petrarka72 Online petrarka72 komentáře u knih

Felix Austria Felix Austria Sofija Andruchovyč

Fascinující a nejednoznačné čtení, které vzdáleně připomíná Soumrak dne. Městečko Stanislavov v průběhu roku 1900, iluze o naplněném životě, magie jako pozadí všednodennosti, postavy (včetně hlavní, služky Stefanije Čorneňkové, její paní-sestry-blíženkyni-zkáze Adély, nalezence Felixe, otce Josifa...) pozoruhodně proměnlivé, oheň jako počátek a konec všeho, špína a modlitba jako průvodci... Krása. Díky, Větrné mlýny, měla bych vám věnovat více pozornosti.

07.04.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Tentokrát se to obzvlášť táhlo - ale přidávám hvězdu za rozuzlení.

06.04.2023 3 z 5

Vždyť je to hračka Vždyť je to hračka Agatha Christie

Jedna z těch méně přehledných, dlouho se tvářící jako nepravděpodobná. A víte co? Nakonec má název pravdu. Za pár desetiletí vyzkouším... :-)

Chebské pověsti Chebské pověsti Mira Mladějovská

Nové vydání dvanácti pověstí plus jedné navíc, s ilustracemi Heleny Wernischové. Kde jinde než v Sudetech najdete pověst o pogromu (Ulice Zavražděných), odporu k odlišnosti (Červený kohout), oživlých sochách ctností (Chebská vánoční pohádka) nebo předchůdkyni fantasy stories o milencích, které rozděluje lidská zloba, ale hlavně několik staletí (Bílá ruka)?

Sedm věží Sedm věží Sara Baume

... a život uplyne, člověk ani neví jak.

Northangerské opatství Northangerské opatství Jane Austen

(SPOILER) Tohle je jednoznačně nejlepší kniha Jane Austenové! V těch dalších převážila romantika, chvějivé, byť ve výsledku pevné hrdinky a praví muži, kteří dokázali ocenit jejich skvělé vlastnosti. Tady autorka osvědčuje takový smysl pro humor a pro realitu, která jde často proti nejortodoxnějším zásadám čtení pro paní a dívky, že čtenář nemůže být neokouzlen. Bavila jsem se.

"... ačkoli ho k ní teď poutala upřímná náklonnost a ačkoli vnímal a radostně oceňoval všechny její skvělé vlastnosti a nesmírně rád s ní trávil čas, musím přiznat, že jeho cit nepramenil z ničeho lepšího než z vděčnosti či, řečeno jinak, že o ní začal vážně uvažovat jen a jen z přesvědčení, že ona má slabost pro něj. Jsem si vědoma toho, že tohle je v romantických příbězích novinka, a to novinka strašlivě srážející hrdinčinu důstojnost, ale pokud je to tak nevídaný jev i v běžném životě, alespoň mi nikdo neupře vavříny za bujnou fantazii." (s. 248)

03.04.2023 4 z 5

Konzultant Konzultant Antonín Mazáč

Velmi solidní práce - vlastně mě Konzultant bavil z krausovské série nejvíce. Sérioví vrazi na Karlovarsku, zvědavý žurnalista a přitažlivá policistka, brutálně pojednané oběti a motivy v nedohlednu, v tomto případě srovnání s Chrisem Carterem sedí a navíc - ošklivý konec loketského knihovníka a zástupkyně ředitelky divadla lokálního patriota potěší. Přečetla jsem na dva zátahy (bohužel i čtenář-zavislák občas musí spát) a volám - bravo! A prosím slibovaný další díl co nejdříve...

01.04.2023 5 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

To byla jízda... vlastně LET. Originálně vyprávěné, napínavé, s cliffhangery jako řemen. Kady a Ezra - dobrá, všichni ti obyvatelé lodí i nositelé viru Fobos - natolik rozeznatelní, aby si člověk jejich existenci a/ nebo smrt bral osobně - a k tomu Alexandr, tak tajemný, tak proměnlivý, tak zajímavý, přitažlivější v tápání a ohledávání, co je osobnostní identita, v čem spočívá a kde jsou její hranice, většinou podmanivý vypravěč - manipulátor - lhář - svědek... Užila jsem si maximálně a těším se na další díly.

30.03.2023 5 z 5

Tvář baroka Tvář baroka Zdeněk Kalista

Poutavé, bilancující životní období autora i jednu z nejzajímavějších historických epoch. Tentokrát jsem si tento respektuhodný esej šetřila - nepamatuji si, že bych měla z jeho čtení za studií takovou radost.

30.03.2023 4 z 5

Zákon jednoho Zákon jednoho Ashley Saunders

Holky jsou prostě nesnadno rozeznatelné. Pořád se vracím na začátek kapitoly, abych zjistila, která to zrovna vypráví... možná proto, že nejsem cílovka. Ale jako oddechovka bez nároku na zapamatování je to slušné čtení.

