Dejvid Dejvid komentáře u knih

Pravidla hry Pravidla hry Neal Shusterman

Od autora to je moje první kniha a jak koukám na recenze (a hodnocení Smrtky a Sucha), tak zřejmě ne nejlepší.
Přesto jsem to přečetl asi za dva dny a bavilo mě to. V podstatě takový teenagerovský román o problémech amerických středoškoláků prolínající se v několika dimenzích :-)
No, budu si muset sehnat ty lépe hodnocené tituly...

06.01.2025 4 z 5


Vesmír plný umění Vesmír plný umění John D. Barrow

Náročná kniha, který ale stojí za to. Kapitoly o evoluci, velikosti zvířat a vlivu vesmírných těles na vše živé na Zemi jsou super zajímavé. V poslední kapitole, věnované především vývoji hudby už jsem se občas trochu ztrácel a celkově to rozhodně není odpočinkové čtení.

21.12.2024 4.5 z 5


Nesmyslnost: Jak je možné, že racionálně uvažující lidé uvěří neracionálním „pravdám“? Nesmyslnost: Jak je možné, že racionálně uvažující lidé uvěří neracionálním „pravdám“? Dan Ariely

Jedná se o skutečně trochu jinou naučnou knihu. Díky zkušenosti autora, který si díky covidu od "bludařů" zažil své, je často opravdu velmi osobní. V celém díle se Ariely snaží identifikovat základní příčiny a předpoklady toho, jak se člověk může dostat do trychtýře vedoucí k víře v mylná přesvědčení (jak tomu sám říká). Vše je ilustrováno množstvím příkladů, na kterých ukazuje životní příběhy představitelů "bludařů", které často mají velmi podobnou linku. To za mě jsou nejzajímavější části knihy.
Určitě doporučuji přečíst, některé věci, které jsem v tomto kontextu nechápal, mi to docela osvětlilo (třeba proč jsou konspirační teorie ve většině případů tak strašně komplikované).

11.11.2024 5 z 5


To snad nemyslíte vážně! To snad nemyslíte vážně! Richard P. Feynman

Životopisy čtu výjimečně, ale tenhle stojí za to. Vyprávění příběhu z opravdu nevšedního života nositele Nobelovy ceny za fyziku, milovníka žen, bubeníka, šprýmaře, ... prof. Fyenmana poučí (vlastně docela omezeně, čemu se ve svém profesním životě teoretického fyzika věnoval je dost redukované - ale nevadí, stejně bychom tomu nerozumněli :-) ) i pobaví.

15.08.2024 5 z 5


Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem Martin Moravec

Zajímavé vyprávění instagramové celebrity (který ovšem zůstal nohama na zemi a zůstal skromný a "normální") pana Dvořáka. Na můj vkus ale kniha tak trochu postrádá logickou strukturu (je málo strukturovaná). Sice nějaký náznak kapitol tam je, ale obsah byl vlastně všude tak nějak stejný a některé věci se i tak trochu opakují.

24.07.2024 4 z 5


Smrt je dřina Smrt je dřina Chálid Chalífa

Ano, příběh s jeho absurditou a prostředí jsou zajímavé, ale nějak se mi to nečetlo dobře. A to především z důvodu minimálního dělení textu na kapitoly, odstavce a ostatně tu přímou řeč, jak už někdo v komentářích zmiňuje.
Internát od Serhije Žadana je za mě lepší.

