Zemlja Zemlja komentáře u knih

Lassie se vrací Lassie se vrací Eric Knight

Příběhy věrných zvířat vracejících se domů či hledajících pána mě spolehlivě dojímají. Navíc jsme měli kolii...

Barunka Barunka Antonín Zápotocký

Milá knížka. Pamatuju si panenky z tmavého a světlého polínka.

07.11.2023 4 z 5

Sebastián mezi lidmi Sebastián mezi lidmi Cécile Aubry (p)

Zdařilé pokračování. Z hor mezi lidi, a koně! Pro mě krása. Sbližování s otcem. Přijímání lásky. Krásný příběh.

07.11.2023 5 z 5

Dívky nalehko Dívky nalehko Iva Procházková

Udrží pozornost, uvěřitelné - děj, postavy, policejní postupy. Spokojenost.

07.11.2023 4 z 5

Bella a Sebastián: Útulek na Velkém Baou Bella a Sebastián: Útulek na Velkém Baou Cécile Aubry (p)

Milovaná kniha z dětství. Osamělý kluk a moudrý dědeček, samostatně jednající velký pes jako velká opora. Držíte jim pěsti. Drsné prostředí hor. Když jsem to četla, někdy před 40 lety, dávali v TV i seriál či film. Báječné.

07.11.2023 5 z 5

Ptákovina Ptákovina Milan Kundera

Motiv pomsty skrze ženu asi rozpracoval pečlivěji v Žertu, bylo na to víc místa. Tady ale použitá žena nebyla bezduchou závislou obětí, což mě vlastně potěšilo. Co se sem ještě všechno nevešlo? Špiclové legrační. Slaboduchý, nesamostatný vůdce, trhlé tresty, jejich pitomé přijímání, snad touha po závislosti, moc matky. Chtěla bych vidět verzi s Milošem Kopeckým.

05.11.2023 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Tatínek, který lumpačí, užívá si života, a pak takový sešup. Vykrmit kluky na cestu do reichu. Krásný, citlivý příběh.

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Vlastně taková variace na téma rozum a štěstí. Tahle kniha mě úplně pohltila. S něčím by se experimentovat fakt nemělo.

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Povídky moc ráda nemám. Málokdo je umí. Tohle jsou skvosty. Tolik různých charakterů, vztahů, zápletek. Už jsem je četla několikrát. Žasnu nad jazykem a neotřelostí. Nestárnou.

Proměna Proměna Franz Kafka

Fujky. Nech brouka žít tu nevyšlo. Bylo mi ho líto. Proč jako to všechno? Mělo to nějak prověřit příbuzné? Sestra mě dost zklamala.

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Četla jsem ji jako první a na prvním místě mezi jeho knihami ji zatím mám. Jen na ni dotírá kratičký Spánek.

08.10.2023

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Myslím, že je to autorova nejpovedenější kniha.

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Napínavý a strašidelný dvojznačný příběh. Velmi mě to bavilo a děsilo zároveň.

Hájili jsme hrad Hájili jsme hrad William Eastlake

Kdo vyrostl na socialistických filmech a knihách o druhé světové, měl tohle jako řízek po šouletu.

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Napínavý příběh prověřený časem. Kontrast zkušeného muže a mladé ženy. Přejete jí, aby její láska nepřišla nazmar.

08.10.2023 4 z 5

Džungle před tabulí Džungle před tabulí Evan Hunter (p)

No, drsná realita, o které se pracujícím ve školství nečte lehce. Potěšilo mě, že autor umí napsat nejen napínavé detektivky, ale i "vážnější" žánr.

Literární poklesky Literární poklesky Stephen Leacock

Kdysi dávno. Švanda. Ještě se k ní někdy vrátím. Určitě se zase budu smát.

Skleněné peklo Skleněné peklo Thomas N. Scortia

Napínavé čtení. Hrdinství některých postav, lidé proti živlu. Klasika.

Ublížení na těle Ublížení na těle Margaret Atwood

Drsný příběh. Nečte se lehce. Taková ženská kniha. Důležitá.

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Autor umí psát zvláštně strašidelné knihy. Moc jsem se bavila a trochu bála.