petrarka72 petrarka72 komentáře u knih

Dům na tekutých píscích Dům na tekutých píscích Carlton Mellick III

Mellick mě hodně baví, jeho světy jsou překvapivé a promyšlené. Dům, ve kterém bloudí Ricky-Klíštěk a zelenovlasá parohatá Polly, skutečně evokuje všechny úzkosti, děsy, nejistoty a podrazy dětství - a i když je pointa docela banální, celkově patří příběh mezi autorovy lepší.

30.12.2021 4 z 5

Klikař Beny Klikař Beny Simona Bohatá

Vynikající! Nejednoznačně napsané postavy, skvěle odposlouchané dialogy, metafory jedna báseň, atmosféra osmdesátek k zblití přesná... a pražská periferie skoro jako Ostrava, takže jsem doma. Ten skoro výhradně mužský svět mě bavil - a sběrna, kolonka a fabrika, stejně jako Chmelnice a mejdanová doupátka jako by vystupovala ze starých černobílých fotek. Pecka jako Hrabal v patnácti...

28.12.2021 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Poslední z letošních návratů. Procházka po starověkém světě, který v mnohém připomíná ten náš; přes jednotlivé postavy sledujeme, jaký je a jak se mění (přes faraony a kněží politicky, přes Kaptaha ekonomicky, přes Haremheba vojensky, přes Sinuheta v oblasti vzdělání, víry a vědy). Idealista a ten, který je a zůstává osamělý, Syn divokého osla, prošel celý svět za poznáním, odhalil tajemství svého původu, mnoho sloužil, přiměřeně miloval, několikrát chyboval, jako každý... Pamatovala jsem si z dřívějška zejména krétskou epizodu, tentokrát mne zdrtila ta "pouštní", jsem koneckonců o pár let dále...

26.12.2021 5 z 5

Žena v černém Žena v černém Susan Hill

Neurazí - nenadchne. Poslední třetina má atmosféru a napětí odpovídajícím způsobem graduje, ale neospravedlní to prvních šedesát stran předvídatelné nudy.

22.12.2021 3 z 5

Zúčtování Zúčtování John Grisham

Grisham píše rozmanité příběhy na jedno jediné téma. Přesto mě i tentokrát dostal. A ano - atmosféra je strhující.

20.12.2021 4 z 5

Jáchymov Jáchymov Josef Haslinger

Po pár kapitolách jsem přešla na audioknihu načtenou Miroslavem Táborským - a dobře jsem udělala... V jeho podání je příběh "tatínka" a brankáře Bóži Modrého silný a křehký zároveň, příběhy Anselma a tanečnice ho zasazují do patřičného kontextu - a ano, to, že autorem je Rakušan, mnohému napomohlo (fakta jsou jmenována a řazena téměř katalogizačním způsobem, emoce utlumeny a zprostředkovány třeba přes sny a noční můry). Zbytek přesně popsala Vesmich. Jen dodám - Ravenova píseň na závěr je skvělá.

18.12.2021 4 z 5

Čekání na spoušť Čekání na spoušť Lidmila Kábrtová

Zacyklené příběhy, osm postav propojených (nejen) vinou, samotou a neomylným smyslem pro špatná rozhodnutí, pocit osudovosti, moře, vlaštovky, sídliště, dřevo, fotky, opuštěný barák v pohraničí, tetovaný had, falešný ananas... Každý si vybere svého blížence, pro mne nepřekonatelný nenápadně srdceryvný Josefův příběh... Do Čekání na spoušť jsem se začetla a nemohla přestat. Neobyčejně silný zážitek.

17.12.2021 5 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

Solidní detektivka napsaná víceméně klasicky a velmi zručně, po dočtení zanechává hořkou pachuť s dlouhým dojezdem. Protože některé věci nechcete vědět...

16.12.2021 5 z 5

Hlavní výhodou tohoto souboru povídek je, že ukazuje Poa v jeho mnohostrannosti - vedle hororových, psychothrillerových, thrillerových a detektivních povídek se najdou i očekávané sci fi a fantasy a méně známé prudce ironické, satirické a komediální. Minimálně dvě třetiny příběhů jsou napsané mistrovsky - ale některé mi přece jen připadaly spíš načrtnuté než vytříbené (bez Eirose s Charmionem, Nikdy se s čertem nesázej o hlavu či Von Kempelenových objevů bych se obešla). Na druhou stranu, Tisící druhý Šeherezádin příběh jsem neznala a velmi potěšil... Takže díky za tu opulentnost, užije si i ten, kdo typického Poa nemusí (10. místo mezi nejčtenějšími horory taky o něčem svědčí). A Bornovy ilustrace jsou úžasné.

14.12.2021 3 z 5

Cestou špendlíků nebo jehel Cestou špendlíků nebo jehel Zuzana Říhová

"Kam jsme to došli, milý můj?" Nemocná vesnice na konci světa, muž, žena a dítě prý Bohu milí, rodící krávy a roztrhané slepice, ztrácení se v lese i v ději, pohádka o Červené Karkulce a hry o vlkovi, vynikající atmosféra a vytříbený jazyk. (A v roli redaktora Miloš Urban. Příznačné.)

