně směřoval k jedinému. A sice že Magnus ďábla od začátku prokouk, rozhodl se jeho majetku využít k spáchání nějakého jedinečně dalekosáhlého hříchu, následně se zabít rychleji než on a zaujmout na uvolněném trůně jeho místo. Pointa je ale taková, že na zemi už pro víru není místo, což se s takovým vyústěním vylučuje...hmm, není vlastně nakonec Satanův deník, ze své podstaty, snahou vrátit lidu víru prostřednictvím zjevení existence ďábla? Jako; hej, tady je můj deník, chápeš, člověče?...eh
KONEC INTERPRETAČNÍCH SPOILERŮ
Ale tak font je velký, nápad jako takový nosný a otázky vybudil; dostat se mi do rukou na gymplu, budu u vytržení. Navíc působí hodně moderně; rok vzniku 1920 bych netip. Nakonec jsem na hru přistoupil a nelituju. Hmm, možná opráším Cizince v cizí zemi.
3 sinusoidní ***
Nádhera. Tohle je pro mě osobně dost možná nejdůležitější kniha, co jsem četl a potřeboval jsem to zpracovat; výsledek jsem kvůli většímu rozsahu přesunul do recenzí...zkuste, je to pár stran, v nichž jsem se co nejlépe pokusil vystihnout jak knihu, tak přínos, jako i pohnutí...a kdybych jimi hnul jen jediným dalším bytím, bude má radost o to větší. (klidně písněte) Budu osobní, neboť jiné cesty není, lepší reklamu nedám.
5 odkvetlých pampelišek ***** v povětří
PS: Update k 6.11.24...po tříměsíční praxi (poctivě každé ráno cca 10-15 minut; alespoň na chvíli odstavit rozjíždějící se kolotoč myšlenek je jako druhé probuzení, jež se příznivě promítne do celého dne) si ve stručnosti troufám shrnout v čem momentálně spatřuji největší přínos meditace. Jde o čisté nahlédnutí podstaty subjetivní lidské zkušenosti. Je ničím neohraničený, dokonale čirý, průzračný prostor; tento "prostor" je Vědomí. V této bezrozměrné čirosti "nad našimi rameny" se zjevují, levitují a zanikají jevy. Ať už tělesné (bolístky, únava, tlak, dech, teplo, chlad, tep apod.) či zvukové, emoční, náladové nebo myšlenkové. Dokud vědomě vnímám, že se všechny tyto jevy dějí v oné bezrozměrné průzračnosti, aniž bych se jimi nechal pohltit, nacházím se ve "správném" stavu. Při tom nejde o nic časově náročného; většinou stačí 2-10 minut, někdy se "přepnu" hned. Trvalé útočiště, v němž si lze připomenout, o čem vlastně skutečnost je. Útočitě, v němž si lze bezpečně prožít i všechno "zlé" a nenechat se jím semlít; extrémně užitečné pro integraci a poučení se z všemožných každodenních (jakož i dávno minulých) útrap, nelibostí, zranění, ale i úspěchů a radostí, aniž by se tyto překlopily ve všepohlcující, sladkobolně sentimentální stavy.
Být vyobcován z lidského společenství a takto o samotě uvržen v divočinu je pravděpodobně tou nejnezředěnější svobodou, jaké se vám může dostat. Není úniku, není komu co předstírat, není na co si hrát. Neúprosná, iluzí zbavená realita jíž Šóhei hledí do úst. Posledním pojítkem s příčetností je schopnost vnímat...krásu? Estetetika přírody coby poslední obranný val před její krutostí. V prehistorii snad i val první; nakolik je umění tím, co z lidí činí lidi? Také je mi otázkou, zda se Šóhei vůbec zbláznil, resp. co je normální? Žít opleten jemnou sítí smluvních jistot, drobných lží i konvenčních radostí, nebo stav, kdy jsem z nich zcela vytržen a stanu tváří v tvář děsivě prchavému, živočišnému tepu bytí?
Ohně na planinách jsou mimo to počinem skutečně protiválečným; obecně jsem na ten přívlastek lehce alergický. Většina tzv. protiválečné tvorby v sobě totiž vždy obsahuje faktor družnosti, neřkuli dobro-družnosti, pospolitosti, bratrství, udatnosti apod...tady je jen zmar, vše je v troskách, vše přestává platit a je jen co je. Jak se k tomu postavit, jak si uchovat...co vlastně? Bylo to "něco" vůbec doopravdy?
