vihar vihar komentáře u knih

Holly Holly Stephen King

Stephen King je v nejlepší formě a kniha Holly to dokonale dokazuje. Už od začátku mě zaujalo, jak bravurně King propojil reálný svět pandemie covidu s fikčním světem plným děsu. Na to, že jde o detektivku, je příběh prodchnutý hororovými prvky, které působí neuvěřitelně intenzivně.

Atmosféra knihy je temná a znepokojující, a postupně přitahuje do děje, který zdaleka není jen o řešení zločinu. King dokáže mistrně budovat napětí a nejistotu, kdy se běžné, každodenní věci mění v něco mnohem zlověstnějšího. Detektivní zápletka se postupně prolíná s hororem toho nejhrubšího zrna, a výsledkem je příběh, který vás nenechá v klidu.

14.09.2024 5 z 5

Ignis fatuus Ignis fatuus Petra Klabouchová

Knihu Ignis fatuus jsem si vybral, protože velice rád jezdím na Šumavu a mám rád její pověsti. Už samotná obálka mě zaujala a hned jsem tušil, že mě čeká něco mimořádného. A opravdu – kniha je skutečná jízda. Je to horor, jak má být, plný temných zákoutí a atmosféry, která vás vtáhne do světa šumavských legend a tajemství.
Příběh dokonale pracuje s prostředím mlhou zastřených kopců a lesů, které znáte, a právě to dodává knize tu správnou dávku děsu. Autorka bravurně mísí prvky nadpřirozena s místními pověstmi, což vytváří atmosféru, která je nejen strašidelná, ale i fascinující.
Po dočtení této knihy se na Šumavu jen tak brzy nevrátím bez toho, aby mi v hlavě nezůstávaly obrazy z tohoto příběhu. Je to rozhodně čtivé a skvěle zpracované, a pokud máte rádi horory, které se dotýkají místní historie a pověstí, určitě Ignis fatuus stojí za přečtení.

11.09.2024 5 z 5

Kronika smrti Kronika smrti * antologie

Tuto knihu jsem si koupil hlavně z důvodu, že i když čtu horory, moc slovenských jsem dosud nečetl. Zajímalo mě, jak to vypadá u našich bratrů a sester. Obálka knihy se mi hodně zamlouvá a hned mě nalákala.

Co se týče obsahu, antologie jsou vždycky těžké na hodnocení. Ne všechny povídky jsou přímo hororové, ale smrt je ústředním motivem všech povídek, což už samotný název antologie napovídá.

Četlo se to dobře a svižně. Jako ukázka českého a slovenského hororu je to rozhodně výstižné. Po přečtení jsem dostal chuť na další slovenské horory a jsem zvědav, čím mě při prozkoumávání překvapí.

12.10.2024 4 z 5

Pomiluj smrt Pomiluj smrt Veronika Fiedlerová

Po skvělých zkušenostech s trilogií Pozdravy záhrobí od stejné autorky, kterou považuji za absolutně nádherný hororový příběh, jsem se s velkým očekáváním vrhl na knihu Pomiluj smrt. A musím říct, že jsem nebyl zklamán – naopak jsem z příběhu absolutně nadšený!

"Pomiluj smrt" nás zavádí do temného a mrazivého prostředí Rakouska-Uherska, kde se odehrává příběh mladé dívky, která je vlkodlakem. Autorka opět ukázala svůj talent pro vytváření atmosféry, která vás vtáhne a nepustí. Její schopnost oživit prostředí a postavy tak, že máte pocit, jako byste tam byli s nimi, je fascinující.

Tento příběh mě zaujal svou hloubkou a temnotou. Není to jen horor o nadpřirozených bytostech, ale také hluboký příběh o identitě, osamělosti a boji s vlastními démony. Autorka výborně pracuje s tématy strachu, lidské zranitelnosti a osudu, což z tohoto příběhu dělá mnohem více než jen další hororový román.

Atmosféra knihy je skutečně mrazivá a temná, a přestože je příběh zasazen do historického prostředí, působí velmi aktuálně a živě. Pokud máte rádi horory, které vás zaujmou nejen dějem, ale i propracovanými postavami a silným příběhem, Pomiluj smrt je kniha, kterou byste si neměli nechat ujít.

Celkově jsem z knihy nadšený a rozhodně ji doporučuji všem, kteří mají rádi kvalitní hororovou literaturu.

03.09.2024 5 z 5

Ve spárech múzy Ve spárech múzy Tomáš Marton

"Ve spárech múzy" je pestrou sbírkou povídek, která mě příjemně překvapila svou různorodostí a schopností nabídnout čtenářům širokou škálu žánrových zážitků. Kniha obsahuje příběhy, které balancují na pomezí hororu a sci-fi, což z ní dělá velmi zajímavé čtení pro všechny fanoušky spekulativní literatury.