14.12.2021 4 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Návrat po neuvěřitelných pětatřiceti letech. Okouzlení trvá. Jen těžiště pozornosti a libosti se posunulo - víc než dobrodružné a romantické příběhy od Francie a Mountain Meadows, přes Koreu, pustý ostrov, Judeu a Egypt plus chvála meditace mne zajímá nenápadné ohledávání vztahu života a smrti a to, proč hlavně London tuto knihu napsal - příšerné poměry v San Quentinu, nespravedlnost některých zákonů a nepřiměřenost trestů, včetně trestu smrti. A ten nabádavý, sebevědomý, chlapský styl s empatickými záblesky mi velmi vyhovoval.

12.12.2021 5 z 5

Svázáno do Kozelky Svázáno do Kozelky Pavlína Morganová

Čtení navazující na chebskou výstavu. Zpřítomnění bytostného kumštýře, člověka-Konfliktu a chlapa-Provokaci, rváče s Vydrou, uctívače kamení a ohně, performera, výtvarníka, chytače okamžiků, projíždějícího Karlovými Vary, Prahou, Olomoucí, Ostravou a světem vůbec, inspiranta čtverečkovaným papírem, kamaráda Černého pavouka, Ponorky, Propagandy i Artfora... Pár povídek jsem znala, překvapilo mne, jak dobrá je jeho poezie (alespoň ta citovaná). A jak silnou stopu v lidech zanechával.

09.12.2021 5 z 5

Ve vesnici Ve vesnici Elizabeth Bishop

Vynikající - díky, Škuchu! Takhle nějak voní dětství... Top 3: Farmářovy děti; Ve vesnici; Vzpomínky na strýčka Neddyho.

09.12.2021 5 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Sex, drogy a rokenrol. Láska, (ne) závislost a mlčení v pravý čas. Tu a tam to drhne, kdyby měla kniha o sto stran méně, bylo by možná lépe - ale víte co? Postavy jsou napsané skvěle - která je ta hlavní, pochopíte až na konci - (ne) dialogy fungují a finále je dechberoucí.

08.12.2021 5 z 5

Satanův deník Satanův deník Leonid Andrejev

Opravdu je to Satan - nebo ubožák, který se za něj považuje? Opravdu věci tak hluboce a naivně prožívá - nebo si na to jen hraje? A opravdu pochopí, že zkaženost lidstva je nezměrná, až na konci? Člověk má skoro chuť přemýšlet, jak je to s vševědoucností a všemocností věčného Zla - když už Dobro evidentně zmizelo...

07.12.2021 3 z 5

Nevědění Nevědění Milan Kundera

Velké Návraty - a směšné lásky po čtvrtstoletí. Emigrace ne jako prokletí, ale jako úděl. Propletené osudy a volby v čase nevědění. Deprese? V žádném případě. Ani slovo navíc. Brilantní.

06.12.2021 5 z 5

Vysněná smrt Vysněná smrt Leena Krohn

Vysněnou smrt jsem objevila díky databázi, v seznamu právě vycházejících knih. Měla jsem za sebou několik knih finského podivna (obzvláště doporučuji antologii Za letních nocí se tu nespí lehce nebo Jádro Slunce Johanny Sinisalo) a vzápětí mne zaujalo superlativní hodnocení uživatelky ematurku, která se na literaturu tohoto typu zjevně specializuje. A tak jsem si tuto pomalu plynoucí, myšlenkami a emocemi nabitou a v dobrém slova smyslu podivnou knížku přečetla – a stal se z toho jeden ze zásadních čtenářských zážitků přelomu podzimu a zimy 2021... Takže pokud hledáte knižní vánoční dárek pro člověka, se kterým rádi diskutujete o přečteném, tohle je ta pravá volba; budete mít o čem mluvit ještě v dubnu... Další informace v recenzi.

05.12.2021 5 z 5

Žena obchodníka s příběhy Žena obchodníka s příběhy Steve Robinson

Poslední čtvrtina udělala z obyčejného viktoriánského příběhu o vražedkyni z lásky čtivý a překvapivý thriller o posedlosti, manipulaci a moci ala Daphne Du Maurier.

04.12.2021 3 z 5

Deník malého poseroutky Deník malého poseroutky Jeff Kinney (p)

Poseroutka na mne koukal snad i z ledničky, tak jsem se rozhodla nahlédnout do jednoho dílu. A víte co? Dám si časem další. Obsah je vtipný, srovnatelný s Mikulášem nebo mírně sofistikovanějším Bartem Simpsonem - a ilustrace tak infantilní, až jsou skvělé. Na vyčištění hlavy výborné čtení.

02.12.2021 5 z 5

Dopis ze záhrobí Dopis ze záhrobí Dominik Dán

Inteligentní detektivní thriller s nadstavbou, srovnatelný s kousky třeba Eda McBaina. Napínavé do bezvědomí, se skvěle napsanými dialogy, s atmosférou a humorem, k tomu s důležitým tématem nároku na svobodu individuální i ve společnosti a otázkou, zdali pomsta je skutečně jen odvrácenou stranou spravedlnosti... Temné devadesátky jako doba zlomu, amnestie jako spouštěč případů - navíc popis jejích (možných a nakonec reálných) následků plus reakcí těch, kteří je mají uklízet, působí přesvědčivě. Dominik Dán zkrátka prožil - a hlavně, umí to předat.

02.12.2021 5 z 5