Za mě věčná škoda posledních dvou kapitol (SPOILER; byť samotná dobrovolnost blázince výborná je!) v nichž se Óoka pokouší o "vyšší" pointu jež nejapně kombinuje pojmy autority/nezbytnosti/nahodilosti a výsledek je, mírně řečeno, rozpačitý. Škoda.
Meditativní, kruté, hypnoticky lhostejně plynoucí a poeticky obrazné vyprávění...s nezvládnutou pointou.
4 ospale zakleté ****
Sňatkoví e-podvodníci islámu...člověk ještě chápe, když u nás verbujou lidi, aby tu mohli zakládat teroristické buňky, ale konvertovat přes net mladý naivní holky, aby přijeli k nim a...co vlastně? To nemaj na poušti dost sex-botů/hospodyň/inkubátorů? A i kdyby, tak kolik jich tímhle postupem získají? Jednotky, desítky ročně? Jediné co se mi cca k době vydání knihy (2015) povedlo dohledat je, že se v Belgii od 2001 do 2016 povedlo zrekrutovat celkem 380 "zahraničních bojovníků" tj. všech pomatenců, nejen wannabe šeherezád, co opustili domovinu a odjeli na blízký východ (mimochodem jde o největší poměr na počet obyvatel ze všech států EU - 33.9/1000000 - viz. https://www.ict.org.il/UserFiles/ICT-IRI-Belgium-Teich-Feb-16.pdf ...v tomhle smyslu autorka účelově mlží a strategickým rozmisťováním náznaků a nedořeků se snaží navodit dojem podstatně větší plošnosti; závěrečná čísla pak vůbec nezohledňují fakt, že drtivá většina zahraničních bojovníků nepochází z Evropy, ale z podobně beznadějných děr, jako je ta syrská) což je i na poměry hadrových hlav dost vypatlaný byznys model. Nebo je to věc mezinárodní prestiže? Podívejte, jaká exotická zvířátka jsme si ochočili. Snad jde i o rozkoš z psycho-hry, kdy někomu rozvrátíte vnitřní svět a naplníte ho duchem svatým. Anebo jim na srdci fakt leží spása džaurských duší? Snad od všeho trošku.
Nicméně co se "svádění" žen týče, tak jde spíš o ojedinělé iniciativy osobního charakteru související hlavně s citovou vyprahlostí a nechtěně přiznanou nadřazeností liberální kultury...jež prochází ložnicí; jak praví náš skypeový Al Juan "západní ženy jsou otevřenější, ne jako ty naše." Dojemné. A za mě v jistém smyslu ještě o chlup zlovolnější, než někomu do hlavy valit klíny o zdravotních benefitech nošení výbušné vesty. Trochu mi to připomnělo dokument "V síti", kde rozkrývaj síť pedofilních predátorů, což je zde násobeno religiózně-ideologickým podložím, nějakou tou uřízlou hlavou apod...hádám, že moderační algorismus právě zkolaboval; tolik klíčových výrazů na tak malé ploše nemohl unést.
Je fascinující, že i když autorka celý proces "náboru" podstupuje vědomě a z profesionálních důvodů, tak se skrz své alter ego solidnímu mindfu*ku nevyhne ani ona. Sám jsem někde kolem půlky začal propadat blbé náladě. Co musí zažívat upřímně přesvědčení lidé? Připoutání, nátlak, pochyby, strach, odhodlání, naději...a lásku? Ta poslední hory přenáší; a když nemůže Mohamed k hoře, čeká horu moře hoře...nebo rozbije prasátko (když se islámské narážky daří, tak se daří) a vydá se na cestu:/
Hádám chválihodně preventivní jednohubka do škol, z níž ale cítím rozpaky; nemůžu setřást dojem reportážní inscenace (navíc neumělé); spousta dojmů, až divadelní dramatizace, nevím no. Šlo by o dobrý byznys model...Jestli to ale pravda je, tak tipuju, že při její četbě Abú Bilel nejedním vybraným slůvkem zhřešil.
3 rozladěné ***
Ad.: Uf, jsem zkusil shlédnout snímek Profile(2018) a přísámbůch, že na mě po půloďce multitaskingu, co během ní londýnská novinářka spáchala, pad takový stres, že zvažuju lázeňskou kůru v poklidné Sýrii.
Interpretační spoilery.