Nejvíce mě zaujaly povídky s hororovým nádechem – ty, které měly schopnost vyvolat napětí a mrazivou atmosféru.

I když ne všechny povídky byly podle mého gusta a některé mi připadaly slabší, celkově kniha stála za přečtení. Každý příběh přináší něco unikátního a i když se může stát, že ne všechny osloví stejně, jako celek tvoří sbírka zajímavou literární zkušenost.

02.09.2024 4 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Hodně povedený hororově detektivní příběh. Čtení dokáže docela dobře vtáhnout svijí mysteriózní atmosférou. Upřímně byl jsem mile překvapen jak dobře se to čte.

20.10.2024 4 z 5

V pekle jsme všichni Hébert V pekle jsme všichni Hébert Madla Pospíšilová Karasová

Kniha "V pekle jsme všichni Hébert" na mě udělala opravdu hluboký a nezapomenutelný dojem. Je to jeden z těch příběhů, které se vám zaryjí pod kůži a zůstanou s vámi ještě dlouho po dočtení. Už jen fakt, že je příběh založen na skutečných událostech, činí tuto knihu nesmírně odstrašující a mrazivou.
Autorce se podařilo bravurně zachytit temnotu a hrůzu, která se skrývá za křesťanskou brutalitou a zlem. Každá stránka je naplněná napětím a syrovostí, která vás nutí pokračovat ve čtení, i když se vám občas sevře žaludek z toho, co postava prožívá.
Nejvíce na knize mě zasáhlo vědomí, že to, co čtu, se skutečně stalo. Tato skutečnost dodává příběhu další rozměr hrůzy a zároveň vás nutí zamyslet se nad tím, jak daleko může zajít lidská krutost. Je to silné, náročné čtení, které rozhodně není pro slabé povahy, ale pokud jste připraveni čelit pravdě o křesťanských sirotčincích v Kanadě, tato kniha by ve vaší knihovně rozhodně neměla chybět.

04.09.2024 5 z 5

Zkazky z Nefritové knihy Zkazky z Nefritové knihy Eliška Drongová

Zkazky z nefritové knihy jsou sbírkou povídek, které čtenáře zavedou do světa plného magie, tajemna a záhad. Povídky jsou čtivé, místy přímo magicky mysteriózní a atmosféra některých příběhů skutečně připomíná Lovecraftův styl. Autorce se daří udržovat napětí a vytvářet zvláštní, tísnivý pocit z neznáma.

Povídky jsou kvalitní, i když ne všechny na mě zapůsobily stejně silně. Některé z nich vynikaly více a zanechaly ve mně hluboký dojem, zatímco jiné byly spíše průměrné. Celkově jsem si ale čtení užil a kniha mě příjemně překvapila.

Pokud máte rádi temnější fantasy s prvky hororu a jste fanoušky Lovecrafta, Zkazky z nefritové knihy vás určitě zaujmou.

01.09.2024 4 z 5

Zemři, Kaine: Svatyně Zemři, Kaine: Svatyně Ludmila Svozilová

Tuto knihu jsem měl v merku od vydání, ale k přečtení jsem se dostal až teď. A výsledek: Jako WOW. Kniha vás neustále udržuje v napětí – co, jak, proč? Střídají se tu různé emoce, které vás doslova vtáhnou do děje. Zápletka je hodně tajemná a postupně se odkrývá, autorka skvěle pracuje s atmosférou.

Každá kapitola přináší nové zvraty a otázek je stále víc, takže čtenář prostě musí pokračovat. Jedním slovem: úžasná kniha! Už se vrhám na druhý díl!

21.09.2024 5 z 5

I mrtví prahnou po pomstě I mrtví prahnou po pomstě Daniel Barták

"I mrtví prahnou po pomstě" je jednou z těch knih, které vás chytí hned od prvních stránek a nepustí až do konce. Napětí zde roste s každou kapitolou a ocitáte se ve stavu nejistoty – nevíte, co je pravda a co lež, což dodává příběhu fascinující atmosféru.

Je to přesně ten typ příběhu, kdy si nejste jisti, komu věřit, a každý zvrat vás přiměje přehodnotit své dosavadní názory. Autor skvěle míchá prvky tajemna a strachu, což dělá knihu nejen čtivou, ale i návykovou.

Příběh je napínavý, zamotaný a propracovaný do detailu, takže vás nutí přemýšlet nad každou situací a až do poslední stránky vás drží v nejistotě. Je to čtivé, poutavé a plné překvapení.

10.09.2024 5 z 5

Němý křik Němý křik Madla Pospíšilová Karasová

Opravdu krásná fantastická, hororová sbírka povídek.

