Lutzka komentáře u knih
Ačkoli jsem čekala, že hlavním tématem bude hornictví, druhý díl knihy se zabývá hornickým tématem spíše v první polovině, v průběhu děje hodně vystupňované téma národnosti a soužití Čechů, Poláků a Němců. Nejprve je to boj o odtržení území obývané převážně lidmi polské národnosti od ČSR a odsun Čechů, pak je to polemizování, ke které národnosti je lepší se přihlásit v průběhu okupace Němci za války, až po smutné prozření, že sovětští zachránci se chovají k místním v mnoha ohledech stejně jako Němci za války nehledě na národnost. Na knize je vidět spousta práce, která napsání knihy předcházela, ať už studiem historie, jazyka nebo rozhovory s obyvateli Karviné. Dozvěděla jsem se střípky z česko-polské historie, o kterých jsem neměla tušení. Plusové body dávám i za čtivost, za převedení reálných historických událostí do čtivé beletrie.
Kniha hezky nastavuje zrcadlo těm, co si myslí, že více přístrojů nám dá víc času a z exotičtější dovolené budeme více odpočatí. Kniha vysvětluje čas a jeho vnímání napříč staletími, jak bojovat s pocitem přepracování a vytvořit si chvilky a nicnedělání...a proč je to důležité.
Krásně napsaná knížka pro děti o vážné nemoci. Hezký způsob, jak jim vážná témata přiblížit.
Krásná knížka, čteno dětem, aby si z toho pro sebe vzaly něco do života...Kniha mě nadchla..
Nejedná se o klasický příběh s vývojem, ale spíše o střípky, postřehy z léčebny. Člověk si může udělat přibližný obrázek o tom, jak to v léčebně chodí, co se lidem honí hlavou, jaké stavy prožívají. Věřím, že film nabízí ucelenější zpracování.
Kniha je kombinací vyprávění o umírajících lidech, jejich rozjímání nad tím, co měli v životě udělat jinak, a osobní zpovědi autorky, popisu různých kapitol jejího života a snaha dosáhnout takového života, aby nelitovala věcí, kterých litovali její klienti z paliativní péče. Souhlasím, že kniha mohla být méně rozsáhlá, posledních 30-40 stran jsem odkládala, než jsem dočetla. Nicméně je to zároveň zajímavá a velmi osobní zpověď. Věřím, že měla velmi terapeutický účinek.
Milá krátká kniha k zamyšlení nad vztahem, který ubily povinnosti. Putování po horách a náhodné setkání vedou hlavní hrdinku k tomu, aby se na sebe, svého manžela, jejich spory a způsob komunikace podívala z jiného úhlu pohledu. Styl psaní je velmi podobný předchozí knize Les, čtyři otázky, život a já. Za mě 9/10
Kniha sice není literární veledílo, ale je to hezký úvod pro ty, kdo chtějí začít cvičit 5 Tibeťanů, zabývat se více sebou, propojením těla, duše, zdraví a duchovna.
Příjemné čtení. Důležitější je asi cíl, se kterým byla sbírka povídek vydaná. Je hezké, že se do knihy dostaly i povídky začínajících autorů. Pro mě to bylo i objevení autorů, kteří již nějakou dobou píší, ale zatím jsem nenarazila na jejich knihy. Nejvíce mě oslovily povídky Na hraně slunce a stínu od Michaely Klevisové, nápad povídky Amorovy děti od Simony Michálkové a Rantari od Kuby Ryby. Jiné byly dobré, našly se i slabší povídky.
Kniha začala velmi zajímavě popisem života v Oděse, obzvlášť toho kulturního, popisem běžného života Oksany, vysvětlivky historických názvů a událostí dávných i novějších. Škoda, že v tomto duchu kniha nepokračovala až do konce. Poslední cca čtvrtina mi přišla napsaná hodně horkou jehlou... Aby to bylo v termínu. Za to ubírám hvězdu. Jinak velmi působivé čtení, události viděné očima toho, kdo je prožívá, ne reportery.