19.04.2024 3 z 5


Co kdyby? Co kdyby? Randall Munroe

Jako nápad super, to "komixové" zpracování za mě taky v pohodě... Ale nějak mi přišel nevyužitý potenciál, resp. některé ty položené otázky mi přišly nezajímavé. A nějak jsem nepochopil tu sekci divných a znepokojivých otázek, většinou mi nepřišly o nic více divné a znepokojivé než ten zbytek :-))

28.01.2024 4 z 5


Fosilie Fosilie Michal Kašpárek

(SPOILER) Mno... Do poslední kapitoly celkem fajn příběh, myslím, že jednotlivé generace reprezentované třemi hlavními postavami jsou (ve své maximálně přehnané podobě) vyzobrazeny celkem dobře. A hezky z toho plyne, jak si lidé se zcela odlišnými hodnotami opravdu nemohou rozumět. Ale ten konec - za mě vyloženě debilní a moc nevím, co tím autor vlastně myslel (žijou teda v nějakém postapokalyptickém světě v nedostatku?). I tak to ale za přečtení stojí.

06.01.2024 3 z 5


Internát Internát Serhij Žadan

Rozhodně silný příběh, který opravdu dobře vystihuje neuvěřitelně tíživou atmosféru na bojištích východní Ukrajiny. Autor zůstává skrze hlavního hrdinu, ne zrovna sympatického učitele Pašu (kterému je téměř vše jedno), v podstatě neutrální. Moc ho vlastně nezajímá, kdo za co může (to mě trochu iritovalo, na druhou stranu věřím, že uprostřed války to je některým civilistům opravdu jedno).
Úplně mi nevyhovoval styl psaní, ty flashbacky do dětství hlavního hrdiny mi přišly trochu zbytečné, na druhou stranu to samozřejmě přispívá k lepšímu vykreslení postavy.
Přesto dávám solidní 4*.

28.12.2023 4 z 5


Putinova válka Putinova válka Michal Kubal

Souhlas s Christo, opravdu hodně toho, co jsem v knize četl, jsem si pamatoval z reportáží. Samozřejmě je super se dozvědět i věci ze zákulisí a co se děje kolem, ale stejně jsem to asi čekal trochu původnější. Jinak je ale sepsání prvního roku války očima reportérů chválihodný počin a nezbývá než před nimi za jejich práci smeknout.

16.12.2023 4 z 5


Všechno dobré je k něčemu zlé aneb Řešení paní Hekaté Všechno dobré je k něčemu zlé aneb Řešení paní Hekaté Paul Watzlawick

Útlá knížečka s (relativně) nesouvisejícími eseji o mezilidském chování, často přesahující i na mezistátní úroveň. Některé kapitoly jsou opravdu pěkné a k zamyšlení (Hry s nenulovým součtem), někdy jsem si ale nebyl úplně jistý, co tím vlastně chce autor říct.
Určitě ale stojí za přečtení.

12.12.2023 4 z 5


Ekonomie v jedné lekci Ekonomie v jedné lekci Henry Hazlitt

Fascinující, jak může být kniha (o vědní disciplíně), od jejíž vydání uplynulo téměř 70 let, stále tak aktuální. Neobsahuje snad nic, co by dneska neplatilo, jen se mnohé státní zásahy, o jejichž neefektivitě píše, poměrně výrazně navýšily.

30.11.2023 5 z 5


Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Skutečně skvěle napsaná, silná, mrazivá a depresivní kniha, kterou si budu na rozdíl od celé řady jiných knih dlouho pamatovat.

17.08.2023 5 z 5


Ekonomické bubliny Ekonomické bubliny Dominik Stroukal

Pěkný exkurz do historie peněz, centrálních i komerčních bank... V některých případech mi ale vysvětlení příčin jednotlivých bublin přišlo trochu povrchní, tam, kde jsem čekal trochu více té hloubky se autor najednou přepnul svých 10+1 poučení a od historického příběhu se poněkud odchýlil... Na druhou stranu díky té povrchnosti zůstala kniha celkově čtivá a celkem srozumitelná.

17.08.2023 4 z 5


Čísla nelžou Čísla nelžou Václav Smil

Tuto knihu jsem četl až po přečtení Jak svět doopravdy funguje a to byla chyba. Druhá zmiňovaná kniha je ucelený text, který se věnuje několika hlavním tématům. Čísla nelžou je spíše takový výběr (dle autora) zajímavostí, naházený tak trochu bez ladu a skladu do jedné knihy (autor ostatně sám uvádí, že mnoho kapitol jsou sloupky, které psal pro jistý vědecký časopis zabývající se strojírenstvím). Určitě se v ní dozvíte zajímavé informace, ale stejně jako ostatní komentující i já bych preferoval méně témat rozebraných do větší hloubky.