29.08.2024 5 z 5

Dívka od vedle Dívka od vedle Jack Ketchum (p)

Tato kniha je opravdový masakr, a to je jen odlehčená verze skutečnosti, přesto je to prostě masakr. Jak se píše v předmluvě: "Tento román děs neslibuje, on ho skutečně přináší." – Stephen King. A je tomu opravdu tak. A taktéž platí: "Otáčet stránky se sice budete děsit, ale otáčet je přesto budete."- Stephen King

Dívka od vedle je neskutečně mrazivý příběh, který vás vtáhne a nepustí, i když máte pocit, že byste to radši vzdali. Brutalita a hrůza jsou tak reálné, že vás bolí nejen číst, ale zároveň vás něco nutí pokračovat.

Je to opravdu psychicky náročné čtení. Neskutečné – a přitom založené na skutečnosti!!!

29.09.2024 5 z 5

V zajetí hladu V zajetí hladu Lenka Oborná

Každá povídka má svůj vlastní styl – některé jsou více hororové, jiné méně, ale všechny mají skvělou atmosféru. Ať už jde o napětí nebo znepokojivý pocit, každá povídka si najde svou cestu, jak vtáhnout do děje.

I když jsou povídky krátké, rozhodně to neubírá na jejich čtivosti. Je to ideální knížka na chvíle, kdy si chcete oddechnout, a přitom si užít temnější příběhy. Některé povídky mi sedly víc, jiné míň, ale jako celek je to opravdu fajn zážitek.

16.09.2024 4 z 5

Zemři, Kaine: Stín Zemři, Kaine: Stín Ludmila Svozilová

Zemři, Kaine, zemři: Stín je přímé pokračování a bez znalosti prvního dílu se do toho jen těžko pustíte. A jestli byla jednička pro mě WOW, tak tohle pokračování je double WOW! Nemám slov, excelentní dílo!

Napětí a akce jsou zde ještě intenzivnější než v prvním díle, zápletka se prohlubuje a autorka skvěle navazuje na události z jedničky. Každá kapitola mě přikovala ke stránkám a jen málokdy jsem si mohl na chvíli vydechnout. Atmosféra je temnější a plná zvratů, které vás udržují v napětí až do samotného konce.

24.09.2024 5 z 5

Utrpení těla Utrpení těla Monica J. O’Rourke

Pro fanoušky BDSM nejspíše surrealistické čtení, pro všechny ostatní pravděpodobně perverze nejhrubšího zrna. Opravdu nechutné a zvrácené čtení!

26.10.2024 4 z 5

Temné stránky Temné stránky Petr Boček

„Temné stránky“ mají parádní hororovou atmosféru, která s každou kapitolou postupně graduje. Všechny pověsti a báje kolem usedlosti Pohádka jsou zde krásně propleteny a přirozeně začleněny do děje. Autorům se podařilo vytvořit příběh, který skvěle pracuje s napětím a přináší jedinečnou atmosféru, co vás nepustí až do konce.

25.10.2024 4 z 5

Bestie Bestie Mark E. Pocha (p)

Tak tato kniha byla absolutní zvrácenost, neskutečný hnus, který chvílemi překračuje všechny meze, a přesto vás nutí číst dál. Je to jedna z těch knih, které vás pohltí a nepustí, dokud nedočtete poslední stránku.

Nejvíc děsivé na tom je, že je to podle skutečné události. Skutečný horor je totiž často samotná realita. Doporučuji k přečtení, ale varuji, že je to jen pro opravdu silné povahy.

13.10.2024 5 z 5

Lesní duch Lesní duch Graham Masterton

Pokud máte rádi mrazivou atmosféru hlubokých lesů, čeká vás s Lesním duchem napětí od prvních stran až po samotný závěr. Temné lesní prostředí je skvěle využité a do příběhu přirozeně zapadá zapojení horoskopů dvanáctiletého kluka, které přidává další vrstvu tajemna, a ještě víc zahušťuje celkovou atmosféru.

Kniha je výborně napsaná a mistrně vystavěná do posledního detailu – přináší skutečný hororový zážitek, co vám nažene husí kůži.

28.10.2024 5 z 5

Oni Oni Mark E. Pocha (p)

No čekal jsem, že to bude brutální, ale víceméně je to spíš brutální zklamání. Kniha za mě postrádá jakoukoliv hororovou atmosféru. Spíš by se to dalo přirovnat k nepovedenému béčkovému hororu, který jen ukazuje násilné scény, ale nic víc.

23.10.2024 1 z 5

Dcery Jidášovy Dcery Jidášovy Markus Heitz

Jidášovy dcery, poslední díl série Jidáš, je naprostá jízda! Kniha mě od začátku vtáhla a nedala mi vydechnout. Autor opět skvěle pracuje s napětím a příběh nabírá na intenzitě s každou stránkou.
Děj je plný zvratů a nečekaných momentů, což z něj dělá neuvěřitelně čtivé dílo.

09.10.2024 5 z 5