Na podvědomé úrovni snad lidi do zahraničních misí táhne vlastní prázdno. Před sebou samými utajená touha ho zaplnit. Kde jinde hledat smysl, než tam, kde je vklad nejvyšší? Přece když se pro něco umírá, tak to za to stojí, ne? O to větší je pak rozčarování, když smysl nenajdou ani tam. Ono se tam totiž vlastně umírá, aby mohlo nerušeně fungovat to "obyčejné" prázdno, z nějž do "neobyčejného" prázdna války utekli. Proč ale umírat za způsob života, který nestojí za to žít? Před očima vám z toho ve vzpomínkách jede úplně stejná, stará šmíra; dete do krámu pro rohlik, najíte se, dete spat a tak furt do kola...s tím, že v tomhle filmu můžete kdykoli násilně zařvat a absence smyslu je tím jen o něco palčivější. Dostanu medaili, pásový opar, něco nudy, hnusnou noční můru, opušťák, du do krámu, koupím housky, bolej zuby, stárnu a nezadržitelně se to valí dál, klidně sem moh dělalat ve fabrice.
A děje se to pořád. V míru, v zácpě, ve válce...to nevěřícné, rozčarované čekání na zázrak; kdy už ten slibovaný život zaklepe na dveře, kde je?
Knížkou prostupuje neodbytně ostré vědomí hmotného ukotvení...a snad právě jím se imlicitně dovolává smyslu, aniž by jej vnucovala. Za mě víc existencialismus, než loženě proti-válečná literatura. Nebo je to možná má vlastní projekce; tyhle suše popisné příběhy, co na první dobrou nikomu nic necpou, si o ní říkají...(každopádně je napsaná hezky; stroze, přesto evokativně)...nakonec je vše o srovnání se v hlavě. Nechápejte mě zle, ani s ním šmíra nezmizí, tělo je furt tělo, hlad je hlad, smrt je smrt a svět je tomu všemu dál němým svědkem, to zůstává; ale přichází to jako nahý signál. Uvědomit si, že každý, i třeba otravný pocit, je ryzí kvalitou, jež v nás víří, i námi zevnitř cloumá. Proč děláme, co děláme, je vlastně šílené, jsme v permanentním rauši, pod jehož vlivem se přískoky pohybujeme z "a" do "b", chybí uvědomění, kontext, meta-příběh.
Cením, že se Giordano po "klimaxu" nerozplynul v mlze otevřených konců bez rozhřešení (byť to tak v reálu mnohdy je...hmm, do erbu si dám buridanova osla) a se svými figurami dohrál.
5 únavou olízaných *****
PS: To jako fakt neměli v celym podělanym konvoji jeden jedinej podělanej hever?! Neuvěřitelný.
Jak má knížka jmenný seznam, mapky, biblicky tenký papír a strojopisně archaický font, tak u mě propadnout nemůže. A soudce Ti je má (škoda jen příšerné obálky!) Navíc mi, vzhledem k tomu že detektivní žánr nemusím, nevadila ani poněkud těžkopádná šroubovanost zápletek. Kdo to má jinak, nechť hvězdu odečte.
Čím si mě Ti získal je kulturní génius loci. Jeho jednotlivé příběhy se sestávají ze směsi ponaučení a mikrobajek (Tříprstý se jej pokusil osmkrát vykovat, ale nikdy se mu to nepodařilo. Potom přísahal, že jestli to dokáže, obětuje svou milovanou mladou ženu božstvu řeky. Podeváté meč vykoval a ihned jím usekl své ženě hlavu) přírodních motivů a strašidelně laděného tajemna s východním nádechem (duchové zemřelých, tygrodlaci...)
Prim hraje hierarchie, jež sice nepostrádá lidskou úlitbu jadrné přízemnosti a humoru, ale jak si Ti nasadí soudcovskou čepičku, má moc nad světskými osudy a žerty jdou stranou. Tyhle polohy střídá s psychopatickou hrozivostí; mezi blahosklonností a smrtí je hranice tenčí koňské žíně...současně klame, blafuje a vůbec si s lidmi pohrává dle libosti.
Krom stylisticky a obsahově formalizované struktury vyprávění je konfucijánský étos zrcadlen třeba i architekturou, kde jsou města sevřenými čverci hradeb (rovnoběžných se světovou růžicí) soustředěných kolem budovy soudu; jednotlivé okolní kvadranty s hostinci/svatyněmi/zahradami apod. jsou dále separovány branami; ty jsou i na vodní cestě, jež městem vždy teče...kulturní ochutnávka, opojná, jako i lehce znepokojivá.