Čtivý (přečteno jedním dechem), těžký, silný, poutavý příběh, od kterého se nejde odtrhnout. Na jednu stranu si člověk říká, že tohle by se přece nemohlo stát, že tak hrozné činy by přece rodina nekryla, ale pak podobné příběhy vyplynou na povrch...Mrazí mě, že některé děti tímto opravdu projdou, mají pošramocený život a může být těžké se tomu vymanit, utéct...Trochu jsem doufala, že přeci jen té pravdy vyleze na povrch více...
Název lákavý, téma zajímavé - single život z různých úhlů pohledu, zpracování spíš slabší.... Za přečtení určitě stojí:
Hana Lasicová - zamyšlení nad tím, že vdovci žijí vlastně také single život a jak s ním lze naložit;
Petra Soukupová - když říkáme, že chceme single život bez závazků, je to opravdu tak? A co kdyby z toho měl náhodou nějaký závazek vyplynout? Jak se k tomu postavím?
Tomáš Baldýnský - jak bude svět vypadat, až se všichni rozhodneme být single;
Milá je i povídka Markéty Hejkalové.
U jiných jsem měla pocit, že zbytečně marním čas...
Kniha obsahuje články na obecně známá témata a společenské problémy. Nicméně několik odkazů na knihy, seriály, filmy a odbornou literaturu považuji za užitečné. Sama bych raději zmíněné problémy řešila konstruktivním tónem, než "naštvaným".
Této knize chybělo bohužel všechno. Myšlenka možná dobrá, ale zpracování slabé. První knížka od Radky Třeštíkové, a obávám se, že i poslední. Dočteno jen kvůli čtenářské výzvě. Příliš mnoho postav, příliš mnoho zbytečných dialogů, příliš mnoho tajemství, příliš nepravděpodobné příběhy všechny dohromady. Chybělo mi i jakési hlubší zpracování alespoň jednoho z témat,
Zajímavá utlá knížka, krásné ilustrace. V knize mě zaujalo několik myšlenek na téma mozek a jeho fungování. Ale trošku mě zklamal závěr, který měl být vyvrcholením debaty mezi dcerou a matkou. Také mi tam chyběla odpověď na některé myšlenky, které načaly. Ale pro ty, kterým je téma nové, to není špatný úvod.
Příběh lásky v různých podobách v průběhu času. A umanuté čekání na lásku svého života. Kniha zachycuje mladou lásku, která existuje hlavně v dopisech, čekání v mládí, zoufání nad zakázánou láskou, láskou manželskou, každodenní péči mezi partnery, průběh života od mladých krásných vášnivých těl přes postupné stárnutí těla i ducha a proměny vztahu, zachycuje i tajné lásky milenecké, těšení se a zoufání nad neschopností odolat nevěře, a také povznesení se nad společenské konvence a užívání si milování mimo oficiální vztah. Zajímavá je i linka pomalého sbližování ve vysokém věku, přijetí stárnoucího těla partnera a užívání si lásky na sklonku života...
Mám podezření, že při psaní se Tessa Randau inspirovala mým životem. Úplně jsem se tam viděla. V knížce není vlastně nic nového, přesto jsem ráda, že jsem na ni zcela náhodně narazika (stejně jako hlavní hrdinka na starou dámu v lese ). Přečteno jedním dechem. Člověk si některé věci musí občas připomenout, když nevědomky skončí v krysim závodě.
Uff, to bylo těžké čtení. Mám podobnou zkušenost v rodině, proto jsem chtěla pochopit alkoholismus ze strany alkoholika. Znova jsem cítila bezmoc, to, že nikdo nemůže alkoholikovi pomoct, pokud on sám nechce. Bezmoc, která vyšťavuje alkoholikovo okolí. Téma je to silné a v našich podmínkách důležité.
Z literárního hlediska na mě působilo rušivě prolínání příspěvků na FB a opakování téhož v textu knihy. Příp i to, že občas tam byla deníková datace, občas jen přibližné období. Proto jsem pár hvězd ubrala.
Každopádně klobouk dolů za odvahu sdílet a pomoc ostatním...
Zajímavé téma, které nás nutí za zamyslet, kam až můžeme se sociálními sítěmi dojít, i když to může vypadat zprvu velmi nevině...
Příběh je to poutavý a nezáviděníhodný, ale asi jsem čekala větší propojení s dobovými reáliemi, které se však odehrávaly spíš nenápadně na pozadí. Prostor zabíral primárně rodinný život Anny. Za mě 7/10