06.08.2023 3 z 5


Strnadův efekt Strnadův efekt Jan Kotouč

Mě to fakt bavilo, ty české reálie jsou ve sci-fi super. Je to rychlé, opravdu plné akce, ta linka vesmírného byrokrata až úzkostlivě dbajícího na omezené zdroje se mi hodně líbila...

25.07.2023 5 z 5


Jak svět doopravdy funguje Jak svět doopravdy funguje Václav Smil

Opravdu kvalitně zpracovaná pohled na dnešní svět z několika hledisek - energie, produkce potravin, základní materiály, globalizaci, hodnocení rizik pro dnešní svět, změna klimatu a snaha o realistický pohled na budoucnost. Je to opravdu ucelený, neuvěřitelně detailně ozdrojovaný text a osvěžující text ve smyslu snahy o opravdu nezaujatý pohled na palčivé problémy dnešní doby (zde myslím především změnu klimatu, je opravdu fajn si přečíst něco bez katastrofických vizí i bez tvrzení, že se nic neděje a že to je zcela normální proces).
Jediný menší problém s textem mám až v přílišném pohrdáním vším, čemu autor až tak úplně nerozumí - třeba jeho útoky na AI - myslím si, že nikdo nepředpokládá, že AI vyřeší problémy s produkcí potravin nebo nějak pomůže s produkcí oceli.

25.07.2023 4 z 5


Ruka noci podaná – Základy rodinné a krizové připravenosti Ruka noci podaná – Základy rodinné a krizové připravenosti Václav Cílek

Jak hodnotit... Nemyslím si, že podtitul "Základy rodinné a akrizové připravenosti" je vystihující, protože o "základy" se podle mě nejedná. První část je obsahuje psychologicko filozofický úvod, který je celkem zajímavý, ale tak nějak nesystematický, jednotlivé kapitoly mi tam přišly dost náhodně naházená. Druhá část, věnující se praktické přípravě, je velmi, velmi podrobný průvodce řešící domácí kvašení na dvě a půl strany nebo asi tak 150 způsobů, jak rozdělat oheň.
Přijde mi, že pro širší veřejnost měla být kniha napsána jinak, skutečně jako stručnou a jasnou příručku se základními věcmi. Toto je za mě hardcore verze pro preppery, ze které je využitelná asi tak třetina.

25.05.2023 3 z 5


Putinovi trollové Putinovi trollové Jessikka Aro

Fascinující, jak nás (celý západ) Rusko zpracovávalo už v době, kdy jsme je ještě zdaleka neviděli, čeho všeho jsou schopní. Mě osobně prokládání příběhu autorky a dalších statečných lidí, kteří se stali obětmi ruské propagandy, nevadilo. Podle mě to knize spíše pomohlo, že to není pouze autobiografické, ale ukazuje i na dalších příbězích, jak nenávistné kampaně fungují a jak jsou vlastně všechny podobné.
Souhlasím nicméně s posledním komentářem, také mi některé pasáže přišly rozvleklé a za mě mohla být kniha celkově kratší.

27.04.2023 4 z 5


Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění Matthew Walker

Připojuji se k velmi pozitivnímu hodnocení - opravdu kniha o tématu, který se týká nás všech, ale tak nějak málo kdo o něm vlastně hodně víme. Dozvěděl jsem se mnoho nového (včetně některých fascinujících faktů jako třeba jak to mají se spánkem delfíni a další vodní savci) a co jsem věděl jsem si dal tak nějak do souvislostí / kontextu. Za mě dobře vyvážené z hlediska "populární naučnosti".

28.03.2023 5 z 5