4 kolísavě zábavné, leč v kontextu našich tradic dostatečně přitažlivě jiné ****
hej, karci, pst, pst, karci, poť sem, tiše; fak to rači smaš, dobře to s tebou mislym, než tu v tej naší totalytě (se divim, že sem k nám furt lidičci utíkaj z těch blahobitnejch svobod, v nichž žijou...jako svýho času cez berlínskej múr) kvůli pravdě zařveš v gulagu a tvý děti si budou vo škole vyprávět leda pohátky (i vo tym spojenectví mezi híťou a štálinem - který vesele fungovalo, než ho híťa porušil - rači mlč; za to je zas basa u puťky dneska, kámo, si nevybereš)...a hej, pst, nerozhlížej se furt jak sůva kolem, no poť blíž, koukej co mám; maršálovu iněkci, he? nebo aspoň ukrajinskou pračku, tývý nechceš? mám, levně!
ps: chápu, že ti v zornym poli permanentně běhaj rudý kola, srpy a kladiva, ale po bodu 2 obyčejně bejvá bod 3, ne? (neboj mam printscreen:) ...a taky mi přínde vod tebe trochu vocasný, dyš mi vo hlavu pleskáš ne-černobyl-ostí, zatimco máš sám (jak vidno Z tvých předchozích polucí) o dobru a zlu jasno až až
...jak já miluju, dyš nějakýmu vlastníku cínovejch vojáčků praskne žilka, muck!
Navrhuji malou rozvahu.
Přijměme jako axiom, že muž a žena jsou (co do společenských rolí a charakterových vlastností) převážně sociálním konstruktem.
Proč potom tomuto, do značné míry umělému a kulturně velmi variabilnímu, konstruktu podřizovat svou tělesnou schránku?
Nebylo by mnohem zdravější vést lidi k tomu, že není nic zlého na tom, když se vnitřně neidentifikuji s vlastnostmi, jež většinová společnost příslušné kultury připisuje tomu kterému fyzickému pohlaví?
Transgenderová "ideologie" (lze-li ji tak nazvat) mi v tomhle smyslu přijde trochu schizofrenní, neboť na jedné straně poukazuje na umělost kulturních konstruktů sexuálních stereotypů a na straně druhé umožňuje se jim podřídit tím nejzažším možným způsobem, totiž aktem reálné tělesné proměny.
RE-EDIT: Pokud by někoho zajímala konkrétní čísla ohledně "výčitek z tranzice", tak relevantní studie na dostatečně reprezentativních vzorcích (navíc s odstupem 1-7let po operaci) existují...je to cca 1% viz. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8099405/
Jinak, jako "trans gender" se v usa identifikuje cca 0.6% populace (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5227946/) přičemž operativní zákrok vyhledává dle "Range of estimated prevalence (of GCS) among transgender people in the USA" a "Epidemiology of gender confirming surgery(GCS overall)" cca 30% těchto lidí (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6626314/)
Co se hormonální léčby (GAH) týče, tak vývoj (od 1979 - teď) přístupu k ní zde, konkrétně odrážka "introduction" (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9387802/)...a tady skutečně potenciální problém je, neboť se kvůli de-stigmatizaci diagnózy ustupuje od nutnosti psychiatrické evaluace...ale těžko říct; k téhle změně došlo po extenzivním vyhodnocení dlouhodobé praxe a odborných debatách, tak co já vím...možná bouře ve sklenici vody?
Antinatalismus, larvální stádium ultimátního filozofického trollení (viz. dále) Formálně takřka bez-vadné* jako i bezbřeze smutné; vždyť nositelé této šlechetné ideje jen uvolňují místo bezohledným zájemcům o život, jež se derou na jejich místo.
Ostatně, nebylo by záhodno típnout život jak takový? (včetně rostlinného; jakýkoli život má potenciál nabýt elementární formy vědomí a tedy počitku strázně; takovou možnost nelze riskovat a jestliže nemáme spolehlivý mechanismus jak takovému vývoji zamezit, pak je nejetičtější udusit jej v samém zárodku) Tolik zbytečného utrpení na světě...a tak zbytečný svět bez života; velmi bio-centrický pohled na smysl matérie, jenž odvozuji od její biogenity...vím a stydím se.
Však ani stud, ani bol, mi nezabrání vyzvat totalitu všehomíra na férovku: V uzel singularity sviň se kosme, ať "nic" má (ne)prostoru víc! Zvolání toto nechť je ustavujícím požadavkem Kvantového Anti-fluktuacionismu, či lidově slulejšího "NoBangu" (dvojsmysl je záměrný); mic drop do prázd.................