28.03.2023 3 z 5

Když Paříž spala Když Paříž spala Ruth Druart

Působivý příběh o přežití, lásce a cestě ke zralosti. Vynechala jsem anotaci, zaujal mě pouze titul, takže jsem byla v dobrém smyslu šokována, když se příběh o přežívání za okupace změnil v Sophiinu volbu naruby. Tu a tam autorka přitlačí na pilu, ale většinou se jí daří držet sympatickou a působivou věcnost - a na románový debut vysoký jazykový standard. Množství překladových lapsů a překlepů jsem se snažila ignorovat.

27.03.2023 4 z 5

Pokoj stínů Pokoj stínů Jan-Erik Fjell

Na pár momentů napětí spousta vaty - a Anton je spíš odvozený než originální detektiv. (Víc mě bavil humor jeho otce.) Další díl už ne.

27.03.2023 2 z 5

Oznamuje se vražda Oznamuje se vražda Agatha Christie

Jeden z nejlepších - a nejtragičtějších případů slečny Marplové. Některé důvody vražd jsou tak odporné - a smutné...

25.03.2023 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Antická tragédie převlečená za detektivku. Dokonce i fakt, že jde o trilogii, tomu odpovídá. A teď, paní Trpková, satyrskou komedii na uklidnění... :-) Dělám si legraci, protože jsem zasažena. Láska, zločin, pomsta, smrt. Emoce popsané tak, že se zadírají pod kůži i pod nehty. Díky.

24.03.2023 5 z 5

Zápisky z garsonky Zápisky z garsonky Pavel Novotný

Žalozpěv za mámou a ztraceným dětstvím. Množství povědomých epizod, spousta lidí charakterizovaných tak stručně a přesně, že se tají dech, a chvála plevele.

23.03.2023 4 z 5

Polární běsy Polární běsy Greer Macallister

Je to román pro ženy se vším všudy - takže pátrání po Franklinově výpravě, atraktivní dobrodružství v polárních krajích v kombinaci s napínavým (a rozčilujícím) soudním procesem je spíš pozadím pro obecné vyprávění o roli, postavení, úkolech a síle žen v padesátých letech devatenáctého století. Pod vedením Virginie Reevové se vydá do sněžné pustiny dvanáct žen, každá schopná a pozoruhodná v jiném ohledu, a ne všechny se vrátí. Jejich velitelka je obžalována ze zabití jedné z nich, samozřejmě té, která pochází z vyšších vrstev. Spiknutí mocných, skoro nemožná nutnost přežít ve světě, jenž jednoznačně patří mužům, násilí fyzické i psychické, nechtěné těhotenství, lesbická láska, žena v mužském a muž v ženském těle, ale i rasová a třídní nesnášenlivost, trest smrti či kanibalismus - je toho trochu moc a je to pojednáno povrchně - ale dojem z příběhu o nevyslovitelné sounáležitosti výjimečných žen zůstává. Takže ano, doporučuji jako oddechovku. Pendant k Simmonsově Terroru ale nečekejte.

22.03.2023 3 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Petra Dvořáková má odvahu ohledávat těžká témata a tvořit nekomfortní, ale fascinující čtení. Optika "zvenčí" mne vedla od pochopitelnosti ke zhnusení, ta "zevnitř" od odtažitosti a odmítání k jistému druhu respektu vůči Jaroslavovi (není to žádný sympaťák, ale koneckonců tančí tak rychle, jak dokáže - a neodčinitelné překročení hranic nenastalo v žádném ohledu, alespoň myslím). Každopádně je o čem přemýšlet. Třeba o zautomatizovaných předsudcích. Nebo neschopnosti přijmout - sebe či druhé. Nebo rozkoši z honu na čarodějnice.

20.03.2023 5 z 5

Citlivý člověk Citlivý člověk Jáchym Topol

Ano, literatura v pravém slova smyslu - přitom bych při vší opulentnosti a množství epizod nedokázala převyprávět základní příběh. Takže díky, tonysojka, ztotožňuji se. (Audioknihu ale poslouchat nebudu.)

19.03.2023 4 z 5

Válka světů a jiné povídky Válka světů a jiné povídky Herbert George Wells

Neobvyklá fantazie, skvělé postřehy, smysl pro humor a atmosféru. Ale také časté opakování a varírování stejných motivů a tu a tam nesnesitelná rozvláčnost. Povídky rozmanité úrovně, ty s průběhem "hele, zvířátko, zajímavé a neškodné - mění se v lidožrouta nebo jiné nebezpečí - porazíme je - pozor, může se to opakovat" se časem okoukají. Ale Země slepců - ach! A Válka světů, která svého času jako rozhlasová verze šokovala Ameriku (ano, také bych při tom chtěla být) a jejíž filmová verze je srovnatelně podmanivá, je pohledem svědka bizarního času a jeho souputníků odtažitá, šokující, vzbuzující úzkost z totální ztráty domova, blízkosti, sounáležitosti - a tolik, tolik aktuální...

17.03.2023 4 z 5

Hloubka nenávisti Hloubka nenávisti Sharon J. Bolton

Téma ok, ale síla Sharon Bolton byla dosud v temnotě gotických románů, zasazených do moderní doby (1. díl série Už mě vidíš je v tomto ohledu nejvyhraněnější). V případě Hloubky nenávisti došlo k posunu, nikoli však k lepšímu. Klišé je tam prostě příliš.

16.03.2023 3 z 5