* Benatarova axiomatická asymetrie vytváří falešnou etickou nerovnováhu, kdy není nemorální, když potenciální (ještě neexistující) osobě upřete možnost zažít libost (neboť nebude nikoho, kdo by jí mohl zažít) ale zároveň považuje za morální, když potenciální osobě upřete možnost zažít nelibost (proč, když stejně jako v předchozím případě nebude nikoho, kdo by jí mohl zažít?). Na oba případy buď lze aplikovat morální hledisko a tím pádem je první případ morálně -1 a druhý +1 , nebo aplikovat nejde a je to v prvním, jako i v druhém případě po nule (tedy 0+0)...autor se při tom tváří, jakoby šlo o rovnici 0+1. Tenhle rozpor žádné verbální žonglérství ve vzduchu neudrží. Hlavně ale chovám podezření, že se Antinatalismus sytí/kanibalizuje ponejvíc svou skandální podstatou; ano, jde o zvráceně kolmou linii uvažování a v tomhle smyslu je osvěžující o ní zavadit...ale jít/šplhat/spouštět se po ní vede tak nějak od nikud do nikam (o čemž něco vím)...a v tom je její lesk i bída, neboť toto "od nikud do nikam" implicitně ospravedlňuje a rámuje záchytnou sítí ideologie v níž se mohou podobně stižení najít. Dost extrémní, kognitivně-behaviorální terapie, ale to je křesťanství, gender, nebo třeba larping taky ;-)
PS: Bych Benatarovi rád poslal obrázek (domeček, sluníčko) někdy stačí maličkost a udělá člověku radost, máte adresu někdo? Nevadí, stačí když se třeba jen častěj usmějem na blízké...tolik slonovinověžní vážnosti tady, že by se jeden pomalu bál skrz půlky fouknout vítr. Málo humoru...či spíš příliš hořkosti v něm? Toť problém.
Vlhkostí zkrabacený paperback (spad mi do vany) Dějin Strany mírného pokroku v mezích zákona vydaný péčí Levných knih je už léta erárem mého nočního stolku, kam pro něj čas od času sáhnu a epizodicky v něm listuji...abych si včera večer uvědomil, jak jedinečným oknem do Haškovy duše je. Mezi řádky tu zjevuje realitu svého bytí. Obklopen světskostí lidského hemžení tuto i nefiltrovaně reflektuje; narozdíl od protagonistů zabředlých v svých dramatech ale sám stojí jakoby duševně mimo...nebo uprostřed, kde, jsouc osou pouťového kolotoče, sleduje míhání lidských tužeb a obrazů. Žít z ruky do úst, nespután majetkem, závazky či budoucností si asi takový mindset žádá. Hašek umřel mlád, sám a bez prostředků, což objektivně vzato nic moc. Rád si představuji, že i tuhle potrhanou záclonu přijal se švejkovskou bohorovností, zachumlal se do ní a dal si posledního šlofíka. Pokoj tam nahoru všem vlídného ducha.
PS: Své předchozí hodnocení měním a nulové.
Kartsy, zmínku o Ribbentrop-Molotovově paktu radši honem rychle smaž; než nás Rus do třetice osvobodí a ty půjdeš sedět, páč za šíření téhle lži je na sibiři basa ;-)
K "vítězi druhé světové války" bych jen dodal, že fronta bitvy o Británii a potažmo Atlantik, stejně jako fronta Africká, na sebe vázaly obrovské lidské a materiální zdroje, přičemž by právě tyto bez masivní americké pomoci padly (btw, druhým největším příjemcem americké finančně/materiální pomoci byl sovětský svaz a bez ní by, mimo jiné, v prvním roce německé invaze jeho armáda pošla hlady) o následné fyzické účasti spojenců na všech "západních frontách" ani nemluvím...dále tu pak máme bitvu o Pacifik; nebylo by hezké, kdyby měli japonci klid napadnout Rusko z východu? Zásluhy Rusku neupírám, svou geniální vojenskou strategií "nas mnogo" (poměr ztrát 3:1) dokázalo své vůdce vždy ochránit, ale tvrdit, že je vítězem druhé světové války právě jen Rusko, je fakt úlet...á propos, škoda, že nás jen neosvodilo, tak jako Amerika osvobodila "svou část" z jehož území se prostě stáhla; výsledky můžeme hezky ilustrovat na západním/východním Německu, což?
Pročítání zdejších komentů mi bylo v rámci jarního rozjímání triggerem k sepsání všeobecnějšího rantu, co ve mě už delší dobu doutnal, a co jsem pro jeho větší rozsah, jako i rozbíhavější obsah, hodil do recenzí. Zde uvedu jen tolik, že hlavní nebezpečí woke iniciativ spatřuji v jejich reakčně mobilizujícím potenciálu, který ve svůj prospěch efektivně utilizují všichni ti "vlastnečtí ochránci tradičních hodnot" (kteří vůbec nejsou xenofobní rasisti, jen když tu teď namátkou třeba spadne boeing, jinde zas most, může za to okamžitě DEI a menšiny; viď Elone, Fox news, Sky Australia, Daily mail etc.)...a vy, milí wokeři, si vemte chill pill, co máte od doktora a už probůch přestaňte hrotit; většina vašich požadavků je už beztak formálně naplněna, tak jim dejte čas ať si svou cestu najdou samy a nelámejte všechno přes koleno. Jen si tím protivíte lidi a hrajete do karet straně "druhé"...
Napsat pojednání o herectví formou divadelního dialogu jehož prostřednictvím je divák uvržen ve vír značně pasivně-agresivní výměny o povaze tvůrčího procesu, v němž se sváří rozum s citem, je potenciálně nosnou konstrukcí...kdyby ovšem partie zde sehraná nebyla jednostrannou šarádou a nevyžadovala přijetí vnucené dichtomie "buď anebo"; slibný rozjezd se tak velmi rychle zají a my jsme odsouzeni dělat křena vleklé výměně v níž rozum hájící "Prvý (sám Diderot)" stírá na smeč přihrávajícího "Druhého". Ale tak čteno na pokračování na záchodě, čili ok.
3 lehce únavné ***
Jelikož je "dálno-cit" leitmotivem mých šuplecích ambicí, tak mám z četby na tohle téma hrůzu a současně mě vábí jak lucerna můru (zatím Děti půlnoci, Umírat v nitru, Hladové hry, Osvícení, Kukly) Naštěstí zjišťuji, že některé dějové konstanty jsou, zdá se, nevyhnutelné a současně, že mě v mé žárlivé tvůrčí lakotě může nadále těšit, jak (troufnu si říct) "mělce" jednotliví lidé látku pojali; ergo mé ego zůstává nedotčeno...byť Pustá duše byla zranění blízko. Simmonsovi ale rád odpustím...a vlastně je mi ctí. Ono na tom ale stejně prť sejde.
Čím může Pustá duše načechrat pírka je fakt, že je v ní Simmons proti svému obvyklému úzu strmě eskapádní (ději by rozvážnější poloha a větší rozsah sekly!) stylisticky proškrtaný a nebarokně čistý...a přece se nezapře; jak co do nevtíravé obraznosti, tak co do pointy, jež pro mě není ztělesněna ani tak ústřední hypotézou, či dějovým rozuzlením, jako spíš vyznáním o propasti mezi přežíváním a žítím. Objektivně za čtyři, ale výsledná katarze přebíjí i lehké (a škodolibě úlevné:) zklamání.
5 mléčně melancholických *****
PS: Tlačení na pilu násilí nebylo zapotřebí, lidem obecně vzato nejsou extrémy vlastní, to spíš lhostejnost a sobectví.
A mě se líbí, že si Marián našel koníčka; vždy mi přišel takový ztracený v širém světě...a teď? Očka mu jen svítí štěstím, z lásky k pravdě Duch Svatý sestoupil naň za maštalí, kde ve vší počestnosti tenhle nádor počali; kluk je jak dub a má se k světu, intelektuál po Mariánovi a árijec po tátovi, to se ví. Jak jen tohle kriticky alternativní dobrodružství dopadne? Určitě dobře, vždyť nad Tatrou se blýská na lepší časy, Fico leští "Rad Andreja Hlinku"...teď už se jen spojit s banderovci (nebo komu v tom zakarpatském duelu vlastně drží palce...úkáčka sou náckové, ne?) a s hlavou aj pravicou hrdo hore vztyčenou poďme všetci; "Op - op - op - op - Oppan Gangnam style!"
Být v hodnocení bok po boku mezi číslice ovládajícími patrioty jako Adam144778, či Jochen1899 se neodmítá; 5 nekompromisních *****